Kryminalni z Katowic przez lata tropili grupę oszukujących „na wypadek”. Jej herszt dowodził z Wielkiej Brytanii

Śląscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, a także funkcjonariuszy z Niemiec, Czech, Francji, Holandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii rozpracowali działającą w całej Europie grupę przestępczą. Mieli oszukać 150 osób metodą „na wypadek”. Lider grupy został zatrzymany, ustalono także kilkadziesiąt osób, które odbierały i przekazywały pozyskane w ten sposób pieniądze.

Policja slaska zatrzymanie

Oszuści działali przez zaskoczenie. Dzwonili do wytypowanych ofiar i przedstawiając się jako członkowie ich rodziny informowali, że spowodowali śmiertelny wypadek skutkiem czego grozi im aresztowanie. I że można go uniknąć jeśli się, a jakże, przekaże pieniądze kurierowi z prokuratury lub policji. Słysząc roztrzęsiony głos w słuchawce ofiary nie dociekały zbyt szczegółowo, czy to aby na pewno dzwoni członek rodziny i dlaczego właśnie w taki sposób mają przekazać pieniądze. Zwłaszcza, że do rozmowy włączała się osoba, przedstawiająca się jako policjant lub prokurator i potwierdzała informację o wypadku drogowym oraz konieczności przekazania pieniędzy.

Najpierw działali w Polsce, potem ruszyli „na szerokie wody”

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wpadli na trop grupy już w 2017 r. Jak ustalili, działała ona na terenie całej Polski. W toku policyjnych działań ustalono jej lidera oraz kilkadziesiąt osób, które w grupie pełniły rolę „odbieraków” i pośredników.

Okazało się, że organizatorzy grupy kierowali procederem z terenu Wielkiej Brytanii, zarządzając nią przez telefon. W Polsce osoby odbierające pieniądze od ofiar oraz pośrednicy, którzy wywozili je poza granice kraju, pozyskiwani byli za pośrednictwem internetowych portali ogłoszeniowych, na których członkowie grupy umieszczali ogłoszenia o pracy w charakterze kierowcy bądź kuriera.

W ubiegłym roku oszuści uznali, że po latach zdobywania praktyki na krajowym podwórku czas „wypłynąć na szerokie wody” i rozszerzyli swój obszar działalności na zachodnią Europę. Dlatego też śląscy kryminalni przy wsparciu funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji nawiązali współpracę z funkcjonariuszami policji w Niemczech, Czechach, Francji, Holandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

Lider grupy czeka na ekstradycję. Policja zapowiada kolejne zatrzymania

Na podstawie zebranego w ten sposób materiału dowodowego Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo. I to na jej wniosek gliwicki Sąd Okręgowy wydał wobec Macieja W. - lidera grupy - nakaz aresztowania skierowany do organów ścigania Wielkiej Brytanii.

Do zatrzymania mężczyzny doszło 15 czerwca na terenie Wielkiej Brytanii. Obecnie oczekuje on na proces ekstradycyjny. Brytyjski sąd wyznaczył datę posiedzenia na 4 października. Jak informują śledczy wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów liderowi grupy za kierowanie „zorganizowaną grupą przestępczą” od co najmniej listopada 2017 r. do października 2021 r., oszustwa i pranie pieniędzy, z czego miał uczynić sobie stałe źródło dochodu, a także groźby. Skutkiem działalności grupy pokrzywdzonych zostało 150 osób, a łączna suma strat wyniosła ponad 6 milionów złotych.

Policja zapowiada, że na podstawie zebranych materiałów dowodowych zostanie sformułowanych kilkaset nowych zarzutów, gdzie łączna suma strat wynosi około 13 milionów złotych. Podaje ponadto, że w odrębnych postępowaniach zostało skazanych lub oskarżonych kilkadziesiąt osób, które w grupie przestępczej pełniły role „odbieraków” oraz pośredników.

Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.

Seryjni włamywacze

Może Cię zainteresować:

Trzech obcokrajowców okradało mieszkania na terenie Śląska. Zatrzymali ich policjanci z Katowic

Autor: Redakcja

29/06/2023

Elementy wyposazenia falszywego policjanta 4

Może Cię zainteresować:

"Jestę" policjantem. Wpadka 46-latka w Katowicach. Myślał, że udawanie policjanta ujdzie mu na sucho

Autor: Redakcja

13/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon