Katowice. Po olbrzymią gotówkę z Biura Rzeczy Znalezionych zgłosiło się kilku "właścicieli"

Właśnie minęły kodeksowe 2 lata od momentu oddania przez uczciwego znalazcę do Biura Rzeczy Znalezionych w Katowicach olbrzymiej ilości gotówki. Teoretycznie znalazca mógłby dostać te pieniądze, ale po nagłośnieniu sprawy w mediach zgłosiło się po nią kilka osób, które twierdzą, że to one są właścicielem pokaźnej sumy w kilku walutach.

Pixabay
Pieniądze

W wykazie Biura Rzeczy Znalezionych już na pierwszej pozycji znajduje się "rzecz", która uruchamia wyobraźnię. To gotówka w ilości 42 900,00 zł, do tego 4 000,00 euro i 300
dolarów. Tyle pieniędzy ktoś znalazł w Katowicach 28 stycznia 2021 r. i oddał do Biura 1 lutego 2021 roku. Termin odbioru depozytu minął 30 stycznia 2023 roku.

Rzecz, która nie zostanie odebrana w ciągu 2 lat, staje się własnością znalazcy

Kodeks Cywilny mówi, że "rzecz znaleziona, która nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom. Jeżeli jednak rzecz została oddana staroście, znalazca staje się jej właścicielem, jeżeli rzecz odebrał w wyznaczonym przez starostę terminie". Jeśli takowa rzecz jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym, to po po upływie terminu do jej odebrania przez osobę uprawnioną staje się własnością Skarbu Państwa. Inne rzeczy znalezione stają się własnością powiatu po upływie terminu do ich odbioru przez znalazcę".

W przypadku pokaźnej gotówki, będącej w depozycie w Biurze Rzeczy Znalezionych, uczciwy znalazca mógłby już otrzymać ją na własność. Niestety, po nagłośnieniu sprawy tak dużego depozytu będącego w posiadaniu Biura, do tej komórki Urzędu Miasta zgłosiło się... kilku właścicieli pieniędzy.

Kilka osób twierdzi, że olbrzymia gotówka znaleziona 2 lata temu w Katowicach, należy do nich

- Dodatkowo pojawiła się nowa dokumentacja w sprawie, która musi być wnikliwie przeanalizowana, w związku z czym procedura związana z ustaleniem, co dalej z pieniędzmi się wydłuży - mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Hajduk przyznaje, że gotówka dość często trafia do Biura Rzeczy Znalezionych, chociaż najczęściej nie są to aż tak duże kwoty. W tej chwili, poza tą olbrzymią kwotą, w Biurze Rzeczy Znalezionych znajduje się także kwota 10 260,00 zł oraz 380 dolarów, 8 450 zł czy 3 060 zł.

- Oddane do Biura Rzeczy Znalezionych pieniądze wpłacane są na depozyt bankowy – w przypadku obcych walut pieniądze są przewalutowane i po przewalutowaniu są wpłacane na depozyt. Wypłata następuję wyłącznie w polskich złotych - dodaje rzeczniczka.

Urząd Miasta nie ujawnia szczegółów znalezienia pieniędzy, czyli tego, w jakim miejscu zostały znalezione czy w czym się znajdowały. - Wydanie przedmiotu z depozytu następuje po okazaniu dokumentu tożsamości, dokumentu potwierdzającego własność lub określeniu cech charakterystycznych rzeczy, a także podaniu przybliżonego miejsca i daty zgubienia przedmiotu - informuje Sandra Hajduk.

Willa Warszawska 12

Może Cię zainteresować:

Dwa nowe kasyna mają powstać w Katowicach. Radni będą głosować w tej sprawie 2 lutego

Autor: Katarzyna Pachelska

01/02/2023

Garaże Katowice

Może Cię zainteresować:

Ceny garażów w Katowicach wystrzeliły w kosmos. ILE za zwykłego Karlika?? Kilkadziesiąt tysięcy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

31/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon