Katowice przygotowują się do uruchomienia górki oraz toru saneczkowego w Parku Kościuszki

Dobre wiadomości dla małych i większych miłośników białego szaleństwa. Katowice przygotowują się do uruchomienia górki oraz toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Wniosek do katowickiego Budżetu Obywatelskiego, zainicjowany akcją „Z górki na pazurki”, tchnął drugie życie w obiekt zlokalizowany blisko centrum miasta.

W najbliższych dniach prognozowane są niższe temperatury i opady śniegu, to doskonały moment na przygotowanie zimowych atrakcji w mieście. Uzupełnieniem dla działających już lodowisk będzie niebawem górka i tor saneczkowy w Parku Kościuszki w Katowicach.

Tor saneczkowy czeka na prawdziwą zimę

Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy, a otwieranie się na ich potrzeby uważam za swój obowiązek. Dlatego bardzo się ucieszyłem, że to właśnie od mieszkańców wyszła propozycja reaktywacji toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Okazało się to strzałem w dziesiątkę! Zimą z atrakcji chętnie korzystają nasi mieszkańcy. Cieszę się, że najprawdopodobniej już za kilka dni katowiczanie będą mogli ponownie z niego korzystać – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Obecnie jednostki miejskie prowadzą prace przygotowawcze, polegające na zabezpieczeniu terenu toru saneczkowego siatką ochronną. Prognozowane w najbliższych dniach ujemne temperatury są najlepszym momentem do rozpoczęcia sztucznego naśnieżania obiektu.

– Aby rozpocząć naśnieżanie górki temperatura powietrza nie może wynosić więcej niż -5 ̊C, a aby ten śnieg się utrzymał, to przez kolejne kilka dni nie powinna przekroczyć 0 ̊C – informuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. – Na razie prosimy, by nie korzystać z toru i górki. Po pierwsze dla własnego bezpieczeństwa. Po drugie ze względu na to, że korzystanie z obiektu bez odpowiedniego naśnieżenia może uszkodzić jego infrastrukturę. Na tę chwilę wszystko zależy od pogody – dodaje dyrektor ZZM.

Jak tylko obiekt będzie w pełni gotowy do użytkowania i bezpiecznie będzie można z niego korzystać informacje pojawią się na profilach miasta Katowice i Zakładu Zieleni Miejskiej na Facebooku.

Oddolna akcja przywróciła tor saneczkowy do życia

W 2018 r., na zakończenie ferii zimowych, mieszkaniec Katowic Jarosław Kopciuch zorganizował akcję „Z górki na pazurki”. Zachęcił znajomych, aby wraz z nim wysprzątali rynnę toru saneczkowego w Parku Kościuszki, usuwając kamienie i gałęzie, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu saneczkarzy. Do prac włączyły się służby miejskie - Zakład Zieleni Miejskiej napełnił tor śniegiem, a strażacy wylali wodę opłaconą przez Katowickie Wodociągi. W jeden weekend z atrakcji skorzystało ponad 400 dzieci i dorosłych!

To zachęciło autora pomysłu, by zgłosić do katowickiego Budżetu Obywatelskiego projekt „Rewitalizacja toru saneczkowego w Parku Kościuszki”. Na ten sam pomysł wpadł Przemysław Pietrzyk i ich połączony projekt do BO został głosami mieszkańców wybrany do realizacji.

Koszt modernizacji toru wyniósł 600 tys. zł i został zrealizowany w 2020 roku. W ramach inwestycji wykonano m.in.: umocnienie nasypu górki do zjazdu, bezpieczną nawierzchnię toru, wybudowano schody na szczyt górki i toru oraz zakupiono sprzęt do naśnieżania. Obiekt jest oświetlony, na start prowadzą schody z poręczami.

Rynna toru na odcinku 186 metrów jest wyłożona igelitem, co pozwala z niego korzystać przez cały rok, a wszystkie zakręty są odpowiednio wyprofilowane. Całkowita długość to ponad 350 metrów, co przy zimowym sztucznym naśnieżaniu powoduje, że zjazdy mogą być imponujące, a przy tym bezpieczne.

Stacja Wisła Głębce

Może Cię zainteresować:

Z Katowic do Ustronia i Wisły będą jeździć Koleje Śląskie i PKP Intercity. Powrót kursów 11 grudnia 2022

Autor: Michał Wroński

09/12/2022

Jarmark na Nikiszu 2019

Może Cię zainteresować:

Jarmark na Nikiszu 2022 od 9 do 11 grudnia. Program, stoiska, atrakcje. Parkingi i dojazd komunikacją miejską

Autor: Katarzyna Pachelska

08/12/2022

Max Premium Burgers Jastrzębie Zdrój

Może Cię zainteresować:

MAX Premium Burgers ogłasza datę otwarcia pierwszej restauracji w Katowicach. To szwedzki format fast-foodowy

Autor: Katarzyna Pachelska

07/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Seanse saunowe na katowickich basenach

Seanse saunowe na katowickich basenach

Wiosenne nasadzenia w Katowicach

Trwają wiosenne nasadzenia, ale też porządki w mieście

Karmnik

100 karmników dla ptaków rozdadzą Katowice mieszkańcom

Swing City

Studio Tańca Swing City - naucz się energetycznego swinga!