Kazimierz Karolczak: Katowice otrzymują 30 proc. wpływów z biletów, choć stanowią 13 proc. mieszkańców Metropolii

FB: GZM
242247095 2007032402781362 119710970840880786 n

Do Katowic spływa 30 proc. wpływów z biletów ZTM, choć stanowią 13 proc. mieszkańców Metropolii. - Gdyby liczyć na sztuki, to może się okazać, że będzie tego mniej - w ten sposób Kazimierz Karolczak skomentował na antenie Radia Piekary pomysł, aby w inny sposób naliczać opłaty za transport publiczny.

Organizacja transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to od zawsze temat gorący. Atmosferę wokół niego podgrzał niedawnym wywiadem w Radiu Piekary prezydent Katowic Marcin Krupa. Stwierdził w nim m.in., że ZTM nie różni się jakościowo niczym od KZK GOP, a na wniosek radnych rozważany jest scenariusz, w którym Katowice same będą organizowały transport wewnątrz miasta, bez udziału Metropolii.

"To nie pierwsza pogłoska, że Katowice mają problem z ZTM"

W piątek, 10 grudnia, gościem Marcina Zasady w Radiu Piekary był z kolei przewodniczący GZM Karolczak, który odpowiedział na kilka pytań związanych z transportem publicznym i zarzutami Krupy.

- To nie pierwsza pogłoska, że Katowice mają problem z organizacją transportu przez ZTM i rozważają, jakby to zrobić inaczej - przyznał Karolczak. - Proszę sobie wyobrazić, że Katowice do dziś nie zleciły organizacji transportu publicznego Metropolii. Do dziś działamy na przeniesionym zadaniu z KZK GOP - zdradził i dodał, że to jedyne miasto, które nie podpisało porozumienia w tej sprawie.

Przewodniczący podkreślił również, że Metropolia w wielu kwestiach związanych z transportem publicznym poszła Katowicom na rękę. Chodzi m.in. o strefę katowicką z tańszymi biletami ZTM i Kolei Śląskich, a także zmianę planowanego przebiegu linii metropolitalnych.

"Byłem zdziwiony ekspresją i słowami Marcina Krupy"

Podczas wizyty w Radiu Piekary prezydent Katowic skrytykował nie tylko siatkę połączeń, ale również system obliczania składki na ZTM. Jego zdaniem jest on niesprawiedliwy, bo samorządy płacą za kilometry tras na ich terenie, a nie tylko za swoich mieszkańców.

- Byłem zdziwiony ekspresją i słowami Marcina Krupy. To dzieło, którego jednym z architektów jest jego poprzednik (Piotr Uszok - przyp. red.), któremu obecny prezydent Katowic wiele zawdzięcza. 13 proc. mieszkańców Metropolii to mieszkańcy Katowic, a Katowice otrzymują z Metropolii 30 proc. wpływów z biletów. Gdyby liczyć na sztuki, to może się okazać, że będzie tego mniej - wyjaśnił Karolczak.

Przewodniczący Metropolii kolejny raz podkreślił, że w przeszłości próbowano już zmienić system naliczania opłat na bazie systemu ŚKUP, ale jego założenia zostały podważone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W niektórych autobusach i tramwajach ZTM pojawił się już za to nowoczesny system liczący pasażerów, który ma być wykorzystywany, aby dostosowywać siatkę połączeń do aktualnych potrzeb.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic?

Centrum przesiadkowe sadowa

Nowy dworzec autobusowy w Katowicach. Wkrótce otwarcie!

Ceglana

Rada Miasta Katowice przyjęła dwa nowe miejscowe plany...

Cop

Przystosuj się! Powstał poradnik, który ma nam pomóc w...

Termomodernizacja katowice

Katowice wydadzą ponad 34 mln zł na termomodernizację w...

Stoisko ZTM w TDJ 2

ZTM proponuje pracodawcom program partnerski

Projekt

„Młodzi robią Metropolię” – wybrano 26 ambasadorów