Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Elektromobilność remedium na smog

Apa1 1024x638

Na początku marca, dokładnie 7 w gliwickiej firmie APA zostanie uruchomiona nowoczesna stacja ładowania samochodów elektrycznych. Miasto Katowice mocno wspiera wszystkie inicjatywy dotyczące elektromobilności i chce tworzyć nowe miejsca ładowania pojazdów.

Elektromobilność w cenie

Rozwój transportu napędzanego energią elektryczna to główny, obok ograniczenia niskiej emisji, sposób na walkę ze smogiem w aglomeracjach. Katowice już w 2010 roku stały się partnerem międzynarodowego projektu Elektryczne Pojazdy w Miejskiej Europie. W naszym mieści już działa kilka punktów, gdzie właściciele pojazdów elektrycznych mogą naładować swoje samochody. Zlokalizowane są one między innymi w pobliżu Uniwersytetu Ekonomicznego i Galerii Katowickiej. Jak podkreślają władze Katowic z Prezydentem Marcinem Krupą na czele do 2020 roku Katowice mają stać się najbardziej elektromobilnym miastem w Polsce. Nie da się tego osiągnąć bez rozwoju infrastruktury do ładowania, oraz wymiany autobusów spalinowych na te napędzane bateriami elektrycznymi.

Stacja Elvi szansą na szybki rozwój infrastruktury dla aut elektrycznych

Stacja Elvi to inicjatywa gliwickiej firmy APA Group i Immari. To inteligentne rozwiązanie ma pozwolić na szeroki rozwój elektromobilności w naszym regionie. W założeniu obu firm stacja ma być dostępna dla przykładowego Kowalskiego. Prostota we wdrożeniu i modułowość rozwiązania pozwala na jej instalację w domkach jednorodzinnych, osiedlach, parkingach w centrach handlowych i biurowcach.
APA Group to firma technologiczna i twórca Black House znajdującego się w Gliwicach przy ul. Tarnogórskiej. To jeden z najciekawszych budynków na całym Śląsku. Naszpikowany czujnikami i elektroniką przenosi nas w przyszłość rodem do filmów science-fiction. Jak podkreśla prezes i twórca APA Group Artur Pollak Black House to niekończący się projekt, który będzie ewoluował wraz z pojawianiem się nowych technologii. To właśnie tam 7 marca swoją pracę rozpocznie pierwsza na Śląsku stacja do ładowania pojazdów Elvi.

Ekologia i elektromobilność to sprawa nas wszystkich

Śląsk znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych regionów Europy. Jak pokazują dane Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczone powietrze w zeszłym roku było główną przyczyną 46 tysięcy zgonów. Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia, szczególnie w miastach, jest mądre zarządzanie zużyciem energii elektrycznej i rozwój elektromobilności. Już za niedługo w centrach miastach mogą pojawić się tzw. „czyste strefy” do których wjazd będą miały tylko pojazdy elektreczne lub napędzane gazem ziemnym czy wodorem.
Walka o czyste powietrze i rosnące koszty produkcji energii elektrycznej również powinny nas zachęcić do inteligentnych systemów zarządzania energią. Dzięki automatyzacji w tym zakresie jesteśmy w stanie znacząco zmniejszyć zużycie prądu i idące za tym rachunki. Stacja ładowania Elvi jest wyposażona w taki system, który analizuje dane na temat zużycia prądu i gromadzi je w chmurze internetowej.
Nowoczesne technologie powinny czynić świat lepszym i bardziej przyjaznym dla ludzi. Miejmy nadzieję, że rozwój elektromobilności spowoduje, że będziemy oddychali czystszym powietrzem.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search