Katowice. Kawiarnia Pomocna w holu budynku ING przy Sokolskiej zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami

Niezwykła kawiarnia o nazwie Pomocna działa od kilku miesięcy w holu budynku ING przy ul. Sokolskiej w Katowicach. Dostępna dla wszystkich (nie ma tu bramek ani ochroniarzy) serwuje kawę i słodkości. Pracują tu osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, dla których to nie tylko praca, ale też okazja wyjścia z domu, przebywania w towarzystwie innych ludzi. Co ciekawe, to pierwszy taki projekt w ING w całej Polsce. Ale w katowickim oddziale - niejedyny.

W holu jednego z pierwszych nowoczesnych biurowców w Katowicach - czyli budynku ING przy ul. Sokolskiej, od wielu lat działa kawiarnia. Wcześniej była tu Synergia, ale kilka miesięcy temu otwarto tu oryginalny koncept - kawiarnię Pomocna, która taką nazwę ma nieprzypadkowo.

Kawiarnia Pomocna powstała w Katowicach

Pomysłodawcami lokalu byli pracownicy działu zarządzania usługami budynku ING, udało im się przekonać do tego Sylwię Ćmiel, która w Chorzowie ma cukiernię, w której często praktykują osoby z niepełnosprawnościami, np. intelektualnymi, uczące się w szkole zawodowej gastronomicznej.

- Przyznaję, że gdybym nie miała doświadczenia w pracy z takimi osobami, pewnie bym się nie podjęła prowadzenia kawiarni. Ale wiem, że z pomocą ING takie miejsce ma szansę prosperować, a moim pracownikom przynosi satysfakcję i socjalizację, bo nie ma dla nich wiele dobrych miejsc do pracy - mówi Sylwia Ćmiel.

W kawiarni pracuje 19-letni Krzysztof, mieszkający na osiedlu Tysiąclecia, który skończył chorzowską szkołę zawodową i ma dyplom czeladnika w cukiernictwie - Atmosfera jest tu bardzo fajna. Jest cicho, a ja wykonuję powtarzalne czynności, prawie takie jak w domu. Nie ma tak hałasów, więc też można na spokojnie skupić się na tym, co jest do zrobienia. To moja pierwsza stała praca - opowiada.

W tym, jak dobrze wypełniać swoje zadania, pomaga Krzysztofowi Ola Kara, trenerka pracy.

Jak mówią Katarzyna Smolak i Joanna Ostenda z administracji budynku ING, bank nie zamyka się na żaden rodzaj niepełnosprawności.

- Każda osoba, która będzie się tutaj czuła dobrze, będzie w stanie realizować zadania, które do pracownika kawiarni należą, jest mile widziana - wyjaśnia Smolak.

Kawa, ciasto i roweroblender!

Kawiarnia Pomocna działa od poniedziałku do czwartku w godz. 8-14. Dostęp do niej jest wolny, nie trzeba mieć żadnych przepustek. Po prostu wchodzimy głównym wejściem do budynku od ulicy Sokolskiej i zmierzamy prosto. Po lewej stronie widać drewnianą konstrukcję umieszczoną na podeście - to tam znajduje się Pomocna.

Można tu napić się kawy z profesjonalnego ekspresu, ale jest też herbata, soki owocowe, oraz - najnowszy hit - roweroblender! Siadamy na rowerze, pedałujemy, i siłą mięśni napędzamy blender umieszczony nad przednim kołem. Sami sobie w ten sposób robimy koktajl, smoothie albo sok z wybranych owoców.

Tutejsze słodkości są wytwarzane w cukierni Sylwii Ćmiel w Chorzowie. Porcje specjalnie nie są wielkie, by można było w czasie krótkiego spotkania w spokoju je spałaszować. Są drożdżówki, crossainty, sernik, makaroniki we wszystkich kolorach tęczy, ptysie czy brownie.

Co ciekawe, kawiarnia to niejedyna inicjatywa banku wyciągająca pomocną dłoń do osób z niepełnosprawnościami. Już od dwóch lat w podziemnym garażu pod drugim budynkiem (tym, gdzie znajdują się inne biura) działa Twórcza Myjnia, gdzie pracują

Park leronda leopolda katowice

Może Cię zainteresować:

Kolejny park w Katowicach będzie gotowy na wiosnę - tym razem na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Katowice lata60 archiwalne dworcowa 04 fortepan

Może Cię zainteresować:

Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon