Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Koniec z mentolami?

Isoq

20 maja z rynku wycofane ze sprzedaży zostaną papierosy mentolowe i te z kapsułką. Okazuje się jednak, że świadomość nadchodzących zmian na rynku jest stosunkowo niska: około 2/3 ogółu Polaków oraz połowa palaczy nie jest ich świadoma. A przecież zmiany związane z wejściem w życie dyrektywy unijnej wycofującej z rynku papierosy mentolowe dotyczą aż 42% ankietowanych palaczy.

Świadomość nadchodzących zmian

Choć 34% osób deklaruje, że wie, co czeka palaczy papierosów mentolowych w 2020 r., to jedynie ponad połowa z nich potrafi poprawnie wyjaśnić, o co dokładnie chodzi.

Jak wynika z „Raportu z ogólnopolskiego badania na temat postaw Polaków wobec zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką” opracowanego przez Forum Konsumentów, Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. 81% osób jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy.

Większość Polaków uważa, że palacze powinni mieć prawo, aby sami decydować, jakie papierosy chcą palić. Zdecydowana większość użytkowników papierosów mentolowych nie planuje rzucić palenia. Niemal 90% palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie dyrektywy unijnej. Około 50% obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16% przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Natomiast prawie 20% wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.

Nowości zgodne z prawem

Mimo wchodzącego niebawem unijnego zakazu, palacze „mentoli” nie pozostaną jednak całkowicie pozbawieni możliwości pozostania przy swoim ulubionym aromacie. Dla tych wszystkich na rynku dostępne są i będą nadal legalne produkty alternatywne, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu.

W urządzeniach typu Heat Not Burn (ang. podgrzewanie, nie spalanie), takich jak IQOS, tytoń podgrzewany jest do temperatury 300-350 stopni i nie ulega spaleniu. Wytwarzany aerozol zawiera nikotynę oraz, jak wynika z badań naukowców, średnio 90-95 proc. mniej szkodliwych substancji niż dym papierosowy.

Od maja ta nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych papierosów stanie się dodatkowo dla nałogowych palaczy szansą na legalny „zamiennik” ich ulubionych „mentoli”. Mentolowe wkłady do podgrzewaczy będą bowiem jedynym dozwolonym, dostępnym produktem zawierającym tytoń o tym właśnie charakterystycznym aromacie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search