Katowicki szpital pomaga osobom niedosłyszącym. Innowacyjne implanty pomogą osobom z niepełnosprawnościami

Do wszczepienia implantu słuchowego Cochlear Osia 2 dojdzie w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Mielęckiego SUM w Katowicach. Bardzo pomoże on osobom niedosłyszącym.

W piątek 5 lipca dojdzie do historycznego zabiegu, który przeprowadzi zespół dr. Katarzyny Przytuły z pomocą dr. hab. Wojciecha Gawęckiego z poznańskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego na oddziale otolaryngologicznym Szpitala im. Mielęckiego przy ul. Francuskiej 20-24. Pacjentem będzie 70-letni mężczyzna, który od urodzenia niemal niesłyszy na lewe ucho.

System Cochlear Osia 2 to pierwszy i do tej pory jedyny na świecie aktywny system implantu łączący się bezpośrednio z tkanką (w skrócie OSI) który wykorzystuje cyfrową stymulację piezoelektryczną (tzn. wytwarzającą napięcie elektryczne przy jakimkolwiek modelowaniu i odkształcaniu) do przesyłania dźwięku bezpośrednio do struktur ucha wewnętrznego. Implant składa się z części wszczepialnej i procesora. Implant odbiera sygnał z zewnątrz i piezoelektrykiem przetwarza go na drgania, które ucho już odbiera jak każdy z nas – w formie dźwięku.

Implant jest dla wszystkich pacjentów, którzy cierpią na niedosłuch przewodzeniowy (czyli w sytuacji, gdy dźwięk nie może dotrzeć do ucha wewnętrznego przez przeszkody w samym uchu) lub po prostu nie słyszą na jedno ucho.

Operacja jest przełomowa, pierwszy raz odbędzie się w województwie śląskim.

Kierunek gzm katowice

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM zaprowadził nas do Katowic. Pod przewodnictwem Piotra Fuglewicza poznawaliśmy miasto śladem katowickich Żydów

Autor: Katarzyna Pachelska

05/07/2024

Ławka

Może Cię zainteresować:

Nowe tereny zielone w Katowicach. Rewitalizacja rusza pełną parą

Autor: Wojciech Sontowski

04/07/2024

Osiedle 1

Może Cię zainteresować:

Kosmiczne osiedle na Giszowcu ma być najbardziej ekologicznym w Katowicach. Nie bez kozery jest przy ulicy Kosmicznej

Autor: Wojciech Sontowski

04/07/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon