Krasnalka Krystynka stanęła w Katowicach, przy Teatrze Śląskim. Upamiętnia senator Krystynę Bochenek

Krasnale z Wrocławia przywędrowały do Katowic. Konkretnie jeden z nich, a właściwie - jedna. Rzeźba krasnalki Krystyny upamiętnia zmarłą tragicznie w katastrofie smoleńskiej senator Krystynę Bochenek.

Niewielkie rzeźby krasnali to symbol Wrocławia. W liczbie stale rosnącej, umieszczane są w tym mieście od 2005 roku. Teraz jeden z nich stanął obok Teatru Śląskiego w Katowicach. To krasnalka Krystynka.

- To rzeźba, która stanowi także upamiętnienie bardzo mocno związanej z Katowicami Krystyny Bochenek – autorki wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn. W przestrzeni miasta mamy już mural upamiętniający Krystynę Bochenek, w Galerii Artystycznej znajduje się jej popiersie, teraz dołącza do tego wrocławskiego krasnalka, która jest jednocześnie symbolem śląskich Krystyn, każdego roku spotykających się, by razem obchodzić swoje święto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że w okolicach Teatru Śląskiego, gdzie rzeźba została postawiona każdego roku spotka się z katowickimi Krystynami w okolicach ich imienin.

Organizatorem tego wydarzenia oraz Ogólnopolskich Zjazdów Krystyn jest Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek w Katowicach.

- Podczas 26. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który w marcu 2023 roku odbył się we Wrocławiu, by upamiętnić to spotkanie, stworzono figurkę krasnalki Krystynki. To hołd Miasta Wrocławia dla twórczyni ruchu Krystyn Świętej Pamięci wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek – tłumaczy Krystyna Gaczek, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

Rzeźbę przekazał osobiście Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie przed Teatrem Śląskim przy ul. Warszawskiej 2 w Katowicach.

- To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę – dodaje Krystyna Szaraniec, prezes honorowa Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek

W uroczystości udział wzięli bliscy śp. Krystyny Bochenek, w tym m. in. córka - Magdalena Bochenek-Kępa, siostra Barbara Fudala z siostrzeńcem Adamem, a także dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, senator RP Halina Bieda oraz zastępca dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia Alfred Wagner. Uroczystość zakończył koncert jazzowy w wykonaniu Krystyny Durys z Gdańska, który odbył się w sali Kameralnej Teatru Śląskiego.

Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek zostało powołane na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 r. w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuator założonego w 1998 r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie, oprócz działalności statutowej, prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca corocznie, począwszy od 1998 roku, spotykają się, by wspólnie przeżywać osobiste święto.

Centrum handlowe belg katowice 06

Może Cię zainteresować:

Centrum Handlowe Belg idzie do wyburzenia. Jest już wniosek w Urzędzie Miasta. Do kiedy będą czynne sklepy, np. Rossmann czy Carrefour?

Autor: Katarzyna Pachelska

22/08/2023

Galeria Artystyczna

Może Cię zainteresować:

Katowice Krystyny Bochenek. Spacer po mieście śladami wicemarszałek Senatu, dziennikarki i społeczniczki, która zginęła tragicznie

Autor: Katarzyna Pachelska

03/10/2022

Lacznik osrodek katowice 02

Może Cię zainteresować:

Nowa inwestycja w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w katowickim Giszowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

21/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon