Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Prawdziwi mężczyźni idą się zbadać. Rusza informacyjna kampania katowickiego szpitala

Wczoraj przypadał Europejski Dzień Prostaty. Z tej okazji Szpital Specjalistyczny im. prof. E. Michałowskiego w Katowicach przypomina wszystkim panom, jak ważne są regularne badania.

Przede wszystkim profilaktyka

Temat raka prostaty wciąż pozostaje kłopotliwy dla wielu pacjentów. Każdego roku diagnozuje się go u 15 tysięcy Polaków. Jak informują lekarze, to drugi pod względem zachorowań i trzecia pod kątem śmiertelności nowotwór u mężczyzn. Co więcej, w ostatnich latach odnotowano wzrost przypadków zachorowań. Mimo tego, wciąż zbyt mało osób dba o regularne działania profilaktyczne. 

Szpital Specjalistyczny im. Prof. Emila Michałowskiego w Katowicach postanowił podjąć kolejną z wielu akcji nagłaśniania problemu prostaty. Poprzez swoje działania w mediach społecznościowych specjaliści wyjaśnią, jak dbać o siebie i swoje zdrowie. Przybliżą informacje na temat wczesnej diagnostyki i sposobów leczenia raka, ale także zdradzą, jak dzięki prostym ćwiczeniom oraz odpowiedniej diecie chronić organizm przed dolegliwościami. 

- Głównym wrogiem w późniejszym okresie życia jest rak gruczołu krokowego, który na szczęście nie powstaje nagle, ale pozostaje bardzo częsta chorobą nowotworową - opowiada dr n. med. Jan Kawecki. - To jest choroba powstająca wolno, rozwijająca się wolno. Jest w zasadzie mocno opanowana, ponieważ medycyna poszła do przodu, ale to schorzenie może doprowadzić do śmierci - dopowiada.

Podstawowy problem polega na tym, że rak prostaty w początkowych stadiach nie wywołuje objawów. Kiedy pojawiają się jego pierwsze symptomy, leczenie pacjenta staje się trudniejsze. Dlatego też tak ważna pozostaje profilaktyka. Potwierdzają to eksperci z katowickiego szpitala.

- Przerost gruczołu krokowego jest chorobą związaną z wiekiem, ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą podczas procesu starzenia i nie ma jednoznacznej metody, aby uniknąć tego zjawiska - dodaje lekarz Paweł Sorek. - Ważne jest, żeby w odpowiednim momencie znaleźć sobie urologa, pozostawać pod rutynową, okresową kontrolą, aby czegoś nie przegapić - tłumaczy.  

Gdzie szukać informacji?

Szpital Specjalistyczny im. E. Michałowskiego w Katowicach to placówka, gdzie mężczyźni mogą się zbadać bezpłatnie. Specjalizuje się w leczeniu schorzeń urologicznych. Funkcjonuje jako największa tego typu jednostka w naszym kraju. Personel stara się działać w myśl misji szpitala: "Dobro chorego jest najwyższym prawem". Jednak, by odsetek tych chorych nie wzrastał, a potencjalni goście poradni nie musieli zbyt często jej odwiedzać, pracownicy wpadli na pomysł publikowania krótkich filmów na facebookowym profilu instytucji. W nagraniach wzięli udział eksperci z zakresu urologii, którzy tłumaczą i opowiadają o kwestiach związanych z prostatą. Pierwszy materiał, gdzie występuje dr n. med. Jan Kawecki, można już dziś zobaczyć na fanpage'u szpitala. 

fot. Szpital Specjalistyczny im. E. Michałowskiego w Katowicach

 
 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search