Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Katowickie pszczoły dają miód

Ul W Katowicach

W maju Katowice zainwestowały w trzy nowe siedziby dla pszczół. W ulach może osiedlić się nawet 120 tysięcy owadów. Przyszedł czas na ocenę efektywności projektu.

Miód z Katowic

W maju na dachach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz basenów w Brynowie i Burowcu ustawiono trzy nowe ule. Nie jest to pierwsza inicjatywa tego typu. Już kilka lat temu Katowice postanowiły zaprosić do siebie pszczoły, budując ule między innymi na budynku Uniwersytetu Ekonomicznego czy Muzeum Śląskiego.

– Od trzech lat zbieramy miody na terenie centrum. Wiemy, że pszczoły w Katowicach czują się doskonale. W naszych nowych ulach mamy młode rodziny pszczół – opowiada opiekun pasieki Łukasz Przybył.

W zeszły weekend, 10 lipca zebrano już pierwsze plastry miody wytworzonego przez katowickie pszczoły. Po przebadaniu okazało się, że jest w pełni zdatny do konsumpcji. Miasto już wie, jak wykorzystać lokalny, pyszny i w pełni naturalny miód. Zostanie on przelany do słoików i będzie promował proekologiczne działania miasta. Dzięki tego typu inicjatywom być może uda się zmienić stereotypowy obraz Śląska z grubą warstwą smogu w tle. W tym roku z katowickich pasiek pozyskano ponad 500kg miodu o przeróżnych odmianach: lipowego, winobluszczowego, wierzbowego, czy miodu ze żmijowca. Firmowy produkt Katowic cechuje doskonała jakość, badania nie wykazały w nim nawet śladu zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Jednak miód to nie główny powód zaproszenia pszczół do stolicy Górnego Śląska.

- Choć wytworzony w ulach miód będzie gadżetem promującym miasto, to jednak produkcja miodu nie jest naszym głównym celem – tłumaczy Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Naturalna obecność pszczół w środowisku jest bardzo ważna, dlatego też i my obdarzymy pszczoły opieką.

W ostatnim czasie działania ekologiczne stały się nie tylko oddolnymi inicjatywami mieszkańców, ale także częścią strategii rozwoju miast. Stanowią one o stopniu rozwoju i prestiżu aglomeracji. Na następne zbiory miodu z katowickich uli musimy poczekać do sierpnia.

Skąd w ogóle pomysł na stawianie uli w tak nietypowym obszarze, jakim jest przestrzeń miejska? Pierwsza tego typu pasieka pojawiła się na dachu opery paryskiej w 1985r. W krótkim czasie także inne europejskie aglomeracje, zainspirowane tą inicjatywą, zaczęły zapraszać do siebie pszczoły. Miasta stają się coraz bardziej otwarte na te pożyteczne owady. Nie bez powodu. W części krajów Unii Europejskiej liczba pszczół zmniejszyła się aż o połowę. Przekłada się to nie tylko na znaczą zmianę w ekosystemie, ale w przyszłości może mieć wpływ na rolnictwo i gospodarkę. W miastach nie ma niebezpieczeństwa zatrucia pszczół przez pestycydy stosowane współcześnie na wsi. Także wyższa temperatura pozwala owadom na dłuższy okres produkcji miodu, który często jest zdrowszy, bo nie skażony środkami ochronnymi.

Ekologiczna stolica Śląska

Poza budowaniem uli na dachach najbardziej znanych obiektów miasta, Katowice mogą poszczycić się wieloma proekologicznymi akcjami. Od trzech lat mieszkańcy zamieniają miejskie trawniki w kwitnące łąki, co przyczynia się do oczyszczania gleby i powietrza, a także stanowi schronienie dla pożytecznych owadów. Co do wspomnianego wcześniej smogu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeprowadza program „Czyste Powietrze”, który ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez wymianę starych kotłów i pieców oraz termoizolację budynków jednorodzinnych. Innym ciekawym pomysłem Katowic jest akcja „wCOP drzewo”, umożliwiająca mieszkańcom wskazanie, gdzie powinna pojawić się nowa sadzonka. Dzięki projektowi w zeszłym roku udało się zasadzić ponad 600 roślin. W 2019 roku Katowice zostały mianowane przez magazyn Forbes najbardziej ekologicznym miastem Polski. Taka decyzja może początkowo dziwić, a nawet szokować, biorąc pod uwagę fakt, że miasto to nie cieszy się jakąś szczególnie dobrą opinią w temacie ochrony środowiska. Jednak organizatorzy rankingu tłumaczą, że brali pod uwagę nie ekologiczne problemy aglomeracji, ale efektywność w rozwiązywaniu tych trudności. Ich zdaniem liderem w tej dziedzinie stały się Katowice.

fot. UM Katowice

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search