NA ŻYWO. Koszmarna Barbórka w Rudzie Śląskiej. Wstrząs i akcja ratownicza. 42-letni górni znaleziony - bez oznak życia

O poranku w Barbórkę, 4 grudnia 2021 r. doszło do wstrząsu i osunięcia ściany na terenie kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej poinformował, że poszukiwani są dwaj górnicy, którzy byli w strefie wstrząsu. Z jednym z nich ratownikom udało się nawiązać kontakt. Wydobyto go na powierzchnię. Niestety, drugi górnik nie żyje. Ratownicy znaleźli jego ciało.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
20211205 110746

AKTUALIZACJA (GODZ. 13.30, 6.12)

Niestety, potwierdził się najgorszy scenariusz. Po ponad dwóch dobach akcji pod ziemią, jeden z ratowników przedarł się do miejsca, które wskazywał sygnał z jego lampki i znalazł ciało mężczyzny - poszukiwany 42-letni górnik nie dawał oznak życia. Za kilka godzin ciało górnika zostanie przetransportowane na powierzchnię.

AKTUALIZACJA (GODZ. 11.57, 6.12)

Rzecznik Szpitala św. Barbary w Sosnowcu Tomasz Świerkot poinformował, że poszkodowany 31-letni górnik przeszedł już zabieg związany z urazem biodra i jest w dobrym stanie. Jeszcze dziś będzie mógł stawiać pierwsze kroki, a do końca tygodnia powinien opuścić placówkę.

Akcja poszukiwawczo-ratownicza w KWK Ruda Ruch Bielszowice trwa.

AKTUALIZACJA (GODZ. 9.41, 6.12)

Nadal trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza, w której udział bierze około dwudziestu ratowników, próbujących z dwóch stron dostać się do ostatniego zaginionego górnika.

- Ratownicy z dwóch stron udrażniają wyrobisko - poinformował na porannej konferencji prasowej Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. - Co najważniejsze, przy użyciu lokalizatora z lampy górniczej oraz specjalistycznej kamery, udało się zawęzić rejon poszukiwań do sześciu metrów - tyle zostało do przeszukania, aby dojść do poszkodowanego - dodał.

AKTUALIZACJA (GODZ. 8.35, 6.12)

Rozpoczęła się trzecia doba od wstrząsu w KWK Ruda Ruch Bielszowice. Pod ziemią nadal uwięziony jest jeden z górników.

Tomasz Głogowski z Polskiej Grupy Górniczej poinformował, że w nocy ponownie wykonano pomiary, które potwierdziły położenie lampy uwięzionego górnika. - Ratownicy kontynuują drążenie podkopu pod przenośnikiem taśmowym, aby dostać się do miejsca, skąd pochodzi sygnał z lampy. Ratownicy pracują w ekstremalnie trudnych warunkach - podkreśla.

Niestety kontaktu z górnikiem nie udało się nadal nawiązać.

AKTUALIZACJA (GODZ. 19.20, 5.12)

Do KWK Bielszowice dotarła z Centralnej Stacji Ratowniczej Górnictwa kamera wideoendoskopowa. Dzięki niej ratownicy mogą zbadać szczeliny w poszukiwaniu śladów drugiego górnika, wciąż poszukiwanego po sobotnim wstrząsie na poziomie 780 metrów w KWK Ruda Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej.

Akcja poszukiwawczo-ratownicza jest prowadzona z dwóch stron, również od strony ściany.

Jak informuje nettg.pl, ratownicy pracują rotacyjnie po kilkanaście, kilkadziesiąt minut. Prace są prowadzone w sposób ciągły. Temperatura w kopalni wynosi około 25 st. C i jest tam zadowalający przepływ powietrza, co ułatwia prowadzenie akcji ratunkowej.

AKTUALIZACJA (GODZ. 17.50, 5.12)
Nie ma niestety postępów w poszukiwaniach drugiego z uwięzionych górników w kopalni Bielszowice. Akcja ratunkowa posuwa się bardzo powoli, jak mówi nasz informator „bywa, że w ciągu godziny w ogóle nie posuwamy się do przodu, bo trzeba ręcznie wycinać kable, rury i elementy obudowy, żeby móc przedrzeć się dalej”.

Warunki akcji są tak trudne, że według prognoz, dopiero rano może uda się dotrzeć do miejsca, które wskazuje sygnał z lampki 42-górnika. Do tego czasu przed ratownikami druga noc pracy pod ziemią.

Wiemy, że udało się porozmawiać z uratowanym po północy pracownikiem. Wyjaśniał, że po przysypaniu chodnika udało mu się przeczołgać kilka metrów w szczelinę, w której znaleźli go ratownicy. Miał wiele szczęścia. Zresztą, rejon, w którym pracowali górnicy jest zagrożony tąpaniami.

Ok. godz. 19. planowany jest ostatni dziś komunikat, podsumowujący dzisiejszą akcję ratunkową w Bielszowicach.

AKTUALIZACJA (GODZ. 16.40, 5.12)

Jak podaje nettg.pl, ratownicy od rana do godz. 15 pokonali kolejne około 4 metry dzielące ich od prawdopodobnego miejsca przebywania drugiego górnika w akcji ratowniczo-poszukiwawczej w KWK Bielszowice. Do zaginionego zostało około 6 m.

Za górnika i za idących mu na pomoc ratowników modlili się uczestnicy "barbórkowej" mszy św. w katedrze w Katowicach. Homilię wygłosił arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

AKTUALIZACJA (GODZ. 13.30, 5.12)

W kopalni Bielszowice wciąż trwają poszukiwania drugiego z górników. To 42-letni ślusarz. Ratownicy nadal nie nawiązali z nim kontaktu. Po sygnale z jego lampki ustalili natomiast, że powinien znajdować się ok. 9 metrów od miejsca, w którym znaleziony został jego młodszy kolega. Przypomnijmy, że 31-latka wyciągnięto na powierzchnię dziś po północy. Obecnie przebywa w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu, gdzie przeszedł kompleksowe badania. Jest w dobrym stanie. Rano w szpitalu odwiedziła go żona.

- Uratowany górnik utrzymuje, że w momencie wstrząsu obaj byli blisko siebie. Jego uratowało schronienie się w szczelinie, która powstała w momencie obwału. Odniósł ogólne obrażenia, ale nie został przysypany – wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Trudno precyzyjnie określić, kiedy ratownikom uda się dotrzeć do miejsca, w którym może znajdować się drugi z górników. Warunki pod ziemią wciąż są bardzo trudne – ekipy pracują ręcznie, przeczołgując się przez rumowisko, bez możliwości podłączenia większych urządzeń.
Dodajmy, że po zakończeniu akcji ratunkowej, wyjaśnieniem wypadku w Bielszowicach zajmie się Okręgowy Urząd Górniczy.

AKTUALIZACJA (GODZ. 12.00 5.12)

Stan ogólny 31-letniego górnika przebywającego w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu lekarze określają jako dobry.

- Poszkodowany został przyjęty na Szpitalny Oddział Ratunkowy naszej placówki ok. godz. 1 w nocy - mówi Tomasz Świerkot, rzecznik prasowy szpitala. - Tu przeszedł pełną diagnostykę w zakresie tomografii komputerowej całego ciała. Nie stwierdzono złamania dolnych kończyn. Jedyne, co stwierdzono, to rana szarpana nogi i dodatkowo złamanie kości w obrębie twarzoczaszki, które nie zagraża życiu i zdrowiu pacjenta. Został on przekazany na Oddział Ortopedii, gdzie przebywa od nocy. Jest zaopatrzony, wydolny oddechowo i krążeniowo.

AKTUALIZACJA (GODZ. 7.00 5.12.)

Około godz. 0.30 ratownicy dotarli do pierwszego z dwóch poszukiwanych górników. Był przytomny, kontaktowy, skarżył się na uraz pleców i krwawienie. Przetransportowano go na powierzchnię. Przetransportowano go do Szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

Więcej: Wstrząs w KWK Bielszowice. Pierwszy z dwóch górników ocalony ze zwałowiska. Przewieziono go do szpitala

AKTUALIZACJA (GODZ. 22.15)
W należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Bielszowice (część KWK Ruda) trwa akcja ratownicza. Ratownicy wolno posuwają się w kierunku pierwszego z odnalezionych górników. Jak informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG, do pokonania zostało kilka metrów, ale warunki, w których pracują zastępy ratowników są bardzo trudne - prace wykonywane są ręcznie, trzeba też ciąć zawalony sprzęt.
Według obecnych prognoz, pierwszego z górników, z którym udało się nawiązać kontakt, będzie można wyciągnąć nad ranem. Wciąż nie ma natomiast kontaktu z drugim z przysypanych pracowników.

AKTUALIZACJA (GODZ. 20.45)
Ratownicy zlokalizowali położenie drugiego z górników przysypanych w kopalni Bielszowice.
- Wskazania z jego aparatury pokazują, że jest ok. 10 metrów od górnika, z którym ratownicy wcześniej nawiązali kontakt. Jemu udało się przekazać wodę i koc. Rozmawiał z ratownikami. Mówił, że jest obolały i potłuczony, ale ma możliwość poruszania się – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej. Z drugim z górników na razie nie ma bezpośredniego kontaktu.
Dotarcie do obu może potrwać nawet kilkanaście godzin.
- Tych kilka ostatnich metrów to bardzo trudny odcinek. Ratownicy pracują ręcznie, jest tam ciężki sprzęt do rozcięcia – mówi Głogowski.

Więcej: Jest kontakt z jednym z górników poszukiwanych w KWK Ruda Ruch Bielszowice!

AKTUALIZACJA (GODZ. 19:50)

- Ratownicy nawiązali kontakt wzrokowy i głosowy z jednym z dwóch górników poszukiwanych od sobotniego rana po wstrząsie w kopalni Bielszowice - potwierdził na konferencji prasowej rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Głogowski.

AKTUALIZACJA (GODZ.18.15)

Jak informuje serwis Outriders, ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego zlokalizowali jednego, młodszego z dwóch poszukiwanych od rana górników. Nawiązali z nim kontakt słowny.

AKTUALIZACJA (GODZ 17.00)

Jak powiedział Rajmund Horst, wiceprezes zarządu PGG ds. produkcji, ratownikom udało się zlokalizować sygnały z lamp zaginionych górników, znajdują się one 10 lub 20 metrów od miejsca, do którego dotarli ratownicy. Nadal jednak ratownicy są bez kontaktu wzrokowego z zaginionymi górnikami. Akcja potrwa jeszcze kilka lub kilkanaście godzin.

AKTUALIZACJA (GODZ. 15.15)

- Zaginieni górnicy mają 42 i 31 lat. To doświadczeni pracownicy. Ich rodziny zostały poinformowane o prowadzonej akcji ratunkowej i objęte opieką psychologiczną – poinformował Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Na miejscu pracuje obecnie ok. 30 ratowników: z kopalni Bielszowice oraz sąsiednich zakładów, a także z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Wszyscy starają się dotrzeć do poszkodowanych, ale zawalony odcinek chodnika liczy 50-60 m.

AKTUALIZACJA (GODZ. 13.10):

Robert Wnorowski z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego poinformował, że chodnik zawalił się na długości około 50 metrów, a ratownikom nadal nie udało się nawiązać kontaktu z zaginionymi górnikami.

"Trwa trudna akcja ratownicza, bo uwięzione pod ziemią są dwie osoby. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem" - poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

AKTUALIZACJA (GODZ. 12.01):

W akcji poszukiwawczo-ratowniczej udział bierze dwudziestu zawodowych ratowników, którzy dotarli już do zawalonej ściany, przez którą przebijają się metr za metrem, aby dostać się do miejsca, w którym pracowali zaginieni górnicy.

Dowiedzieliśmy się także, że w zagrożonym rejonie pracowało trzech górników, pod ziemią było w sumie siedmiu. Pięciorgu udało się wydostać na powierzchnię bez obrażeń.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Do wstrząsu doszło w sobotę, 4 grudnia, przed godz. 9.00 w KWK Ruda Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Jak ustaliliśmy, miał on siłę 2,5 w skali Richtera. Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski przekazał mediom, że na poziomie 780 metrów doszło do osunięcia ściany i stracono kontakt z dwoma górnikami.

O zdarzeniu poinformowana została Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego.

- W sumie na miejsce rozdysponowano cztery zawodowe zastępy ratownictwa górniczego - poinformował Robert Wnorowski, rzecznik CSRG. To dwudziestu ratowników oraz lekarz dyżurny. - Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza - dodał Robert Wnorowski.

Polecamy do przeczytania jeszcze:

Nowy arcybiskup archidiecezji katowickiej. Następcą Wiktora Skworca jest bp. Adrian Galbas

Orkiestra KWK Wieczorek obudziła mieszkańców Nikiszowca. Ostatni raz? Brakuje jej pieniędzy

Budowa zapory na granicy z Białorusią. Najlepszą cenę stali dla Huty Pokój zaoferowała firma z… Białorusi

Jerzy Buzek: Koniec górnictwa na Śląsku? Rok 2049 jest nie do obrony

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon