Katowice. Zmiana lokalizacji punktu nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy. Bo coraz mniej uchodźców chce wyrobić PESEL

Katowice zmieniają punkt nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Bo coraz mniej uchodźców chce założyć sobie PESEL.

Od poniedziałku 23 maja 2022 r. numery PESEL uchodźcom z Ukrainy będą wydawane nie w Urzędzie Stanu Cywilnego, a w mniejszym punkcie przy ul. Pocztowej 5. Zmiana ma związek ze zmniejszającą się liczbą wydawanych numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Karta Dużej Rodziny i Katowicka Karta Mieszkańca wydawane będą w Biurze Obsługi Mieszkańców.

Prawie 11 tys. numerów PESEL wydano w Katowicach uchodźcom

Otrzymanie numeru PESEL przez osoby przyjeżdzające do nas z Ukrainy umożliwia ustawa "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa". W myśl tzw. specustawy wnioski można było składać od 16 marca. Od tego dnia w Katowicach wydano 10 903 numery PESEL uchodźcom z Ukrainy (trzeba pamiętać, że uchodźca może założyć taki numer w dowolnym urzędzie, niekoniecznie tam, gdzie mieszka).

- W pierwszych tygodniach wydawania numerów PESEL naszym gościom z Ukrainy każdego dnia przyjmowaliśmy kilkaset wniosków. Aby usprawnić proces przyjmowania wniosków i uruchomić więcej stanowisk przenieśliśmy punkt ich przyjmowania do Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie zainteresowanie jest dużo mniejsze, przyjmujemy około 60 wniosków dziennie. Dlatego wracamy do pierwotnego rozwiązania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

635 wniosków jednego dnia

Rekordowy pod względem przyjmowania wniosków był dotychczas 28 marca 2022 roku. Tego dnia urzędnicy przyjęli 635 wniosków. Było to możliwe dzięki przeniesieniu punktu wydawania numerów PESEL uchodźcom do Urzędu Stanu Cywilnego. W sumie w budynku USC uruchomiono 20 stanowisk do przyjmowania wniosków od uchodźców z Ukrainy. Dodatkowy sprzęt i pracowników do obsługi stanowisk zapewnił wojewoda śląski.

W ostatnich tygodniach liczba przyjmowanych wniosków jest zdecydowanie mniejsza.

  • 10 maja przyjęto 41 wniosków,
  • 11 maja – 45,
  • 12 maja – 63,
  • 13 maja – 38.

W związku z tym zapadła decyzja o powrocie z przyjmowaniem wniosków do punktu przy ul. Pocztowej 5. Tam wnioski będą przyjmowane od poniedziałku 23 maja. Zarówno w budynku USC, jak i w punkcie przy ul. Pocztowej 5 pojawi się specjalne oznakowanie i informacje zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

W związku z tą zmianą, będzie też nowe miejsce wydawania Katowickiej Karty Mieszkańca i Karty Dużej Rodziny. Od 23 maja 2022 r. będą one wydawane w Biurze Obsługi Mieszkańców, przy Rynku 1. Do tego celu wyznaczone zostaną dwa stanowiska.

Prywatny biurowiec przerobiono na miejsca zakwaterowania dla Ukraińców

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość). Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.

W Katowicach realizowanych jest szereg przedsięwzięć pomocowych dla Ukrainy. Obecnie w mieście, jak wynika z raportu Unii Metropoli Polskich na podstawie danych pochodzących z urządzeń mobilnych, dla osób których badany obszar był najczęstszym miejscem pobytu w miesiącu oraz rozszerzone o dane z rejestru PESEL, przebywa ponad 96 tys. Ukraińców, w tym prawie 19 tys. dzieci.

Cały czas trwają prace związane z rozwojem bazy noclegowej dla uchodźców z Ukrainy. W ostatnich dniach przy ulicy Pukowca 15 zaadaptowana została prywatna przestrzeń biurowca. Pomieszczenia znajdujące się na jednym z pięter biurowca zostały wyposażone w odpowiednie meble. Pierwsze osoby już zostały zakwaterowane w tym miejscu. W sumie schronienie znajdzie tam ok. 40 osób.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon