Kontrola autokarów na kolonie i obozy w Katowicach 2022. Gdzie i jak zgłosić potrzebę takiej kontroli policji

Już w tym tygodniu rozpoczną się wakacje 2022. Tradycyjnie katowicka policja uruchomi specjalne kontrole autokarów przewożących dzieci na wakacyjny wypoczynek.

Policja Śląska
Policja (zdjęcie ilustracyjne)

Policjanci katowickiej drogówki informują o możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów przewożących dzieci na kolonie, obozy czy inny zorganizowany wypoczynek. Ważne! Potrzebę skontrolowania stanu technicznego autokaru oraz stanu psychofizycznego jego kierowcy lub kierowców przed wyruszeniem w trasę należy zgłosić odpowiednio wcześniej, nie na ostatnią chwilę.

W Katowicach zostało wyznaczone stałe miejsce kontroli autokarów. Kontrola autokarów przeprowadzana jest przy ulicy Francuskiej (parking ulica Francuska a ulica Dolina Trzech Stawów - na wysokości ogródków działkowych).

W celu sprawnego przeprowadzenia kontroli, policjanci katowickiej drogówki informują, że osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów wyjeżdżających na kolonie, obozy, wczasy mogą je zgłaszać:

  • pod nr telefonu 47 851 21 20, 47 851 27 77;
  • pod nr faksu 47 851 22 44;
  • poczta elektroniczną e-mail: rd@katowice.ka.policja.gov.pl

Policja prosi o zgłaszanie kontroli z przynajmniej 2-3 dniowym wyprzedzeniem. W trakcie zgłoszenia należy podać:

  • organizatora wyjazdu;
  • datę i godzinę wyjazdu;
  • liczbę autokarów.

Aby nie dublować wielokrotnie zgłoszeń o kontroli, uprasza się zgłaszających do wydelegowania osoby odpowiedzialnej za zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli.

Jak sprawdzić dane autokaru samodzielnie

Ponadto, jeśli czeka nas podróż autokarem można przed wyjazdem sprawdzić jego podstawowe dane. Umożliwia to e-usługa oferowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi e-usługę, która pozwala każdemu sprawdzić każdy zarejestrowany pojazd, który przeznaczony jest do przewozu więcej niż 9 osób. Dzięki niej, za pośrednictwem specjalnej platformy cyfrowej możemy dowiedzieć się, czy autokar, którym mamy podróżować my lub nasi najbliżsi:

  • ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC;
  • ma aktualne badanie techniczne oraz jaki był stan licznika pojazdu przy ostatnim przeglądzie;
  • jak jest nominalna liczba miejsc w danym pojeździe;
  • czy pojazd figuruje jako wyrejestrowany lub kradziony.

Usługa taka pozwala szybko i wygodnie uzyskać informacje, które mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa w trakcie podróży.
Istnieje również możliwość przeprowadzenia kontroli przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Policjanci zapowiadają kontrole w wakacje

Mundurowi w trakcie wakacyjnych kontroli drogowych zapowiadają, że będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów o ograniczeniu prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom innych zachowań, zagrażających bezpieczeństwu pozostałych uczestników dróg. Podczas wzmożonych kontroli drogowych stróże prawa sprawdzą stan trzeźwości kierujących (również na obecność w ich organizmach środków odurzających), stan techniczny pojazdów, oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.

Rozbój nóż Katowice

Może Cię zainteresować:

Przyłożył nóż do szyi pracownika Burger Kinga w Katowicach! Zażądał pieniędzy z kasy restauracji

Autor: Redakcja

19/06/2022

Awantura na autostradzie A4 w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Bójka na autostradzie A4 w Katowicach. Wszystko się nagrało

Autor: Arkadiusz Nauka

17/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon