Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Nowe trendy i perspektywy dla rynku w oczach dyrektora marketingu firmy Komandor

IMG 4482 1 1024x1024

O trendach w projektowaniu mebli na wymiar i przewidywaniach jaki będzie 2019 rok dla rynku meblowego rozmawiamy z Panem Łukaszem Kadłuczką, Dyrektorem Marketingu Grupy Komandor.

Jakie trendy będą królowały w tym roku?

Pierwszy kwartał 2019 i to, co było widoczne na Targach branżowych takich jak chociażby katowickie 4 Design Days pokazało, że duża część zmian i trendów delikatnie przenikała do naszej świadomości już na przestrzeni ostatniego roku. Widać odejście od bieli i szarości, chociaż zapewne styl skandynawski pozostanie jeszcze z nami przez jakiś czas. Obłości nawiązujące do lat 70-tych XX wieku to jeden z trendów, który pokazuje się wyraźnie zarówno w meblach jak stoły, stoliki czy sofy, a także w detalach jak lampy, uchwyty oraz w armaturze sanitarnej. Nadal niepodzielnie królują materiały naturalne i luksusowe, jak kamienie, spieki kwarcowe, marmury, czy szkło. Mocno widoczne jest pięknie usłojone drewno, zwłaszcza w ciemnych, szlachetnych barwach. Nawet materiały i wykończenia imitujące naturalny surowiec są dopracowane do granic możliwości. Wzory kwiatowe w wymiarze XXL to element, który towarzyszy nam już od zeszłego roku, ale teraz przenika także do wnętrz sypialni i łazienek. Przyroda występuje nie tylko na tapetach czy tekstyliach, ale także w formie mozaiki czy na kaflach. Ciekawą odmianą jest pojawienie się obok złota także miedzi, mosiądzu i chromu oraz elementów metalowych zarówno w postaci dodatków, jak i fragmentów mebli. Te detale idealnie pasują z kamieniem, marmurem, drewnem czy szkłem. Stelaże meblowe i ramy w drzwiach uchylnych, to znany nam widok w aranżacji wnętrz, ale teraz jest on już mocno widoczny oraz bardzo trendy. Co ważne zaczyna być widać kolor, ale w bardzo eleganckim i szlachetnym wydaniu. Głębokie zielenie, granaty przechodzące w czerń, sensualne brązy i czekolady oraz szarości idealnie współgrają z naturalnymi dodatkami i soczystą zielenią żywych roślin. Warto podkreślić, nawet kolor roku 2019, czyli Living Coral pięknie z nimi współgra, co pokazujemy w naszych nowych aranżacjach.

Jak zmienia się projektowanie szaf? Czego dzisiaj oczekują klienci?

Projektowanie szaf się nie zmienia. To zawsze jest proces twórczy, którego najważniejszym wyznacznikiem jest funkcjonalność. Zmienia się jednak podejście samego klienta do mebla. Aktualnie klienci przede wszystkim oczekują, aby dokładnie wysłuchać ich potrzeb i zaproponować im rozwiązanie, które ich zaspokoi. Na tym właśnie polega współczesne projektowanie na indywidualne zamówienie. Szafa czy garderoba nie jest już tylko meblem do przechowywania, ale prywatną strefą danego klienta. Nie może być w niej nic z uniwersalności. To jest mebel personalizowany w każdym szczególe. Od wyboru materiału, poprzez jego kolorystykę, układ każdego elementu, dobór detalu, aż po jego wymiar.

Jakie fronty cieszą się największą popularnością?

Bardzo mocno powracającym trendem są aktualnie drzwi uchylne, które nie tylko ciekawie wyglądają w meblach, dodając im klasy i charakteru, ale także są rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym i praktycznym. Nadają się idealnie do witryn w salonach, modułów w garderobach czy chociażby do strzelistych szaf w sypialni. Właśnie takie drzwi, wykonane w systemie Opal, zaprezentowaliśmy w jednej z naszych garderób podczas targów 4 Design Days. Co do wypełnienia frontów to jest to już indywidualna decyzja klienta. Nasi doradcy zawsze starają się podczas rozmowy ustalić preferencje inwestora i jego oczekiwania. To jednak, jakie drzwi wybierze do swojej szafy, zależy przede wszystkim od tego, gdzie będzie ona stała, jaką funkcję ma pełnić i jaki klimat panuje w danym pomieszczeniu. Dzisiaj większość klientów wybiera jednolite fronty. Widzimy odejście od tendencji dzielenia drzwi różnymi wypełnieniami, w różnej kolorystyce czy od symetrycznych pasów. Dużym zainteresowaniem cieszę się dekory drewnopodobne, bardzo przypominające strukturą prawdziwe drewno. Popularne jest także szkło przeźroczyste naturalne, barwione oraz w satynowym wydaniu.

Które z akcesoriów wyposażenia szaf cieszą się największym zainteresowaniem?

Trudno jest jednoznacznie określić, co cieszy się największym powodzeniem, bo to zawsze zależy od klienta i jego potrzeb. Na pewno akcesoria są elementem, który jest konieczny zarówno w przestrzeni szafy jak i garderoby. Bez tego trudno jest w ogóle mówić o funkcjonalności tych mebli. Widzimy to po kolekcji wprowadzonych przez nas akcesoriów Mocca, które bardzo dobrze przyjęły się na rynku. Znakomicie uzupełniają one ofertę klasycznych szuflad czy koszy. Ponieważ dobra organizacja i pełna funkcjonalność są elementami, których klienci szukają i oczekują w naszych meblach, każdy z dodatków musi być przemyślany. Akcesoria, tak jak meble, powinny być personalizowane i pomagać w organizacji szafy czy garderoby. Stąd też rożnego rodzaju wieszaki czy wkłady do szuflad przystosowane do przechowywania konkretnych przedmiotów. Wieszak nie jest już tylko wieszakiem, a szuflada zwykłą szufladą. Każde z nich musi mieć konkretne przeznaczenie i mieścić konkretne rzeczy. Tego oczekują od nas klienci.

System ORTO w zeszłym roku otrzymał nagrodę Diament Meblarstwa. Co będzie Państwa flagową propozycją na rok 2019?

Orto jako system do zabudowy faktycznie odniósł duży sukces rynkowy z uwagi na swoją lekką designerską konstrukcję, elastyczność w projektowaniu i modną kolorystykę. Potwierdzają to zarówno współpracujący z Komandorem projektanci, architekci oraz klienci indywidualni. Nic dziwnego, system ten jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu. Nadaje się do aranżacji wnętrz w salonie, sypialni, garderobie, czy w przedpokoju. Może być regałem, elementem separującym kuchnię od salonu niczym ścianka działowa czy zabudową nowoczesnej garderoby. Podobnie jest z systemem Opal do drzwi uchylnych, który zdobył właśnie Nagrodę Konsumenta w konkursie „Dobry Design 2019”. Liczymy, że najbliższy rok pozwoli nam na kreowanie ciekawych rozwiązań z tymi dwoma produktami i pokazanie ich możliwości aranżacyjnych. Widzimy dla nich duży potencjał na rynku mebli i wnętrz. Naszą flagową propozycją są od zawsze meble personalizowane, które w każdej swojej odsłonie są zaskakujące, niezależnie czy sięga się po nowe, czy już sprawdzone rozwiązania.

Trendy wnętrzarskie na 2019. Co będzie modne?

Komandor to już od dawna nie tylko szafy. Jak udaje się Państwu odnaleźć na rynku mebli kuchennych i łazienkowych?

Klienci wymagają coraz częściej kompleksowej obsługi, dlatego staramy się im ją zaproponować także w przestrzeni kuchni czy łazienki. Dostępność bardzo dobrych jakościowo materiałów i nasze doświadczenie rynkowe pomagają nam w przygotowywaniu odpowiedniej oferty. Nie staramy się być liderem na tych rynkach. Wiemy, że są firmy, które funkcjonują na nich od lat i są naprawdę dobrze przygotowane do ich obsługi. Niemniej jednak uważamy, że meble na wymiar znajdą zastosowanie w każdym pomieszczeniu, dlatego nie mogliśmy zostać obojętni również na te wnętrza. Tego typu rozwiązania nie są jednak ogólnie dostępne w naszej sieci i tak naprawdę zależą w dużej mierze od polityki regionalnej danego Oddziału Komandor.

Garderoby coraz śmielej wchodzą do polskich domów. Czy posiadanie jej to już standard czy dalej luksus?

Niestety, posiadanie garderoby nie jest standardem w Polsce i nadal pozostaje dla wielu z nas luksusem. Wynika to głównie z dotychczasowego rodzaju zabudowy i rozkładu mieszkań, jakie powstawały przez ostatnie lata. Dlatego tak popularne były szafy z drzwiami przesuwnymi, które stanowiły namiastkę garderoby. Niemniej jednak, z tego co widzimy aktualnie, deweloperzy czy projektanci coraz śmielej sięgają po tego typu rozwiązania już na etapie projektowania domu czy mieszkania, starając się wydzielić odrębne pomieszczenie, które może pełnić funkcję garderoby. Polacy coraz częściej też w trakcie prac remontowych w mieszkaniach organizują swoje mini garderoby, więc może w najbliższym czasie takie pomieszczenie będzie można zaliczyć już do standardów. Obserwujemy również, że jeśli już ktoś urządza swoją wymarzoną garderobę, to bardzo rozsądnie podchodzi do jej planowania i funkcjonalności, a nowe realizacje stają się naprawdę luksusowymi wnętrzami, szytymi na miarę.

Czy rok 2019 będzie dobry dla firm meblowych w Polsce?

Od pewnego czasu zauważamy sygnały spowolnienia na rynku budowlanym, który jest bardzo powiązany z rynkiem meblowym. W ostatnich latach rynek mebli w Polsce rósł dosyć intensywnie, dlatego szacujemy, że w 2019 i 2020 r. nastąpi jego niewielkie spowolnienie. Z drugiej jednak strony obserwujemy coraz większe zainteresowanie meblami na wymiar i odchodzenie klientów od standardowych, sieciowych rozwiązań na rzecz mebli personalizowanych. Polacy mają coraz lepszy gust i umieją dokładnie precyzować swoje potrzeby, a to daje nam możliwość tworzenia mebli coraz lepiej dopasowanych do oczekiwań i gustów. Jesteśmy też jako naród coraz bardziej otwarci na zmiany w swoim otoczeniu. Obserwujemy najnowsze rozwiązania i trendy, chcemy mieszkać wygodnie i ładnie, a to daje nadzieje na nowe potrzeby w zakresie mebli i aranżacji.

Komandor to synonim jakości. Jak udało się Państwu zbudować tak silną markę?

Właśnie jakością – to klucz do wszystkiego. Sam produkt nie wystarcza. Ważna jest jakość wszystkiego, co mu towarzyszy, czyli całego procesu pracy z klientem; od doradztwa, poprzez projekt dopasowany do jego potrzeb, mebel wykonany na wymiar, aż po usługi posprzedażowe. Od zawsze proponowaliśmy rozwiązania indywidualne, „szyte na miarę”, które wpisane miały w sobie wysoką jakość produktu i usługi. Patrzyliśmy na klienta indywidualnie. Wiemy, że każdy ma inne potrzeby, a my jako firma powinniśmy je zaspakajać. Ale nie hurtowo, tylko właśnie poprzez spersonalizowane podejście do konkretnego klienta i jego konkretnych potrzeb. Jak widać była to bardzo dobra droga, bo po ponad 25 latach wraca ze zdwojoną siłą, a meble ‘szyte na miarę’ zyskują coraz większą popularność.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search