Katowiczanie pokochali rowery miejskie. Ponad 70 tys. wypożyczeń więcej niż w 2021

Miasto podsumowało ósmy sezon roweru miejskiego w Katowicach. Okazuje się, że choć do rekordowego przedpandemicznego roku 2019 jeszcze trochę brakuje, to system zaliczył 70 tys. więcej wypożyczeń niż w 2021. Katowicki rower miejski to największy taki system w całym regionie.

Rowery miejskie w Katowicach pojawiły się w 2015 roku, od tego czasu system został rozbudowany z 3 do 125 stacji.

Ponad 200 tys. wypożyczeń w sumie w sezonie 2022

Dzisiaj jest to największy system wypożyczalni w regionie. Tegoroczny sezon podobnie jak w ub. roku trwał od 1 kwietnia do 1 listopada, jednak liczba wypożyczeń była większa o ponad 70 tys.!

- System wypożyczalni rowerów miejskich to bardzo ważna inicjatywa, którą od wielu lat konsekwentnie rozwijamy. Powiększa się liczba rowerów, stacji rowerowych, dróg dla rowerów, a także mniejszych elementów, które rowerzystom ułatwiają funkcjonowanie, np. stojaków czy stacji do samodzielnej naprawy jednośladów. Z roku na rok powiększamy sieć tych wszystkich elementów, a to sprawia, że coraz więcej katowiczan korzysta z roweru nie tylko w celach rekreacyjnych ale przede wszystkim jako środka transportu – podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Cieszymy się, że ponownie udało przekroczyć się liczbę 200 tys. wypożyczeni. Do rekordowego 2019 roku trochę zabrakło, ale zwiększenie liczy wypożyczeń o ponad 70 tys. w stosunku do sezonu 2021 pokazuje, że mieszkańcy chętnie wracają „na rowery” po przerwie spowodowanej pandemią – dodaje prezydent.

W tym roku, miesiącem w którym wypożyczono najwięcej jednośladów z miejskiego systemu, który w Katowicach nosi nazwę „City by Bike”, był czerwiec – ponad 41 tys. razy. Następne w kolejności były maj i lipiec – po ponad 38 tys., a w sierpniu było to ponad 34 tys. wypożyczeń. W ostatnim dniu działania systemu, 1 listopada z rowerów miejskich skorzystano 391 razy. W tym roku użytkownicy mogli korzystać z ponad 1000 jednośladów oraz 125 stacji. Aby wypożyczyć rower, wystarczy się zarejestrować w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami podawanymi w aplikacji. W tym sezonie zarejestrowało się ponad 15,5 tys. nowych użytkowników (przy nieco ponad 10 tys. w 2021), co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników.

Stacja Katowice-Rynek najbardziej popularna

Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice-Rynek, która zanotowała prawie 9,5 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP-Młyńska – tam odnotowano prawie 6 tys. wypożyczeń. Ponad połowa działających stacji odnotowała po 1 tys. lub więcej wypożyczeń. Trasą, na której najczęściej wypożyczane były rowery miejskie to „Katowice-Rynek” – „KTBS-Krasińskiego”. To połączenie odnotowało 538 kursów. Drugim najpopularniejszym kierunkiem była trasa powrotna – z Krasińskiego na Rynek – 468.

Dniami, które cieszyły się największym zainteresowaniem rowerzystów, były słoneczne niedziele 5 i 12 czerwca – w oba te dni odnotowano po ponad 2 tys. wypożyczeń. Co ciekawe – podczas tych dni dużo więcej osób niż zazwyczaj wypożyczyło rower na czas 1 godziny. Najczęściej rower był wypożyczany na bezpłatny czas do 15 min. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie skorzystał z systemu aż 487 razy. Z kolei najczęściej wypożyczany rower był w użytku 492 razy.

Nowa droga rowerowa przy Szopienickiej

Może Cię zainteresować:

190 km dróg rowerowych w Katowicach. Budowa nowej, wzdłuż ulicy Francuskiej, startuje za kilka tygodni

Autor: Katarzyna Pachelska

09/11/2022

Katowice Szopienice huta

Może Cię zainteresować:

Szopienicki Uthemann. Nasz mały śląski Czarnobyl. Zobacz na zdjęciach z drona, jak dziś wyglądają pozostałości po hucie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

7 park welnowiecki Fot R Kaźmierczak

Może Cię zainteresować:

Są chętni na stworzenie czterech nowych parków w Katowicach i modernizację jednego

Autor: Katarzyna Pachelska

08/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon