KATOWOOD, czyli gdzie w mieście kręcono słynne filmy. Wystawa „Szlakiem Lokacji Filmowych”

Jakie filmowe tajemnice kryje Spodek, nieistniejący hotel „Silesia” czy legendarny peron 5. katowickiego Dworca PKP? Gdzie w Katowicach kręcono kultowe „Jesteś Bogiem”, „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland czy „Dolinę Bogów” z Johnem Malkovichem. Na katowickich ulicach i placach można oglądać wystawę „Szlakiem Lokacji Filmowych” przygotowaną przez Instytucję Filmową Silesia Film.

Wystawa „Szlakiem Lokacji Filmowych”, przygotowana w ramach jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego, prezentuje wybrane filmy koprodukowane przez Instytucję Filmową Silesia Film, realizowane na terenie województwa śląskiego dzięki dofinansowaniu ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego – innowacyjnego narzędzia finansowania filmów przez Województwo Śląskie.

Zobacz, gdzie w Katowicach były kręcone filmy

Złożona z sześciu kubików wystawa plenerowa rozmieszczona jest w najważniejszych punktach w centrum Katowic:

  1. w pobliżu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego,
  2. na ulicy Dworcowe,
  3. na ulicy Stawowej,
  4. na Rynku obok starej siedziby Muzeum Śląskiego,
  5. przy Rondzie Sztuki na Rondzie im. Ziętka,
  6. w Strefie Kultury

Znajdziemy tu elementy wystawy prezentujące kadry z filmów realizowanych w pobliskich lokacjach: miejscach, przestrzeniach, budynkach, obiektach miejskich.

Ekspozycja pokazuje ogromną różnorodność katowickich lokacji i ich potencjał filmowy, które sprawiły, że w ciągu 15 lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego w Katowicach powstały zdjęcia do 34 z ponad 80 filmów wspartych przez fundusz. Na wystawie zobaczymy 12 z nich, w tym takie tytuły jak kultowe „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, po dwa filmy Macieja Pieprzycy, Lecha Majewskiego i Beaty Dzianowicz, uhonorowany nagrodą w Wenecji debiut fabularny Damiana Kocura czy międzynarodową produkcję Agnieszki Holland – „Obywatel Jones”.

Cześć wizualną wystawy uzupełniają opisy, z których dowiemy się, w jakich lokacjach powstawały filmy oraz które katowickie obiekty i przestrzenie możemy zobaczyć w prezentowanych na wystawie produkcjach.

Wystawę „Szlakiem Lokacji Filmowych” można oglądać na terenie Katowic do 3 maja 2023 i od 22 maja do 30 września 2023.

Za projekt graficzny wystawy odpowiada musk kolektyw z Katowic. Wystawa „Szlakiem Lokacji Filmowych” jest przygotowana z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym – dla osób niewidomych i słabowidzacych posługujących się polskim alfabetem Braille’a, na który przetłumaczono tytuły filmów oraz informację wskazującą kod QR przenoszący na stronę z treściami dostępnymi.

Oprowadzanie szlakiem lokacji filmowych po Katowicach już 16 i 23 kwietnia

Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym wystawie jest kuratorskie oprowadzanie po Katowicach szlakiem lokacji filmowych. Autorski spacer śladem filmów i miejsc prezentowanych na wystawie poprowadzą architekt Ryszard Nakonieczny oraz filmoznawca Mariusz Ciszewski. Spacer rozpocznie się o 12.00 na ul. Jagiellońskiej przed głównym wejściem do budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i potrwa ok. 2 godziny. Wydarzenie jest biletowane – bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach Kina Światowid, Kina Kosmos i Kinoteatru Rialto oraz na Filmowa.net. Pierwsze oprowadzanie odbędzie się w niedzielę, 16 kwietnia i jest już całkowicie wyprzedane, a Silesia Film zaprasza na kolejny termin – tydzień później, 23 kwietnia.

Kuratorskie oprowadzania są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (poruszających się na wózkach) oraz osób niesłyszących. Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu 23 kwietnia i chcą skorzystać ze wsparcia tłumacza PJM, prosimy po zakupie biletu o przesłanie zgłoszenia na adres: m.ciszewski@silesiafilm.com z dopiskiem „PJM” (do piątku, 21 kwietnia do godziny 14.00).

Urodziny Śląskiego Funduszu Filmowego

W 2023 roku obchodzimy jubileusz 15 lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego – narzędzia finansowania produkcji filmowych realizowanych na terenie województwa śląskiego lub związanych z nim tematycznie. Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Od 2008 do 2022 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano 83 tytuły, które – zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności – na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii.

Filmy wsparte przez Śląski Fundusz Filmowy obejrzało w polskich kinach prawie 4 miliony widzów.

Kawalski

Może Cię zainteresować:

Jak lekarz z Katowic nakręcił film z gwiazdami polskiego kina. Maciej Kawalski i jego "Niebezpieczni dżentelmeni"

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2023

Damian Kocur

Może Cię zainteresować:

Śląski reżyser Damian Kocur zdobył nagrodę w Wenecji, a teraz jest nominowany do Paszportów "Polityki"

Autor: Katarzyna Pachelska

18/12/2022

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon