Katowice ponownie gospodarzem Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych

Miasta regionu, w tym Katowice, a także Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Fundacja Wolne Miejsce oraz dziesiątki wolontariuszy i darczyńców po raz kolejny łączą siły i organizują Wigilię dla Samotnych. Wigilia odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 24 grudnia o godz. 16.00. Aby w niej uczestniczyć, należy mieć zaproszenie, które można odebrać w sklepach socjalnych.

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych odbędzie się 24 grudnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Wigilia dla Samotnych odbędzie się w Katowicach

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny, a my – jak co roku – wspólnymi siłami staramy się to zmienić. Dlatego zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej lub rodzinnej nie może pozwolić sobie na organizację wigilii – do spędzenia jej razem z nami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego, którą udostępniamy na to wydarzenie pozwoli, by przy wigilijnym stole zasiadło ponad trzy tysiące osób – dodaje prezydent.

W tym roku, po przerwie wywołanej pandemią, Wigilia dla Samotnych wraca do formy stacjonarnej. Wydarzenie odbędzie się w dzień wigilii czyli 24 grudnia, o godz. 16.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie woluntariusze Fundacji Wolne Miejsce zaproszą do świątecznego stołu wszystkich przybyłych gości z miast Metropolii. Każda osoba samotna lub znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła skorzystać z zaproszenia, zasiąść przy wigilijnym stole, podzielić się opłatkiem, porozmawiać z drugim człowiekiem i spędzić ten czas w świątecznej atmosferze.

- Bardzo cieszymy się, że w tym roku Wigilia dla Samotnych znowu odbędzie się stacjonarnie, w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W tym roku wolne miejsca przy wigilijnym stole zostawimy także dla naszych przyjaciół, którzy musieli uciekać przed wojną w Ukrainie – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejskie.

Poszukiwani są wolontariusze

Na wigilijnym stole znajdą się tradycyjne potrawy: barszcz z uszkami, karp, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, sałatka, ciasto i inne słodkości. Goście będą mogli też zobaczyć wigilijną sztukę teatralną przygotowaną przez wolontariuszy i harcerzy. Będzie można posłuchać kolęd i włączyć się do wspólnego śpiewania.

Każda osoba, która chce wziąć udział w Wigilii, powinna zgłosić się do jednego ze sklepów socjalnych „Spichlerz” i odebrać imienne zaproszenie.

Sklepy „Spichlerz” znajdują się:

  • w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82,
  • w Katowicach przy ul. Świdnickiej 25,
  • w Tychach na 1 piętrze w Tyskich Halach Targowych przy al. Józefa Piłsudskiego 8.
- Metropolia od samego początku swojego istnienia angażuje się w organizację Wigilii dla Samotnych. Ogromne podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w jej organizację: Fundacji z jej prezesem Mikołajem Rykowskim, włodarzom poszczególnych miast, które wspierają jej przygotowanie oraz w szczególności wolontariuszom – mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Największa Wigilia dla Samotnych w Polsce nie mogłaby się odbyć gdyby nie wolontariusze! Dlatego cały czas potrzebni są chętni do pomocy w kuchni, by tam pod okiem Master Chefów gotować wigilijne potrawy. Potrzeba również wolontariuszy do przygotowania hali MCK na przyjęcie gości czy do wsparcia już podczas samej wigilii. Spotkania organizacyjne odbywają się w środy o godz. 18.00 w Sklepie Socjalnym „Spichlerz” na ul. Tysiąclecia 82. Prace w MCK ruszą 19 grudnia.

NOSPR organy duze 2

Może Cię zainteresować:

Sala koncertowa NOSPR jest już kompletna. Zamontowano imponujące organy. Inauguracja instrumentu już 13 stycznia 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

14/12/2022

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Może Cię zainteresować:

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane. Polska Grupa Górnicza przekazuje kolejne budynki

Autor: Redakcja

10/12/2022

Mieszkanie za remont, Katowice

Może Cię zainteresować:

W Katowicach wystartowała kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”. To już 19. edycja

Autor: Katarzyna Pachelska

08/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon