Katowice nagrodzone za Strefę Kultury i baseny w Brynowie oraz w Burowcu

Miasto Katowice znalazło się w gronie zwycięzców prestiżowego plebiscytu „Top Inwestycje Komunalne Dekady” - doceniona została Strefa Kultury. Dodatkowo Katowice otrzymały nagrodę w tegorocznej edycji konkursu za projekt budowy basenów w dzielnicach miasta. Oba wyróżnienia odebrano 21 września, podczas gali towarzyszącej XIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu i 6. European Tech and Start-up Days w Katowicach.

PortalSamorządowy.pl co roku wyłania 10 najlepszych projektów samorządowych, przyznając im nagrody w plebiscycie „Top Inwestycje Komunalne”. W tegorocznej edycji wyróżniony został projekt budowy trzech basenów w Katowicach.

Oprócz klasycznego konkursu, zorganizowano również jego jubileuszową edycję „Top Inwestycji Komunalnych Dekady”. Wyniki specjalnego wydania ogłoszono podczas zorganizowanej 21 września podczas gali towarzyszącej XIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu i 6. European Tech and Start-up Days w Katowicach. Wśród laureatów, jury wyróżniło również Katowice, za stworzenie koncepcji Strefy Kultury.

– Katowice już dawno przestały być miastem węgla i stali. Dzięki rozpoczętym przez nas inwestycjom, na naszych oczach miasto staje się czołowym ośrodkiem kultury i turystyki biznesowej w Polsce - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Bardzo mnie cieszy, że nasze wysiłki zostały docenion. - dodaje prezydent.

Strefa Kultury jest dumą Katowic

Doceniona inwestycja stanowi obecnie jeden z najważniejszych punktów na mapie nie tylko Katowic, ale i całej Polski. Znajduje się w samym centrum, tuż obok hali widowiskowo-sportowej „Spodek”.

Tworzą ją trzy potężne inwestycje:

  1. Międzynarodowe Centrum Kongresowe,
  2. nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia,
  3. nowe Muzeum Śląskie.

Wszystkie obiekty to architektoniczne perełki, wielokrotnie nagradzane w konkursach za niepowtarzalny design. Nowe obiekty, osadzone na terenie dawnej kopalni „Katowice”, wniosły nową jakość w zrewitalizowaną część Katowic. Łączna wartość projektów inwestycyjnych, wraz z przebudową układu drogowego, przekracza miliard złotych.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe to największy tego typu obiekt w Polsce. W sali wielofunkcyjnej można organizować wydarzenia dla 10 tys. osób, a dzięki połączeniu ze „Spodkiem”, cały kompleks widowiskowo-konferencyjny mogący pomieścić nawet 21 tys. uczestników.

Kolejny obiekt w Strefie Kultury to siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Sale koncertowe wyróżniają się najlepszą akustyką na świecie, to efekt współpracy architekta Tomasza Koniora z japońskimi specjalistami z Nagata Acoustics. Tylko większa sala koncertowa pomieści aż 1800 osób. Również tu inwestorem jest Miasto Katowice.

Ostatni obiekt położony w Strefie Kultury to Nowe Muzeum Śląskie czyli inwestycja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dzięki lokalizacji na terenie dawnej kopalni możliwe było stworzenie przestrzeni muzealnych kilkadziesiąt metrów pod ziemią.

Baseny w dzielnicach Katowic

- Budowa trzech basenów pływackich w Katowicach była jedną z moich deklaracji wyborczych w poprzedniej kadencji. Wcześniej rozważano budowę jednego dużego parku wodnego, jednak po analizie m.in. rentowności innych takich przedsięwzięć w kraju uznano, że lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie budowa trzech mniejszych basenów w różnych częściach miasta, do których będzie miała dostęp znacznie większa liczba mieszkańców. Uwagi i pytania do projektu wnosili mieszkańcy poprzez platformę konsultacji społecznych - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Inwestycje, których podjęło się miasto, dotyczą budowy basenów Brynów oraz Burowiec. Baseny zostały zaprojektowane jako budynki parterowe wolnostojące charakteryzujące się kompozycją dwóch zestawionych do siebie brył o innym wyrazie architektonicznym. Na układ każdego z obiektów składa się foyer, część sportowa, część basenowa oraz zaplecze techniczne.

Budynki basenów cechuje nowoczesność. Zostały zamontowane panele fotowoltaiczne, które wspomagają zasilanie elektryczne obiektów, fasady szklane, w których zastosowano szkło refleksyjne, mające duży współczynnik odbicia promieniowania świetlnego, Systemy wytwarzania i dozowania podchlorynu sodowego, które spowodowały usprawnienie procesu uzdatnienia wody basenowej i pozwoliło obniżyć koszty eksploatacyjne. Dodatkowo na dachu basenu Brynów został zamontowany ul, który dał dom tysiącom pszczół.

Pływalnie cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców Katowic, którzy dzięki Katowickiej Karcie Mieszkańca mogą liczyć na niższe ceny. Przykładem może być liczba transakcji z udzieloną zniżką:

  • Basen Brynów - liczba zniżek (transakcji) – 44 813, wartość udzielonych zniżek – 409 947,34 zł,
  • Basen Burowiec - liczba zniżek (transakcji) – 39 528, wartość udzielonych zniżek – 389 338,95 zł.

W ramach inwestycji do użytku oddany zostanie jeszcze basen Zadole.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzyczne dorożki

Muzyczne dorożki wokół NOSPR. Można się pobawić muzyką

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Plebiscyt Nieprzeciętni katowiczanka

Katowiczanka w finałowej dziesiątce "Nieprzeciętnych"

Parkingi w Strefie Kultury

Parkingi w Strefie Kultury w Katowicach zamknięte od 16 maja

Szczepan Twardoch, laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza

Nagroda im. K. Kutza 2022 rozdana w Teatrze Śląskim

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych