Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Marszałek gotuje? Wojewoda w fabryce? Rusza specjalna akcja z niepełnosprawnymi.

Nathan Anderson FHiJWoBodrs Unsplash

To nie jest kolejny tani chwyt przed wyborami. Na początku października politycy różnych opcji i artyści w ramach społecznej kampanii przepracują jeden dzień wraz z niepełnosprawnymi intelektualnie.

Marta Żmuda Trzebiatowska poda Ci kawę, a wicemarszałek Izabela Domagała ugotuje obiad – i to wszystko w rzeczywistości a nie w surrealistycznym śnie. W akcji weźmie też udział m.in. Wojewoda Śląski, który jeden dzień przepracuje jako pracownik produkcji.

Akcja „Spotkajmy się w pracy” będzie trwała przez pierwsze cztery dni października. Ma ona na celu pokazać społeczeństwu i przedsiębiorcom, że osoby z niepełnosprawnością mogą być dobrymi i wydajnymi pracownikami na rynku pracy.

Ponad podziałami

Takie kampanie warto robić także z innego powodu. W polskiej polityce brakuje akcji, gdzie politycy różnych opcji i światopoglądów robią coś wspólnie dla dobra społeczeństwa. Do akcji przyłączyli się prezydenci śląskich miast: Mariusz Wołosz (Bytom), Sława Umińska-Duraj (Piekary Śląskie), Daniel Beger (Świętochłowice) i Arkadiusz Chęciński (Sosnowiec). W akcję włączył się także Tomasz Zjawiony – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Mariusz Kałamaga, gen. Roman Polko i zespół Frele. Wszyscy będą pracować przez dzień w takich zawodach jak: pracownik zieleni miejskiej, pomoc pokojowej, pracownik kina, pracownik gospodarczy, pomoc baristy oraz pracownik gospodarczy.

Symbolika i praktyka

Jeśli politycy, artyści przepracują cały dzień w podanych zawodach będą mogli na własnej skórze odczuć jak to jest współpracować z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Jeśli nawet zdobędą jedynie minimalne doświadczenie, to sam gest jest kolejnym bodźcem do innego traktowania niepełnosprawnych w pracy w Polsce. Dobry i uczciwy marketing nie jest czymś złym.

Niepełnosprawni to często osoby wymagające pewnych udogodnień od pracodawców, jednak odpłacający się zaangażowaniem, wdzięcznością i uczciwością. Czasami jako społeczeństwo ich nie doceniamy i niepotrzebnie boimy się współpracy. Wspomniane osoby tak, jak my chcą pracować i robić coś dla społeczeństwa – wystarczy tylko dać im szansę.

Spotkajmy Sie W Pracy Thumb Medium250 0

fot. Nathan Anderson

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search