Rower miejski w Katowicach. „City by Bike” co najmniej do końca sierpnia 2023 roku. Co z rowerem metropolitalnym?

Katowice rozpoczęły poszukiwania firmy, która zajmie się kompleksową obsługą automatycznych wypożyczalni roweru miejskiego w stolicy województwa. System „City by Bike” będzie działał co najmniej do końca sierpnia. Co najmniej, gdyż nadal nie wiadomo, kiedy ruszy w końcu system roweru metropolitalnego.

fot. UM Katowice
Rowery miejskie Katowice

Katowicki system wypożyczalni roweru miejskiego działa już od roku 2015. Wówczas pilotażowo powstały pierwsze 3 stacje. Na zakończenie zeszłego sezonu w stolicy województwa było już 125 punktów wypożyczania i ponad 1000 rowerów.

- Udało się przekroczyć liczbę 200 tys. wypożyczeń. Do rekordowego 2019 roku trochę zabrakło, ale wzrost tej liczy o ponad 70 tys. w stosunku do sezonu 2021 pokazuje, że mieszkańcy chętnie wracają „na rowery” po przerwie spowodowanej pandemią – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Zarządzanie rowerami miejskimi przejmie Metropolia

Jak przyznaje, tegoroczny sezon będzie nietypowy, gdyż zarządzanie rowerami miejskimi przejmie Metropolia. Ta bowiem przygotowuje się do uruchomienia metropolitalnego systemu roweru miejskiego.

- Zanim to jednak nastąpi, chcemy dać możliwość korzystania z roweru miejskiego naszym mieszkańcom, dlatego ogłaszamy przetarg na wyłonienie operatora systemu w Katowicach – mówi prezydent Krupa.

Wspomniany przetarg zakłada, że w tym roku w stolicy regionu pojawi się 113 stacji miejskich, a także dodatkowo stacje firm oraz instytucji partnerskich programu. Standardowo na stację rowerową składa się terminal pozwalający na wypożyczenie i zwrot roweru, 12 stojaków i 8 rowerów (wyjątek stanowi stacja „Katowice Rynek”, która mieścić ma 20 stojaków i 10 rowerów). Do dyspozycji wypożyczających będzie także 20 rowerów cargo, mogących przewozić ładunki o masie do 100 kg lub czwórkę dzieci

Dokładny termin uruchomienia metropolitalnego systemu wypożyczalni nie jest jeszcze znany

Jak podaje katowicki ratusz, wyłonieniem firmy obsługującej system roweru miejskiego „City by Bike” zajmie się Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, które zarządza tym systemem. Po rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie przetargu (czas na składanie ofert mija 24 lutego), zostanie podpisana umowa z wykonawcą, na okres od 1 kwietnia do 31 sierpnia, z możliwością przedłużenia. Takie rozwiązanie wynika z tego, że dokładny termin uruchomienia metropolitalnego systemu wypożyczalni nie jest jeszcze znany. Kilka tygodni temu informowaliśmy, że jedna z firm biorących udział w prowadzonym przez GZM postępowaniu złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej skarżąc się na warunki przetargu. Władze Metropolii wprost przyznały, że jeśli KIO podzieli argumenty skarżącej się firmy, to rower metropolitalny ruszy dopiero w 2024 roku.

Rower miejski

Może Cię zainteresować:

Krajowa Izba Odwoławcza znów zajmie się metropolitalnym rowerem. Końca nie widać

Autor: Michał Wroński

05/01/2023

Rowery miejskie, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowiczanie pokochali rowery miejskie. Ponad 70 tys. wypożyczeń więcej niż w 2021

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022

Montaż licznika na al. Korfantego

Może Cię zainteresować:

Pierwszy w Katowicach licznik do pomiaru ruchu rowerowego jest montowany na al. Korfantego

Autor: Katarzyna Pachelska

04/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon