Katowice zwinęły Wrocławiowi wielką imprezę - American Cars Manię, czyli wystawę pojazdów zza oceanu, połączoną z atrakcjami

To będzie już 10. edycja tej wielkiej imprezy promującej amerykańską motoryzację. Wcześniej odbywała się na Dolnym Śląsku (ostatnio - na stadionie we Wrocławiu), ale w 2023 roku po raz pierwszy będzie miała miejsce w Katowicach, na Muchowcu.

American Cars Mania jest promowana jako największa międzynarodowa amerykańska impreza w Polsce. Organizują ją pasjonaci motoryzacji made in USA z Polsko-Amerykańskiej Fundacji ACM.

Zlot Pojazdów Amerykańskich odbędzie się w Katowicach na Muchowcu

Jak tłumaczą prezesi Fundacji, impreza to wyraz fascynacji pojazdami amerykańskimi – ich pięknem, mocą i ponadczasowością, to społeczność przyjaznych, otwartych i pogodnych ludzi, których łączą wspólne zainteresowania. W czasie wydarzenia oglądać można zarówno klasyczne pięknie odrestaurowane jak i nowoczesne samochody, motocykle, trucki oraz pojazdy militarne. Punktem centralnym imprezy jest wystawa pojazdów zza oceanu, której towarzyszy wiele innych atrakcji przygotowanych dla publiczności.

W tym roku odbędzie się 10. edycja Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Amerykańskich. Impreza wraca do klimatów piknikowych,

- Ta impreza ciągnie za sobą rzeszę widzów, gości. W ubiegłych latach po kilkadziesiąt tysięcy osób. Samych wystawców jest ponad 1000. A jak się okazuje, na Śląsku mamy najwięcej zarejestrowanych samochodów amerykańskich w Polsce - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Duży akcent będzie położony na bezpieczeństwo, na promocję zdrowia, bo Fundacja jest w posiadaniu ambulansu fundacji Ronalda McDonalda. Przewidujemy, że na imprezie może być około 40 tysięcy gości w czasie trzech dni festiwalu - dodaje prezydent Katowic.

- Historia tej imprezy zaczęła się od pasji do amerykańskich samochodów. Pierwszego chevroleta caprice'a zobaczyłem jeszcze w czarno-białej telewizji - mówi Mariusz Wypychowski, prezes Fundacji American Cars Mania. - Jako pomysłodawca imprezy dziękujemy prezydentowi Katowic, że możemy kontynuować historię naszego zlotu. Jesteśmy szczęśliwi, że 10. edycja odbędzie się w Katowicach. Mamy bardzo dużo atrakcji przygotowanych - dodaje Wypychowski.

Międzynarodowy Zlot Pojazdów Amerykańskich American Cars Mania odbędzie się od 16 do 18 czerwca 2023 r. na lotnisku na Muchowcu w Katowicach. Impreza będzie biletowana. Na razie nie jest znana dokładna cena biletów, ale ma wynosić około 30 zł.

Będą między innymi wyścigi na 1/4 mili

Jedną z atrakcji, która nie mogła być zorganizowana wcześniej, są wyścigi na 1/4 mili. Będzie też obóz wojskowy, wojsk polskich i amerykańskich. Będą też grupy rekonstrukcyjne. Do tego strefa wozów policyjnych, i historycznego wyposażenia amerykańskiej policji. Przyjedzie też prawdziwy szeryf z Nevady polskiego pochodzenia. Przewidziano też strefę 4x4.

- Dla nas amerykańska motoryzacja jest kolebką motoryzacji, jest wyjątkowa. Cieszymy się, że mamy tak dużo zlotowiczów. Co roku grupa właścicieli takich pojazdów powiększa się - Adam Rostalski, wiceprezes Fundacji American Cars Mania. - Chcemy poszerzyć nasze działania. W tym roku, po raz pierwszy, stworzymy Strefę Niepodległości, poświęconą Polakom, którzy walczyli o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Będzie też wystawa "Polscy Amerykanie, amerykańscy Polacy". Pokażemy też amerykański sport - koszykówkę, baseball. Zorganizujemy wybory Miss Pin-up. Zorganizujemy akcję pokazów pierwszej pomocy. Będą też różnego rodzaju koncerty i konkursy dla publiczności - dodaje wiceprezes Fundacji American Cars Mania.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon