Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Ciekawy pomysł katowickich radnych. Chcą dokarmiać miejskie gołębie

B

Do Urzędu Miejskiego w Katowicach wpłynął wniosek Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Jego członkowie chcieliby większej ochrony dla gołębi żyjących w naszym mieście. 

Specjalne strefy i edukacja 

Zaproponowany program "Ratujmy gołębie" to rozbudowana ekologiczna kampania. Autorzy pomysłu chcą, by katowiczanie dokarmiający ptaki, robili to w sposób prawidłowy. Jak czytamy w interpelacji, zdaniem urzędników takie zachowanie bardziej szkodzi niż pomaga zwierzętom. 

- Pod pozorem troski o ptaki, często pozbywamy się odpadów organicznych ze stołu. Eksperci ostrzegają, że dokarmianie gołębi pieczywem, a w szczególności białym chlebem, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci ptaków - tłumaczą radni. - Niedopuszczalne jest podawanie spleśniałego pieczywa. Pozostawianie pieczywa na trawnikach w mieście przyciąga szczury, które też są nosicielami groźnych chorób - dodają.

Jakie działania miałoby podjąć miasto, by wspomóc ptaki? Inicjatorzy akcji chcieliby, aby powstały specjalne "bezpieczne strefy dla gołębi". W wyznaczonych miejscach, gdzie są one niewłaściwie dokarmiane, pojawiłyby się tabliczki. Instalacje przypominałyby o konieczności ratowania tych zwierząt. Koszt takiej inwestycji radni chcą złożyć na barki Zakładu Zieleni Miejskiej. To jeszcze nie koniec proponowanych zmian.

Oprócz tabliczek, radni myślą o przeprowadzeniu akcji edukacyjnej dla mieszkańców Katowic. Odbywałaby się ona za pośrednictwem oficjalnych kanałów komunikacji takich jak strona internetowa czy miejska gazeta. Dzięki projektowi pomysłodawcy chcą informować, jak dobrze dokarmiać i poić gołębie oraz zgłaszać zauważenie rannych zwierząt. Główną myślą przyświecającą programowi ma być zmiana postrzegania ptaków. Ze szkodników staną się neutralnymi mieszkańcami. Radni współpracowaliby w tej kwestii z pozarządowymi organizacjami ekologicznymi.

Jesteśmy przekonani, że podjęta przez Pana Prezydenta inicjatywa przyczyni się do większej troski mieszkańców o gołębie, jak również wzmocni skuteczność działań Miasta Katowice na rzecz ochrony bioróżnorodności i klimatu - czytamy w zakończeniu dokumentu. 

Co na to Urząd?

Pismo dopiero co trafiło do rozpatrzenia przez Marcina Krupę, a już budzi spore kontrowersje. Nie tylko ze względu na postulaty w nim zawarte, ale także poprzez sam temat, który porusza. Z jednej strony Katowice dążą do tego, by być miastem jak najbardziej przyjaznym środowisku. Dowodzi tego wiele proekologicznych akcji. Podczas tego roku na dachach budynków pojawiły się nowe ule dla miejskich pszczół. Niedawno zakończyła się akcja SprzątaMy Dzielnice. W niedzielę w dzielnicy Giszowiec zostanie otwarty pierwszy ogród społeczny. Jednak wielu katowiczan żywi mieszane uczucia wobec pomysłu dokarmiania gołębi.

Pod koniec sierpnia wiceprezydent miasta udzielił pierwszej wypowiedzi w sprawie interpelacji. Dowiadujemy się z niej, że zwrócono się do Zakładu Zieleni Miejskiej w sprawie ustosunkowani się do projektu radnych. Na ostateczną odpowiedź Urzędu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search