Katowice zagrały Warszawę z lat 70. w filmie "Gierek". Sceny kręcono na ulicy Pocztowej

Film "Gierek" wszedł na ekrany kin 21 stycznia. Zdjęcia do tego obrazu powstawały również w woj. śląskim, między innymi w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zawierciu i Ustroniu. Zobaczcie zdjęcia z planu filmowego z Katowic.

Film o Edwardzie Gierku, I sekretarzu KC PZPR w latach 70., to pierwsza produkcja, która opowiada o tej postaci. "Gierek" wszedł na ekrany kin w Dniu Babci, 21 stycznia.

100 tysięcy widzów "Gierka" w pierwszy weekend wyświetlania

Mimo tego, że zbiera raczej negatywne recenzje (Tomasz Raczek nazwał go "bezguściem w objęciach beztalencia", w pierwszy weekend wyświetlania był najchętniej oglądanym obrazem w kinach. Zebrał 100 tysięcy widzów.

Recenzja filmu "Gierek": Film "Gierek". Recenzja. To produkcja gloryfikująca I Sekretarza z Sosnowca. Niezłą rolę zagrał Michał Koterski

Tytułową rolę gra Michał Koterski, w obsadzie również Małgorzata Kożuchowska jako żona Gierka, Stanisława, Antoni Pawlicki jako Generał (w domyśle Jaruzelski), Sebastian Stankiewicz (esbek Maślak), Rafał Zawierucha (premier), Jan Grycz (kardynał Wyszyński), Cezary Żak (Leonid Breżniew).

Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w śląskich i zagłębiowskich miastach. Widzimy w nim m.in. wnętrza Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, willę Gierka w Ustroniu czy basen przy ulicy Glinianej w Zawierciu.

Warto przeczytać: Edward Gierek, Zagłębie i Śląsk. Czym zapisał się w historii naszego regionu?

Sceny do "Gierka" powstawały też w Katowicach

Również Katowice były planem filmowym "Gierka". Sceny kręcono w sierpniu 2020 roku na jednej ulicy - Pocztowej. Scenografia zmieniła ją w ulicę z lat 70., ze sklepami i zakładami usługowymi charakterystycznymi dla tamtej epoki.

To na budynku Poczty Głównej przy Pocztowej rozwieszono wielki baner z podobizną Gierka - choć w filmie I sekretarz jest przedstawiany jako osoba, która nie ma manii wielkości i wręcz zakazuje wieszania jego podobizn w urzędach czy instytucjach publicznych.

Co ciekawe, ulica Pocztowa w "Gierku" udaje Warszawę. W filmie można zaobserwować trzy sceny, w których wykorzystano zdjęcia z Katowic. W jednej z nich Gierek obrusza się, widząc baner ze swoim zdjęciem, w kolejnej - widać długą kolejkę do sklepu, to scena obrazująca początek końca złotej epoki Gierka.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Twórcy spektaklu "Pokora" w Teatrze Śląskim

"Pokora" Twardocha na scenie Teatru Śląskiego

Szczepan Twardoch, laureat Nagrody im. Kazimierza Kutza

Nagroda im. K. Kutza 2022 rozdana w Teatrze Śląskim

Sejmik Niepełnosprawnych

Ponad milion złotych na wsparcie osób niepełnosprawnych

Praca Michała Krawca, tryptyk, w Muzeum Śląskim w Katowicach

Marszałek Chełstowski o zdrapaniu tytułu "Lex Szyszko"

Próby do spektaklu "Folk solutions"

Spektakl Zespołu "Śląsk" na Festiwalu Tauron Nowa Muzyka

Organy NOSPR fot Grzegorz Mart

Trwa budowa organów w sali koncertowej NOSPR-u

Od roku akademickiego 2021/2022 studentom medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w nauce będzie pomagał... „Wirtualny Pacjent”.

Studenci ŚUM będą leczyć wirtualnego pacjenta