Koniec sezonu roweru miejskiego w Katowicach. 130 tysięcy wypożyczeń w 2021 roku

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Rower miejski, Katowice

Zakończył się w Katowicach sezon rowerowy 2021. Teraz trzeba czekać na wczesną wiosnę 2022 roku, by znowu skorzystać z roweru miejskiego. W tym roku do systemu City by Bike dołączyło prawie 10 tysięcy nowych użytkowników. Łącznie z katowickiego systemu roweru miejskiego skorzystano ponad 130 tysięcy razy.

Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieliśmy do dyspozycji trzy stacje. 

W tym roku mieliśmy już 107 wypożyczalni z ponad 860 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w woj. śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów, tylko w tym roku do systemu dołączyło prawie 10 tysięcy nowych i jest ich łącznie ponad 82 tysiące - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Same rowery miejskie w Katowicach są nie tylko środkami transportu indywidualnego. W ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla samochodu czy transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy dodaje prezydent.

Najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower aż 488 razy. Natomiast najpopularniejszą stacją ponownie była ta zlokalizowana na katowickim Rynku, z której rowery wypożyczono ponad 10,5 tys. razy. Ponad 4 tysiące razy skorzystano ze stacji zlokalizowanych przy kościele Mariackim oraz – niemal tyle samo – przy Wodnym Placu Zabaw przy ul. Pułaskiego. Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego to 33 minuty.

4,5 mln zł z miejskiej kasy na rowery

Na realizację systemu miasto Katowice przeznaczyło ponad 4,5 mln złotych. W ramach tej kwoty operator uruchomił dotychczasowe stacje, zamontował kolejne, a także był odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego przygotowania i działania, czyli od 1 kwietnia do 1 listopada 2021 r. Ponadto odpowiedzialny był także za wdrożenie dodatkowych procedur związanych z dezynfekcją urządzeń.

Na początku kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych 71 stacji dofinansowanych przez miasto, w tym dwie nowe stacje przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Dodatkowo 1 kwietnia do systemu City by Bike włączonych zostało 14 stacji rowerowych finansowanych przez podmioty sponsorskie. Na początku maja do systemu zostały włączone dodatkowe 4 lokalizacje. W kolejnych miesiącach nastąpiło uruchomienie dwóch stacji zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego (skwer Walentego Fojkisa – Wełnowiec oraz przy ul. Gallusa w pobliżu skweru Anny Walentynowicz) oraz uruchomione zostały stacje w kolejnych 14 lokalizacjach. W połowie sierpnia w ramach realizacji inwestycji miejskich do systemu City by Bike zostały włączone stacje przy ul. Dworcowej i Nowym Nikiszowcu.

Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Całkowita wielkość systemu „City by Bike” w roku bieżącym wyniosła 107 stacji zlokalizowanych na terenie Miasta wraz ze stacjami sponsorskimi (93 miejskie i 14 partnerskich) i 866 rowerów (746 miejskich - w tym 20 typu cargo i 120 partnerskich) – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karp

Karpia jest mało przed świętami. Poza tym jest drogi. Czemu?

Karmnik

100 karmników dla ptaków rozdadzą Katowice mieszkańcom

Wczesna jesień (zdjęcie ilustracyjne)

Prognoza pogody IMGW na wrzesień 2021

Bezpłatna szkoła rodzenia w Katowicach? Jest taki pomysł

Radni chcą bezpłatnej szkoły rodzenia w Katowicach

Tekla

Najstarsza Polka doczekała się praprawnuczki

Gastro Fajer, Katowice

Centrum Kato na tarasach MCK i Spodka

Wykopy na ul. Staromiejskiej

Wykopy na Staromiejskiej. Nie będzie ogródków