Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Dąbrówka Mała będzie lśnić. Trzymamy kciuki za wolontariuszy

Previous Next

Dzisiaj odbędzie się finał akcji SprzątaMy Dzielnice. Wolontariusze zapraszają do wspólnej integracji i zadbania o środowisko.

Wielkie porządki 

Już od kilku lat członkowie Stowarzyszenia Wolnej Herbaty organizują wydarzenie łączące lokalną społeczność. Na co dzień sami zajmują się promocją ekologicznego stylu życia, kultury „zero waste” oraz warsztatów DIY (do it yourself). Wszystkich, którym na sercu leży dobro klimatu i czystość naszego miasta, zachęcają do pomocy. Podczas tegorocznej, trzeciej edycji SprzątaMy Dzielnicę wolontariusze zaopiekowali się terenami zielonymi Zawodzia, Koszutki, Ligoty oraz Muchowca. Teraz przyszła kolej na Dąbrówkę Małą. 

5 września organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkich chętnych katowiczan. Wydarzenie rozpocznie się przy ulicy Milowickiej 1 o godzinie 11:00 i potrwa do 14:00. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą własny pojemnik na wodę oraz maseczkę lub przyłbicę. Całą resztą zajmą się wolontariusze ze stowarzyszenia. Zapewnią: worki na śmieci, rękawiczki, wodę pitną oraz środki do dezynfekcji. Szczegółowe mapy sprzątanych terenów można znaleźć poprzez facebookowy profil wydarzenia

Startują mimo pandemii

Ze względu na koronawirusa, dzisiejsza impreza będzie się trochę różnić od poprzednich. Organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnego grilla urządzanego pod koniec wydarzenia. Zawsze była to okazja do świętowania finału akcji oraz integracji wszystkich zaangażowanych. Jednak, pomimo epidemiologicznych ograniczeń, wolontariusze nie tracą zapału.

Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić - opowiada Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii “Porządkowanie miasta”. - Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów - podkreśla.

Zielony Katoobywatel

Urząd Miasta wspiera finansowo akcję, która jest jednocześnie realizowana w ramach programu Katoobywatel. Projekt ten promuje lokalne inicjatywy służące polepszaniu jakości życia mieszkańców oraz trosce o środowisko. Wśród wydarzeń wspomaganych przez jego twórców znajdziemy wiele ciekawych imprez. W niedzielę w Giszowcu nastąpi uroczyste otwarcie Flancy, czyli ogrodu społecznego. Katowiczanie mogą się także włączyć w akcję "wCOP drzewo" polegającą na wskazaniu odpowiedniego miejsca na zasadzenie nowej rośliny. W razie zauważenia jakiejś usterki w przestrzeni publicznej, mieszkańcy mają możliwość szybko i sprawnie zgłosić ją do remontu dzięki portalowi Naprwmyto.pl.

Jesteś dumny z Katowic? Cieszysz się, kiedy miasto się rozwija i chcesz mieć na to wpływ? Szukasz informacji, jak włączyć się do działania, realizować własne projekty, dbać o wspólną przestrzeń - pytają organizatorzy projektu. - Zapraszamy do śledzenia strony, aktywnego udziału w naszych akcjach i zgłaszania własnych pomysłów. A może chcecie, żebyśmy o czymś ważnym napisali? Dajcie znać. Katoobywatel jest dla Was - dodają.

fot. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search