Kibole aż trzech śląskich drużyn zatrzymani za wybryki w czasie meczu GKS Katowice z Widzewem Łódź

5 pseudokibiców trzech śląskich drużyn zatrzymali katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości pseudokibicowskie. Oskarżono ich o zbiorowe zakłócenia ładu i porządku publicznego w czasie meczu GKS Katowice z Widzewem Łódź w kwietniu 2022 r.

Śląscy pseudokibice nie mają ostatnio spokoju. Co rusz policja urządza akcje zatrzymywania najgroźniejszych z nich.

O ostatniej pisaliśmy: Policyjni kontrterroryści wkroczyli do domów m.in. w Katowicach. To akcja wymierzona w gang "kiboli"

Tym razem policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wspólnie z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 5 pseudokibiców katowickiej, rybnickiej i zabrzańskiej drużyny sportowej podejrzanych o naruszenie prawa podczas meczu, który został rozegrany 6 kwietnia 2022 roku na stadionie GKS-u Katowice.

To był mecz podwyższonego ryzyka

Mecz drużyn GKS Katowice i Widzew Łódź zabezpieczali policjanci nie tylko z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, a także katowickiego i łódzkiego oddziału oraz bielskiego poddziału prewencji. Ta impreza masowa została zakwalifikowana jako mecz podwyższonego ryzyka. Już przed spotkaniem kibice Widzewa Łódź oraz Ruchu Chorzów połączyli swoje siły i przeszli ulicami w kierunku stadionu Gieksy. Przejście kibiców zabezpieczali nie tylko katowiccy, łódzcy i bielscy policjanci, ale również mundurowi z Chorzowa. Przemarsz kibiców na stadion katowickiej drużyny, który był nadzorowany przez policjantów, odbył się bez najmniejszych zakłóceń.

Jednak w trakcie samego meczu nie było już tak spokojnie. Na terenie sektora zajmowanego przez kibiców GKS-u Katowice i kibiców innych drużyn sympatyzujących z GKS-em doszło do naruszenia przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Co tam się działo?

Wyrywali krzesełka i rzucali nimi w ochroniarzy

Pseudokibice katowickiej drużyny nie tylko rozłożyli flagę wielkoformatową na sektorze B, ale również odpalili materiały pirotechniczne, a także wystrzelili w kierunku sektora gości rakietnice oraz fajerwerki. W wyniku zachowania pseudokibiców oraz zadymienia murawy przerwano mecz. Katowiccy pseudokibice dopuścili się zbiorowego zakłócenia ładu i porządku publicznego poprzez wyrywanie krzesełek z sektorów i rzucanie nimi w kierunku pracowników ochrony organizatora znajdujących się w sektorze buforowym. Ponadto pseudokibice dopuścili się spalenia szalików klubowych sympatyków drużyny przyjezdnej.

Katowiccy policjanci zebrali obszerny materiał dotyczący zbiorowego zakłócenia ładu i porządku publicznego na terenie imprezy masowej. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości stadionowej dzięki analizie nie tylko zabezpieczony monitoringu stadionowego, ale również nagrań z policyjnych kamer i dronów zidentyfikowali i zatrzymania 5 pseudokibiców, którzy podczas meczu dopuścili się popełnienia przestępstwa.

Do zatrzymań mężczyzn w wieku 16, 19, 33, 37 i 40 lat doszło w ich mieszkaniach na terenie:

  • Katowic,
  • Rybnika,
  • Rudy Śląskiej,
  • Zawiercia.

Pseudokibice byli zaskoczeni wizytą katowickich policjantów. Podejrzanym przedstawiono zarzuty:

  • posiadania i odpalenia materiałów pirotechnicznych,
  • rzucania przedmiotami, które stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających na obiekcie podczas trwania imprezie masowej,
  • naruszenie nietykalności fizycznej pracownika służby porządkowej organizatora imprezy.

Mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności i zakazy stadionowe. Natomiast 16-latek odpowie za swoje czyny przed sądem rodzinnym.

Policjanci nadal prowadzą analizę zabezpieczonych nagrań. Kwestią czasu są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Ten tramwaj uprowadził 25-latek ze Świętochłowic

Może Cię zainteresować:

Ekspert prawa karnego: Uzasadnienie aresztu dla "porywacza" tramwaju jest po prostu absurdalne

Autor: Katarzyna Pachelska

02/11/2022

Tramwaj Chorzowska

Może Cię zainteresować:

Zrzutka na pomoc prawną dla 25-letniego "porywacza" tramwaju. "8 lat to sporo za spełnienie marzenia z dzieciństwa"

Autor: Katarzyna Pachelska

31/10/2022

Akcja CBŚP, Śląsk, 25.10 2022

Może Cię zainteresować:

Policyjni kontrterroryści wkroczyli do domów m.in. w Katowicach. To akcja wymierzona w gang "kiboli"

Autor: Redakcja

28/10/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon