Katowice szukają imienia dla nowego Beboka z placu Kwiatowego. Jest konkurs z nagrodami

Nowa, już 14. w Katowicach, figurka Beboka pojawiła się w samym centrum miasta 13 stycznia. Stoi na placu Kwiatowym na Rynku, trzymając serce - logo Katowic. Bebok dostał już nawet czapkę na zimę, ale wciąż nie ma imienia. Urząd Miasta ogłosił konkurs w tej sprawie.

Figurka Beboka, sympatycznego - a nie strasznego - duszka pojawiła się w piątek 13 stycznia na placu Kwiatowym na Rynku. To już 14. w sumie taka figurka w Katowicach.

Nowy Bebok z placu Kwiatowego szuka imienia

Bebok z placu Kwiatowego trzyma w rękach serce – katowickie logo. Projekt figurki stworzył znany nikiszowiecki artysta Grzegorz Chudy, który kilka lat temu wprowadził postać beboka do cyklu swoich śląskich akwareli. Pierwsze obrazy przedstawiające straszki spotkały się z niezwykle pozytywnym odbiorem, więc artysta postanowił pomysł rozwinąć i stworzył serię lokalnych pamiątek, a później figurek, które z czasem zaczęły się pojawiać w różnych miejscach Nikiszowca, a następnie również w innych dzielnicach Katowic. Beboki są więc i w centrum miasta, i w Bogucicach, w Brynowie, i na Bażantowie.

Wkrótce pojawi się kolejny: Nowy Bebok pojawi się w Katowicach. Przybywa ich w błyskawicznym tempie

Jednak Bebok z placu Kwiatowego nie ma jeszcze imienia, a wszystkie inne katowickie Beboki - i owszem. Dlatego Urząd Miasta Katowice ogłosił konkurs na takowe miano.

- Beboki, którymi w śląskiej tradycji straszono małe dzieci, aby były grzeczne, dzisiaj są postaciami odczarowanymi. Chcieliśmy zaprosić Was do wspólnej zabawy - szukamy imienia dla nowego rezydenta śródmieścia. Jak Waszym zdaniem powinien nazywać się nowy bebok? Wysyłajcie swoje propozycje na adres mailowy fun@katowice.eu. Dla autorów najciekawszych pomysłów przygotowaliśmy okolicznościowe bebokowe upominki - zachęca do udziału w konkursie Urząd Miasta Katowice.

Gdzie można spotkać katowickie Beboki

LISTA BEBOKÓW - dlo tych, kerzy chcōm je trefić i sie ich niy lynkajōm!

  • 1. Wincynt – bebok hajer. Pod makietą górniczego osiedla naprzeciw kościoła pw. Św. Anny. Nikiszowiec
  • 2. Michalino – bebok z kawą. Na parapecie Cafe Byfyj. Nikiszowiec
  • 3 i 4. Frelka i Miglanc – beboki wracające z zakupów. Galeria Katowicka. Ulica 3 Maja. Centrum
  • 5. Kuklok – fojerman. Przed budynkiem OSP Dąbrówka Mała.
  • 6. Fazan – budowniczy. Fontanna obok sklepu Carrefour. Osiedle Bażantowo.
  • 7. Bebook – wyjątkowy miłośnik literatury. Dziedziniec Pałacu Młodzieży.
  • 8. Jorguś – bebok, próbujący wymknąć się z „Atelier z akwarelami”. Skrzyżowanie ulic Czechowa i Odrowążów. Nikiszowiec.
  • 9. Mikoś – utalentowany piłkarz i niemniej utalentowany uczeń. Przy wejściu do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, ul. Mikołowska 131. Brynów.
  • 10. Ernest - hokejorz! Przed lodowiskiem Jantor. Ul. Zofii Nałkowskiej, Nikiszowiec.
  • 11. Bōnclok - tyn to sie lubi pomaszkecić. Galeria Katowicka, 2 piętro, strefa restauracyjna.
  • 12. Boguć - bebok testujący jakość porcelanowej filiżanki. Okno sklepu Porcelana Bogucice na terenie Fabryki Porcelany.
  • 13. Ferdynand - hajer, co ciśnie na szychta na swojo gruba, kero zwała sie downij... Ferdynand. Park Bogucki.
  • 14. Bebokowo z katowickim sercem. Czeko na swoje miano a stoi na Placu Kwiatowym kole samego rynku.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon