Koncert Jubileuszowy Koła Miłośników Śląskiej Pieśni w Katowicach. Otrzymają imię Janiny i Adolfa Dygaczów

Warto wybrać się na Koncert Jubileuszowy Koła Miłośników Śląskiej Pieśni, który odbędzie się w niedzielę 13 listopada 2022 o godzinie 17.00 w Auli św. Franciszka przy ul. Związkowej 20 w Katowicach. Obok Koła Miłośników Śląskiej Pieśni wystąpią zaproszeni goście - Grzegorz Poloczek, Justyna Kwiatkowska, Ireneusz Osiecki, Michał Nit i Patryk Filipowicz. A podczas koncertu odbędzie się uroczyste nadanie Kołu imienia Janiny i Adolfa Dygaczów

Koło Miłośników Śląskiej Pieśni ma swą siedzibę w Miejskim Domu Kultury "Ligota" w Katowicach. Koło powstało w listopadzie 2012 z inicjatywy Janiny Dygacz oraz Grzegorza Płonki - opiekuna zespołu. Cele działalności Koła zawierają się w słowach:

Jesteśmy grupą osób odnajdującą wielką przyjemność w wspólnym śpiewaniu, byciu ze sobą i kultywowaniu tradycji naszych przodków, dla których śpiew był nieodłącznym elementem życia. Robimy to z potrzeby serca.

Koło Miłośników Śląskiej Pieśni prowadzi działalność upowszechniającą śląską pieśń tradycyjną w czasie koncertów i warsztatów, na których przekazuje się uczestnikom m.in. wiedzę o pochodzeniu wykonywanych pieśni oraz o działalności etnomuzykologów zasłużonych dla utrwalania i w efekcie popularyzacji śląskiej pieśni ludowej: profesora Adolfa Dygacza, Juliusa Rogera, Łukasza i Stanisława Wallisów i innych.
Z Kołem na stałe współpracuje akordeonista Zygmunt Pinkawa, organista w Bazylice Ojców Franciszkanów w Panewnikach.

Koło jest zdobywcą kilku nagród na konkursach: I miejsce w kategorii zespołów ponadgimnazjalnych i dorosłych w Regionalnym Konkursie "Śląskie śpiewanie 2014" im. prof. A. Dygacza; wyróżnienie w I edycji Europejskiego Konkursu Rozśpiewany Śląsk 2014, organizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca w Koszęcinie oraz wyróżnienia w kategorii wykonawczej: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne w Regionalnym Konkursie "Śląskie śpiewanie 2017" im. prof. A. Dygacza oraz w Regionalnym Konkursie "Śląskie śpiewanie 2018" im. prof. A. Dygacza.

Ponadto członkowie Koła występują na Festiwalu Pieśni Tradycyjnej Roz, dwa, trzi, sztyry, czyli solo, w duecie, w trio, w kwartecie organizowanym przez Grzegorza Płonkę w MDK "Ligota".

Koło ma w swym repertuarze kilka programów koncertowych, między innymi „Pieśni o św. Barbarze”, „Śląskie pieśni tradycyjne z teki Adolfa Dygacza”, „Śląskie kolędy i pastorałki”.

W swym dorobku Koło Miłośników Śląskiej Pieśni posiada płytę pt: Fto śpiywo, troski rozwiywo, zawierającą pieśni ze zbiorów Adolfa Dygacza. Jej wydawcą jest Miejski Dom Kultury „Ligota”. Ponadto Koło uczestniczyło w nagraniach płyt: Grzegorza Płonki „Życie pieśniczką pisane” oraz zespołu „Mali Ligocianie” pt: „Dlo Wos śpiywomy”. Obie płyty zostały wydane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.

Propagując śląską pieśń tradycyjną, Koło Miłośników Śląskiej Pieśni wystąpiło na wielu imprezach i koncertach między innymi w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa (kilkukrotnie), Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 2019, Urodzinach Miasta Katowic (kilkukrotnie), widowisku powstańczym Zaczęło się w Mysłowicach (koncert z okazji 100 rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Mysłowicach), imprezie Śląskie gody organizowanej przez Związek Górnośląski w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” i wielu innych. Koło i jego członkowie wielokrotnie występowało w szkołach i przedszkolach - na przykład w Szkole Podstawowej nr 61 im. Polskich Kawalerów Maltańskich Specjalna w Katowicach-Ligocie czy w Miejskim Przedszkolu nr 20 w Katowicach.

Obecnie Koło liczy ponad dwudziestu członków.

Od 13 listopada 2022 Koło Miłośników Śląskiej Pieśni będzie nosiło imię Janiny i Adolfa Dygaczów. Uroczystość nadania go nastąpi podczas jubileuszowego koncertu w Katowicach-Ligocie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon