26 maja 2025 roku oficjalnie rozpoczęła się budowa Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii Uniwersytetu Śląskiego, a jej zakończenie zaplanowane jest na koniec 2027 roku. Inwestycja warta jest blisko 318,5 mln zł, z czego ok. 239,5 mln zł to dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027.
Budynek naszpikowany technologią powstanie przy ul. Moniuszki w Katowicach, w miejscu dawnego parkingu za rektoratem Uniwersytetu Śląskiego. W pobliżu płynie Rawa, więc studenci będą mieli pod bokiem materiał do badań, przynajmniej w dziedzinie chemii płynów.
- To jest rozmowa o naszej przyszłości, o naszej wizji, o naszej ambicji, o naszej sile, o sile województwa śląskiego - przekonywał Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego. - To projekt strategiczny w rozwoju województwa śląskiego. Niezwykle ważny, potrzebny, kluczowy - dodał.
Uczelnia chwali się, że powstanie najnowocześniejszy w Polsce budynek, w którym będzie realizowana nowoczesna dydaktyka i będą prowadzone kompleksowe badania rozwijające krajową i światową naukę.
- Matką duchową tego dnia jest osoba, której mnie ogromnie brakuje. To jest pani doktor Jolanta Wadowska-Król - zauważył prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Kiedy myślę, co robimy dzisiaj, co zaczynamy, to ona chyba wyraziłaby to najlepiej. Kiedy prowadziła swoje badania, swoją diagnostykę dzieci dotkniętych ołowicą, szukała przyczyn, potrzebowała czegoś, co my chcielibyśmy dawać wszystkim obywatelom tego regionu, czyli wsparcia badawczego w diagnostyce, w określeniu tego, gdzie żyjemy, czym oddychamy, co mamy pod stopami, co płynie w naszych kranach, żebyśmy poznali prawdę, a także, żebyśmy znaleźli sposoby naprawy świata zdewastowanego, zwłaszcza na Śląsku przez lata przemysłowej jego historii - dodał prof. Koziołek.
W nowym budynku Śląskiego Interdyscyplinarnego Centrum Chemii planowane jest utworzenie ponad 20 specjalistycznych laboratoriów i pracowni, które umożliwią osobom studiującym bezpośredni kontakt z najnowszymi technologiami i aparaturą.
Laboratoria te będą skoncentrowane na ściśle określonych obszarach zastosowań chemii, takich jak:
- projektowanie leków i nanofarmakologia,
- polimery i materiały funkcjonalne,
- materiały dla fotoniki i optoelektroniki,
- analityczne techniki spektroskopowe,
- chemia kwantowa i obliczeniowa,
- synteza materiałów dla energetyki,
- bioorganika, chemia krystaliczna,
- materiały luminescencyjne i spektroskopia laserowa.
Prof. Robert Musioł, dyrektor Instytutu Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, zwrócił uwagę, że dzisiejsza chemia to tzw. nowa chemia, która transformuje rzeczywistość.
- Nasi naukowcy w starych budynkach brali udział w badaniach nad pierwszym polskim biodieslem. W nowym budynku będziemy badać pierwszy polski zielony wodór. Tego najbardziej potrzebujemy, takiej rozsądnej, racjonalnej innowacji. I do tego nasza chemia się nadaje najbardziej.

Może Cię zainteresować: