„Królowie przemytu” trafili do aresztu. Służby przejęły 38 milionów papierosów

Rozbito gang, który przemycał nielegalnie produkowane papierosy z Polski do Wielkiej Brytanii. - Podejrzanym przedstawiono zarzuty wprowadzenia do obrotu i przemytu do Wielkiej Brytanii co najmniej 63 milionów papierosów, co skutkowało uszczupleniami podatkowymi na szkodę Skarbu Państwa w wysokości 81 milionów złotych - podkreśla CBŚP. „Królowie przemytu” trafili do aresztu.

Służby na trop „królów przemytu” - jak sami siebie określali - wpadli w 2020 roku. Wówczas na terenie województwa łódzkiego zatrzymali pojazd ciężarowy z naczepą, w którym znajdowały się ponad cztery miliony papierosów sygnowanych popularną w Wielkiej Brytanii marką.

- W hali magazynowej znajdowało się prawie dziesięć milionów papierosów. Nielegalny towar ukryty był na paletach z płytami elewacyjnymi - informuje biuro prasowe Centralnego Biura Śledczego Policji. - Zatrzymano dwie osoby - dodaje.

Siedem i pół roku więzienia w Wielkiej Brytanii

Przejęty przez służby towar miał trafić do Wielkiej Brytanii, gdzie w tym samym roku - we współpracy z brytyjskimi służbami - zatrzymano dwóch Polaków.

- W samochodach ciężarowych oraz w magazynach brytyjscy funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie ponad osiemnaście milionów papierosów. Wtedy także przejęto ponad dwa miliony funtów w gotówce. Pieniądze znajdowały się w samochodach ciężarowych, które miały wyjechać już z Wielkiej Brytanii do Polski - opisuje CBŚP.

Brytyjski sąd obu zatrzymanych Polaków skazał na siedem i pół roku więzienia.

Luksusowe samochody i drogie zegarki

Kolejne uderzenie w „królów przemytu” przeprowadzono na początku lutego 2022 roku na terenie kilku województw. W akcji udział wzięli funkcjonariusze CBŚP, a także Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego i Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Nadzór nad czynnościami sprawowała Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim.

Zatrzymano 18 osób, w tym m.in. Dominika O. ps. Suchy, który był wcześniej prześwietlany w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narkotykowego.

Służby przejęły kolejne 6 milionów papierosów, które były ukryte na naczepie samochodu ciężarowego.

- Kilka kilometrów dalej, na terenie prywatnej posesji, w pomieszczeniu gospodarczym, znajdowała się maszyna służąca do produkcji papierosów. Kolejną maszynę funkcjonariusze odkryli na naczepie samochodu ciężarowego, która znajdowała się na innej prywatnej posesji - wskazuje biuro prasowe CBŚP.

W sumie przeszukano kilkadziesiąt miejsc. Zabezpieczono 846 tys. złotych, drogie zegarki, 14 luksusowych pojazdów, 12 ciągników siodłowych, 10 naczep do samochodów ciężarowych, 110 gramów złota, a także odzież ekskluzywnych marek. Wartość całości oszacowano na ponad 6 milionów złotych.

„Królowie przemytu” trafili do aresztu

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiła zatrzymanym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo 14 osób oskarżono o pranie brudnych pieniędzy.

- W okresie objętym śledztwem, podejrzanym przedstawiono zarzuty wprowadzenia do obrotu i przemytu do Wielkiej Brytanii co najmniej 63 milionów papierosów, co skutkowało uszczupleniami podatkowymi na szkodę Skarbu Państwa w wysokości 81 milionów złotych - podkreśla CBŚP.

13 osób zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.

- Podczas działań prowadzonych na terenie Polski przejęto 20 milionów papierosów, a w Wielkiej Brytanii zabezpieczono kolejne 18 milionów, czyli łącznie wyeliminowano 38 milionów sztuk papierosów bez akcyzy. Gdyby te wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do obrotu, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości ok. 40 milionów złotych - wylicza biuro prasowe.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon