Katowice zadebiutowały na Netfliksie dzięki premierze "Akademii Pana Kleksa". Od 8 maja film można oglądać na całym świecie

Film "Akademia pana Kleksa", zrealizowany m.in. w Katowicach, dzisiaj, 8 maja, zadebiutował na platformie Netflix. W dodatku platforma zaplanowała dużą kampanię reklamową filmu, który jest dostępny w wielu wersjach językowych.

Nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej powieści Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Premiera kinowa odbyła się na początku 2024 roku, choć pierwsze pokazy przedpremierowe były już w czasie świąt Bożego Narodzenia. Obecnie w produkcji jest druga część "Akademii...".

Miasto Katowice to jedyne polskie miasto, które możemy zobaczyć w nowej Akademii Pana Kleksa. W dodatku występuje nie jako no-name, ale jako właśnie Katowice.

"Akademia pana Kleksa" to dobry przykład filmowego city placementu

Jako dobry przykład filmowego city placementu przywołuje "Akademię pana Kleksa" Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film w latach 2016-2019, właściciel firmy Reset, zajmującej się popularyzacją klasyki filmowej.

- Tam co prawda jest krótka scena z Katowic, ale nie pozostawia się widzowi żadnych wątpliwości, że miejscem akcji jest stolica województwa śląskiego. W tym krótkim fragmencie widzimy reprezentatywne instytucje a samo miasto jest w nim nowoczesne i atrakcyjne. Oczywiście Miasto Katowice musiało wesprzeć finansowo produkcję filmu, ale, myślę, że otrzymało dokładnie to czego oczekiwało - znakomitą promocję. Jeżeli ktoś myśli o Śląsku jako o miejscu, w którym jest brudno, szaro, a z kominów wydobywa się dym, to poprzez nawet taki krótki wycinek przekonuje się, że to stereotypowe wyobrażenie nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Takie właśnie działania związane z udziałem w produkcji filmowej zdecydowanie służą przełamaniu negatywnych stereotypów - mówi Patryk Tomiczek w wywiadzie dla Ślązaga

- Jesteśmy dumni z tego, że Katowice zostały oficjalnym partnerem filmu o przygodach Ambrożego Kleksa. Nasze miasto ma okazję zaprezentować swoje piękno i unikalny klimat widzom z całej Polski. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i potwierdzenie tego, że Katowice są miejscem godnym uwagi i inspirującym dla twórców filmowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Jesteśmy bardzo ciekawi, jak nasz film przyjmie się na Netfliksie - mówi Grzegorz Pietraszewski, koproducent filmu. - Jan Brzechwa, pisząc Akademię Pana Kleksa w 1946, nie miał szans przebić się poza mury Zimnej Wojny i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Podobnie Krzysztof Gradowski, któremu także nie udało się w 1983 wyjść ze swoim dziełem poza granice naszego kraju. Dzisiaj - dzięki platformom streamingowym takim jak Netflix mamy dużo większe możliwości, dzięki którym Abroży Kleks może stać się postacią międzynarodową, a historię Akademii pozna cały świat! W dodatku Netflix zaplanował dużą kampanię reklamową naszego filmu i przygotował wersje językowe (dubbing) na cały świat - dodaje Pietraszewski.

Ambroży Kleks z klecków LEGO jak z bajki

8 maja o godz. 10:00 podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach została zaprezentowana figura Kleksa z klocków LEGO. Uroczystego odsłonięcia dokonał Prezydent Katowic - Marcin Krupa oraz Koproducent Filmu, współwłaściciel „Bajki Pana Kleksa” oraz „Kleks. Magia Kina” w Katowicach – Grzegorz Pietraszewski.

Marcin Krupa i Grzegorz Pietraszewski
Marcin Krupa i Grzegorz Pietraszewski

Figura Kleksa będzie dostępna dla gości Kongresu do 9 maja, a następnie zostanie przetransportowana na ul. Staromiejską 13 w Katowicach, gdzie od 1 maja znajduje się Galeria Urban Art, tymczasowa wystawa z pracami wybitnych artystów.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających 5 dni w tygodniu, od wtorku do soboty w godzinach 14.00 -18.00. Wstęp jest bezpłatny, ale aby odwiedzić wystawę należy skorzystać z systemu rejestracyjnego - po rejestracji mailowo otrzymuje się bezpłatną wejściówkę. Wystawa ma charakter czasowy – działa do 30 czerwca 2024 r. Projekt „W ramach miasta – Urban Art” to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Akademia pana kleksa kadr film 03

Może Cię zainteresować:

Kręcona też w Katowicach nowa "Akademia Pana Kleksa" z rekordem w historii polskiego kina

Autor: Katarzyna Pachelska

02/01/2024

Strefa interesow kadr

Może Cię zainteresować:

Dwa Oscary zdobył film "Strefa interesów", nakręcony m.in. za pieniądze Śląskiego Funduszu Filmowego

Autor: Katarzyna Pachelska

11/03/2024

Straz pozarna piana

Może Cię zainteresować:

Industriada odbędzie się w ośmiu punktach Katowic. W programie koncerty, happening, piana party

Autor: Redakcja

02/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon