Katowice w czołówce rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. Liczby zaskakują

Niemal połowa powierzchni miasta Katowice to tereny zielone. Wysoki wskaźnik plasuje stolicę województwa śląskiego na czwartym miejscu wśród wszystkich miast na prawach powiatu w kraju.

Zielone miasta w Polsce
Katowice w czołówce rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce

Zestawienie na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego przygotował portal Rynekpierwotny.pl. Ranking obejmuje 66 największych polskich miast na prawach powiatu.

Najbardziej zielone miasta w Polsce

W ujęciu ogólnym, licząc wszystkie tereny zielone występujące w mieście (lasy, parki, zieleńce) Katowice z wynikiem 42,8% znajdują się na czwartej pozycji. Pierwsza trójka to Sopot, Zielona Góra oraz Gdynia.

Udział lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta:

 1. Sopot – 58,5%
 2. Zielona Góra – 53,1%
 3. Gdynia – 45%
 4. Katowice – 42,8%
 5. Koszalin – 36,7%.
 6. Jaworzno – 35,2%
 7. Bydgoszcz – 34,7%
 8. Wałbrzych – 32,6%
 9. Jelenia Góra – 32,2%
 10. Tychy – 30,2%

Lasy w Katowicach

Wynik Katowic może być nieco mylący, ponieważ blisko 40% zielonej powierzchni miasta to lasy. Natomiast zagęszczenie parków czy skwerów ma w ogólnym rozrachunku niewielki udział. Dlatego jeśliby wyłączyć powierzchnię lasów z zestawienia, to tylko Sopot oraz Bydgoszcz utrzymałyby miejsce w „dziesiątce”:

 1. Chorzów – 20,9%
 2. Rzeszów – 13,4%
 3. Siemianowice – 9,6%
 4. Bydgoszcz – 7,6%
 5. Zamość – 6,9%
 6. Sopot – 6,5%
 7. Warszawa – 6,4%
 8. Kraków – 5,8%
 9. Łódź – 5,7%
 10. Lublin – 5,3%

Park Śląski największy

Wysoki wskaźnik Chorzowa to rzecz jasna zasługa największego parku miejskiego w Europie Centralnej – Parku Śląskiego. Katowice z wynikiem około 3% idealnie odwzorowują udział terenów zielonych (z wyłączeniem lasów) w powierzchni miejskiej. Niemal dokładnie tyle wynosi średnia ze wszystkich miast na prawach powiatu.

Zielony Budżet w Katowicach

Walka z tzw. betonozą trwa na szereg różnych sposobów. Katowicki Urząd Miasta w 2021 roku po raz drugi zorganizował akcję Zielonego Budżetu.

Pierwsza edycja pokazała, że mieszkańcy naszego miasta mają wiele świetnych pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziła to liczba zgłoszeń, jak i zróżnicowanie projektów mieszkańców. Teraz pozytywnie oceniono aż 127 pomysłów i pozostaje czekać na wyłonienie tych, które będą realizowane w przyszłym roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekty w ramach akcji Zielony Budżet

Zielony Budżet miasta Katowice jest formą konsultacji społecznych mających na celu zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, a te najciekawsze i najbardziej poprawiające środowisko naturalne miasta, po wcześniejszej weryfikacji, są realizowane. Na inwestycje w ramach tego projektu przeznaczono 3 miliony złotych.

Projekty zgłoszone do Zielonego Budżetu rzeczywiście wpływają na zazielenienie powierzchni miasta. W pierwszej edycji zrewitalizowano chociażby zieleń wzdłuż ulicy Sikorskiego (obsadzono ok. 316,5 m2 terenów zielonych – mowa tutaj o ponad 1,7 tys. szt. bylin i 238 szt. krzewów, uzupełniono żywopłoty, które zabezpieczono siatką ochronną, a dodatkowe krzewy pojawiły się przy zjazdach na drogi osiedlowe) czy posadzono 12 dębów szypułkowych Fastigiata wzdłuż ulicy prowadzącej przy Szkole Podstawowej nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach – Kokocińcu. Trwają także prace związane między innymi z utworzeniem „Zielonego skweru przed Superjednostką".

Druga edycja Zielonego Budżetu w Katowicach. Ponad 100 wniosków

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon