Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Brak mentoli zaskoczył - co postanowili palacze?

Papieros Elektroniczny

W naszym kraju codziennie po papierosa sięga prawie 9 milionów osób, a co ciekawe – ponad połowa z nich długo nie była świadoma, że ich ulubiony rodzaj używki zostanie wycofany. Ponad dwa miesiące temu popularne mentole całkowicie zniknęły z rynku, a to właśnie tą smakową odmianę tytoniu wybierało najwięcej osób.

Wprowadzona przez UE dyrektywa zakazała sprzedaży papierosów mentolowych na terenie całej Europy. Nie każdy palacz wierzył, że coś takiego się stanie – a paliło je ponad 40% z nich. Zdaniem autorów przepisów, dodawany do tytoniu aromat mentolowy uatrakcyjniał palenie – co wpływało na pojawianie się kolejnych, nałogowych palaczy. Wychodząc naprzeciw uzależnieniu, zabronione zostało stosowanie jakichkolwiek środków aromatyzujących, ulepszających smak lub zapach używki. Wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania według dyrektywy Unii Europejskiej utrudniał całkowite zerwanie z nałogiem. Zgodnie z decyzją rządu, jedyną obecnie legalnie dostępną alternatywą mentolowych papierosów są e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu.

Reakcje palaczy są różne, a całkowita rezygnacja z nałogu niekoniecznie była ich pierwszą myślą. Jedni postanowili zrezygnować lub przerzucili się na tradycyjną wersję używki, natomiast drudzy poszukali alternatyw. W e-papierosach nadal pozostały mentolowe liqud, a urządzenia podgrzewające typu IQOS, również są dopuszczone do użytkowania. Co ciekawe jedynie te drugie zawierają w sobie prawdziwy tytoń. Zawierają też znacznie mniej substancji szkodliwych od tradycyjnych papierosów, jednocześnie jednak pamiętajmy, że nie są one całkowicie wolne od ryzyka.

Zrezygnowanie z palenia jest procesem długim oraz wymagającym ogromu samodyscypliny, a każdy z produktów zawierających nikotynę, jest szkodliwy dla zdrowia. Całkowita rezygnacja z palenia to długi oraz żmudny proces, jednak trzeba mieć na uwadze, że wszystkie wyroby tytoniowe oraz nikotynowe są szkodliwe dla zdrowia. Najlepszym wyborem jest całkowita rezygnacja z nałogu, a skorzystanie z alternatywnych produktów stanowi ułatwienie w pracy nad wdrożeniem tej decyzji.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search