Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Już jutro rusza akcja „SprzataMy” dzielnice

Sprzatamy

Statystycznie przyjmuje się, że jeden mieszkaniec naszego kraju produkuje w ciągu roku aż 315 kilogramów śmieci. Niestety nie wszystkie opakowania, butelki, czy kartony lądują w koszu, nie mówiąc już o ich segregacji. Katowiczanie postanowili z tym zawalczyć.

Posprzątają 5 dzielnic

Od soboty rusza akcja „SprzątaMy”, podczas której wolontariusze razem z wszystkimi chętnymi mieszkańcami przywracają czystość zaśmieconym terenom zielonym. Już od kilku lat członkowie Stowarzyszenia Wolnej Herbaty organizują wydarzenie łączące lokalną społeczność. Na co dzień sami zajmują się promocją ekologicznego stylu życia, kultury „zero waste” oraz warsztatów DIY (do it yourself). Wszystkich, którym na sercu leży dobro klimatu i czystość naszego miasta, zachęcają do współpracy.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego sprzątania. Zbiórka odbędzie się 8 sierpnia o godz. 10.00 na końcu ulicy Piaskowej - wyjaśnia prezes stowarzyszenia Olaf Józefoski. - Ze względu na pandemię koronawirusa prosimy, by zabrać swoją maseczką oraz butelkę na wodę, którą będzie można napełnić na miejscu - dodaje.

W planie jest nie tylko zadbanie o piękno Zawodzia. Oprócz tego regionu, w kolejne weekendy wolontariusze będą sprzątać jeszcze cztery inne dzielnice.

Harmonogram akcji:

  • 08.09. Zawodzie: okolice ul. Piaskowej
  • 15.08. Koszutka: tereny zielone pomiędzy ul. Ściegiennego, ul. Stęślickiego i ul. Słoneczną
  • 22.08. os. Paderewskiego – Muchowiec: okolice ul. Pułaskiego
  • 29.08. Ligota – Panewniki: las Panewnicki przy os. Kokociniec
  • 05.09. Dąbrówka Mała: lasek obok Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach

Organizatorzy akcji zapewniają: worki na śmieci, foliowe, lateksowe lub materiałowe rękawice, wodę pitną oraz środki dezynfekujące. Jedyne, co trzeba zabrać ze sobą to własny kubek, maseczka i dobry humor. Wszystkie eventy trwają od godziny 10:00 do 14:00. Szczegółowe mapy sprzątanych terenów można znaleźć poprzez facebookowy profil wydarzenia.

Inaczej, ale ciągle entuzjastycznie

Tegoroczna edycja „SprzątaMy” ze względu na koronawirusa będzie się trochę różnić od poprzednich. Organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnego grilla urządzanego pod koniec wydarzenia. Zawsze była to okazja do świętowania finału akcji oraz integracji wszystkich zaangażowanych. Jednak, pomimo pandemicznych ograniczeń, wolontariusze nie tracą zapału.

- Sama bym pewnie nie wyszła i nie zbierała tych śmieci, ale w grupie z mnóstwem fantastycznych, pozytywnych ludzi chce się to robić - opowiada Elżbieta Dąbrowska-Seweryn, laureatka tytułu KATOobywatela Roku 2019 w kategorii “Porządkowanie miasta”. - Cały czas mamy ze sobą kontakt. Jest to również niezwykły przykład dla innych, bo nie wszyscy tak samo dbają o środowisko i segregację odpadów - podkreśla.

Przygotowania do akcji trwały już od lutego. Właśnie wtedy mieszkańcy mogli zgłaszać, które dzielnice chcieliby posprzątać. Z przesłanych propozycji wybranych zostało 20 lokalizacji. Następnie poprzez Facebooka internauci wytypowali spośród nich pięć dzielnic. Podczas zeszłorocznej edycji udało się zebrać aż 600 worków ze szkłem i plastikiem. Życzymy organizatorom, by tego lata udało się pobić ten rekord.

fot. Stowarzyszenie Wolnej Herbaty

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search