Katowice ponownie gospodarzem Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych

Miasta regionu, w tym Katowice, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundacja Wolne Miejsce oraz dziesiątki wolontariuszy i darczyńców po raz kolejny łączą siły i organizują Wigilię dla Samotnych. Wigilia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 24 grudnia o godz. 16.00. Aby w niej uczestniczyć, należy mieć zaproszenie, które można odebrać w sklepach socjalnych.

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych odbędzie się 24 grudnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wigilia dla Samotnych odbędzie się w Katowicach

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny, a my – jak co roku – wspólnymi siłami staramy się to zmienić. Dlatego zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej lub rodzinnej nie może pozwolić sobie na organizację wigilii – do spędzenia jej razem z nami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego, którą udostępniamy na to wydarzenie pozwoli, by przy wigilijnym stole zasiadło ponad trzy tysiące osób – dodaje prezydent.

W tym roku, po przerwie wywołanej pandemią, Wigilia dla Samotnych wraca do formy stacjonarnej. Wydarzenie odbędzie się w dzień wigilii czyli 24 grudnia, o godz. 16.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie woluntariusze Fundacji Wolne Miejsce zaproszą do świątecznego stołu wszystkich przybyłych gości z miast Metropolii. Każda osoba samotna lub znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła skorzystać z zaproszenia, zasiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i spędzić ten czas w świątecznej atmosferze.

- Bardzo cieszymy się, że w tym roku Wigilia dla Samotnych znowu odbędzie się stacjonarnie, w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W tym roku wolne miejsca przy wigilijnym stole zostawimy także dla naszych przyjaciół, którzy musieli uciekać przed wojną w Ukrainie – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejskie.

Poszukiwani są wolontariusze

Na wigilijnym stole znajdą się tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka, ciasto i inne słodkości. Goście będą mogli też zobaczyć wigilijną sztukę teatralną przygotowaną przez wolontariuszy i harcerzy. Będzie można posłuchać kolęd i włączyć się do wspólnego śpiewania.

Każda osoba, która chce wziąć udział w Wigilii, powinna zgłosić się do jednego ze sklepów socjalnych „Spichlerz” i odebrać imienne zaproszenie.

Sklepy „Spichlerz” znajdują się:

  • w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82,
  • w Katowicach przy ul. Świdnickiej 25,
  • w Tychach na 1 piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8.
- Metropolia od samego początku swojego istnienia angażuje się w organizację Wigilii dla Samotnych. Ogromne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w jej organizację: Fundacji z jej prezesem Mikołajem Rykowskim, włodarzom poszczególnych miast, które wspierają jej przygotowanie oraz w szczególności wolontariuszom – mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Największa Wigilia dla Samotnych w Polsce nie mogłaby się odbyć gdyby nie wolontariusze! Dlatego cały czas potrzebni są chętni do pomocy w kuchni, by tam pod okiem Master Chefów gotować wigilijne potrawy. Potrzeba również wolontariuszy do przygotowania hali MCK na przyjęcie gości czy do wsparcia już podczas samej wigilii. Spotkania organizacyjne odbywają się w środy o godz. 18.00 w Sklepie Socjalnym „Spichlerz” na ul. Tysiąclecia 82. Prace w MCK ruszą 19 grudnia.

NOSPR organy duze 2

Może Cię zainteresować:

Sala koncertowa NOSPR jest już kompletna. Zamontowano imponujące organy. Inauguracja instrumentu już 13 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2022

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane. Polska Grupa Górnicza przekazuje kolejne budynki

Autor: Redakcja

10/12/2022

Mieszkanie za remont, Katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach wystartowała kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”. To już 19. edycja

Autor: Katarzyna Pachelska

08/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Przygotowania do Wigilii w 2020

Katowice wspierają Metropolitalną Wigilię dla Samotnych

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Marcin Banot i Leo Urban podczas wspinaczki

Śląski Spiderman znów zaatakował Paryż. I znów mu się udało!

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Zabawki

Zabawka Roku 2021. Najlepsze zabawki na Dzień Dziecka