Katowice. Zmiany na ulicy Owsianej przy Stargańcu. Progi zwalniające, ograniczenie do 30 km/h, nowe perony przystankowe

W piątek 14 czerwca startuje nowa linia autobusowa ZTM, która będzie dowozić żądnych relaksu na Starganiec, czyli odnowioną za katowickie pieniądze część Mikołowa, gdzie znajduje się lubiane leśne kąpielisko i inne atrakcje. Ale w związku z tym, wprowadzono zmiany na ulicy Owsianej przy wjeździe na Starganiec.

W piątek 14 czerwca zostanie uruchomiona linia autobusowa nr 275 na Starganiec, zrewitalizowane w 2023 roku kąpielisko i miejsce wypoczynku w lesie. Teoretycznie to Mikołów, ale Starganiec najbardziej jest oblegany przez katowiczan.

Podobnie jak w ubiegłym roku będzie ona jeździć z Centrum Przesiadkowego Brynów i Centrum Przesiadkowego Ligota, ale będzie mieć nieco zmienioną trasę. Odjazdy nowej linii zaplanowano co godzinę z obu węzłów przesiadkowych. Autobusy będą kursować między 9.00 a 19.00 od piątku do niedzieli a także w święta, od 14 czerwca do 15 września.

Pełny rozkład jazdy dostępny jest na stronie ZTM. Linia 275 jest odpłatna i można nią podróżować w ramach obowiązującej taryfy przewozu w komunikacji miejskiej „Transport GZM”.

By pasażerom autobusu wygodniej się z niego korzystało, przy ul. Owsianej wybudowano dwa nowe perony autobusowe (przystanek nosi nazwę Staw Starganiec). Nie mają one zadaszenia ani ławki, ale za to są kosze na śmieci i barierki, o które można się oprzeć.

Wprowadzono też dodatkowe ograniczenia prędkości przed przejściem pieszo-rowerowym przez ul. Owsianą przy Stargańcu. Do tej pory obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h, teraz "pięćdziesiątkę" wprowadzono już przed zakrętami przed Stargańcem od strony Panewnik, a przed samym przejściem - 30 km/h. Dodatkowo przed i za przejściem z każdej strony i na każdym pasie, posadowiono progi zwalniające.

Dodatkowo wprowadzono zakaz zatrzymywania i postoju w rejonie przejścia i przystanków autobusowych.

Miejsce relaksu w Lasach Panewnickich

Otwarcie stawu Starganiec było wyczekiwane przez mieszkańców. To miejsce, w którym od czasów PRL chętnie wypoczywali mieszkańcy Katowic, Mikołowa, a także Rudy Śląskiej i innych okolicznych miast. W tamtych czasach znajdował się tam ośrodek wodno-rekreacyjny dla pracowników Huty Baildon. Przez lata jednak niszczał, choć wielu mieszkańców i tak z sentymentem spędzało tam czas w ciepłe letnie dni. Katowice podjęły się odnowienia tego miejsca, aby mieszkańcy mieli kolejne ładne i bezpieczne miejsce do odpoczynku i rekreacji.

Znajdujący się przy stawie parking może pomieścić 87 samochodów. W związku z tym, że budowa kolejnych miejsc parkingowych wiązałaby się z koniecznością ingerencji w las i wycinki drzew, na którą nie ma zgody miasta i mieszkańców, stąd alternatywne rozwiązanie w postaci linii autobusowej, dzięki której mieszkańcy będą mogli dojechać z centrów przesiadkowych w pobliże stawu.

Rewitalizacja Stargańca

W ramach prac zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Mieszkańcy mogą korzystać ze znajdującej się tu plaży, a także z pomostu – częściowo stałego, a częściowo pływającego. Na miejscu dostępne są leżaki, ławki, a także altany piknikowe. Można także pograć w siatkówkę plażową na dwóch boiskach. Teren stawu oświetlony został lampami solarnymi.

Pojawiła się także nowa roślinność. Zasadzono wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także stare odmiany drzew owocowych. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Wymieniona została nawierzchnia parkingu. Łączny koszt rewitalizacji Stargańca wyniósł 7 mln zł, z czego prawie 5,8 mln zł to dofinansowanie z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

LEGO Store katowice

Może Cię zainteresować:

LEGO otworzy swój firmowy sklep w Galerii Katowickiej. To będzie siódmy w Polsce sklep tej słynnej duńskiej marki zabawek

Autor: Katarzyna Pachelska

12/06/2024

Ulica meteorologow katowice

Może Cię zainteresować:

Rozpoczyna się kolejna rowerowa inwestycja w Katowicach, tym razem na ul. Meteorologów w Brynowie

Autor: Redakcja

13/06/2024

Stadion katowice budowa czerwiec 2024 30

Może Cię zainteresować:

Nowy stadion miejski w Katowicach gotowy w 75 proc. Odbiory - jesienią. Będzie zmiana nazwy ulicy na ul. Nową Bukową

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon