Katowice w czołówce rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. Liczby zaskakują

Niemal połowa powierzchni miasta Katowice to tereny zielone. Wysoki wskaźnik plasuje stolicę województwa śląskiego na czwartym miejscu wśród wszystkich miast na prawach powiatu w kraju.

Zielone miasta w Polsce
Katowice w czołówce rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce

Zestawienie na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego przygotował portal Rynekpierwotny.pl. Ranking obejmuje 66 największych polskich miast na prawach powiatu.

Najbardziej zielone miasta w Polsce

W ujęciu ogólnym, licząc wszystkie tereny zielone występujące w mieście (lasy, parki, zieleńce) Katowice z wynikiem 42,8% znajdują się na czwartej pozycji. Pierwsza trójka to Sopot, Zielona Góra oraz Gdynia.

Udział lasów, parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miasta:

 1. Sopot – 58,5%
 2. Zielona Góra – 53,1%
 3. Gdynia – 45%
 4. Katowice – 42,8%
 5. Koszalin – 36,7%.
 6. Jaworzno – 35,2%
 7. Bydgoszcz – 34,7%
 8. Wałbrzych – 32,6%
 9. Jelenia Góra – 32,2%
 10. Tychy – 30,2%

Lasy w Katowicach

Wynik Katowic może być nieco mylący, ponieważ blisko 40% zielonej powierzchni miasta to lasy. Natomiast zagęszczenie parków czy skwerów ma w ogólnym rozrachunku niewielki udział. Dlatego jeśliby wyłączyć powierzchnię lasów z zestawienia, to tylko Sopot oraz Bydgoszcz utrzymałyby miejsce w „dziesiątce”:

 1. Chorzów – 20,9%
 2. Rzeszów – 13,4%
 3. Siemianowice – 9,6%
 4. Bydgoszcz – 7,6%
 5. Zamość – 6,9%
 6. Sopot – 6,5%
 7. Warszawa – 6,4%
 8. Kraków – 5,8%
 9. Łódź – 5,7%
 10. Lublin – 5,3%

Park Śląski największy

Wysoki wskaźnik Chorzowa to rzecz jasna zasługa największego parku miejskiego w Europie Centralnej – Parku Śląskiego. Katowice z wynikiem około 3% idealnie odwzorowują udział terenów zielonych (z wyłączeniem lasów) w powierzchni miejskiej. Niemal dokładnie tyle wynosi średnia ze wszystkich miast na prawach powiatu.

Zielony Budżet w Katowicach

Walka z tzw. betonozą trwa na szereg różnych sposobów. Katowicki Urząd Miasta w 2021 roku po raz drugi zorganizował akcję Zielonego Budżetu.

Pierwsza edycja pokazała, że mieszkańcy naszego miasta mają wiele świetnych pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziła to liczba zgłoszeń, jak i zróżnicowanie projektów mieszkańców. Teraz pozytywnie oceniono aż 127 pomysłów i pozostaje czekać na wyłonienie tych, które będą realizowane w przyszłym roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekty w ramach akcji Zielony Budżet

Zielony Budżet miasta Katowice jest formą konsultacji społecznych mających na celu zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. Mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, a te najciekawsze i najbardziej poprawiające środowisko naturalne miasta, po wcześniejszej weryfikacji, są realizowane. Na inwestycje w ramach tego projektu przeznaczono 3 miliony złotych.

Projekty zgłoszone do Zielonego Budżetu rzeczywiście wpływają na zazielenienie powierzchni miasta. W pierwszej edycji zrewitalizowano chociażby zieleń wzdłuż ulicy Sikorskiego (obsadzono ok. 316,5 m2 terenów zielonych – mowa tutaj o ponad 1,7 tys. szt. bylin i 238 szt. krzewów, uzupełniono żywopłoty, które zabezpieczono siatką ochronną, a dodatkowe krzewy pojawiły się przy zjazdach na drogi osiedlowe) czy posadzono 12 dębów szypułkowych Fastigiata wzdłuż ulicy prowadzącej przy Szkole Podstawowej nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach – Kokocińcu. Trwają także prace związane między innymi z utworzeniem „Zielonego skweru przed Superjednostką".

Druga edycja Zielonego Budżetu w Katowicach. Ponad 100 wniosków

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wizualizacja placu Sejmu Śląskiego ZZM

Pl. Sejmu Śląskiego będzie miniparkiem, nie parkingiem

Zielony budżet 2 fot ZZM copy

Katowice stają się zielonym miastem. Tu roślin nie brakuje

Beata Urych

Prezydent Katowic powołał pełnomocnika ds. klimatu

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

Jeśli nie będzie spalarni, to wzrosną ceny wywozu śmieci

Rez las murckowski

Lasy Murckowskie będą w końcu dobrze chronione

Rynek w Katowicach

Pieszy ma pierwszeństwo, ale nie przed tramwajem!