Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Urząd Miasta łączy siły z Tauronem w koalicji na rzecz... jeży

Przedsiębiorstwo Tauron przekazało Katowicom 25 domków dla jeży. Mieszkańcy sami zadecydują, gdzie pojawi się infrastruktura dla małych zwierząt.

Domki w stolicy Śląska 

Firma już od dawna organizuje różne działania w ramach akcji "Domek dla Jeża MegaZwierza". Dzisiaj przekazała Urzędowi Miasta kilkadziesiąt małych skrzynek, które staną się miejscem schronienia dla tych zwierząt. Inicjatorem projektu jest pracownik Taurona - Piotr Gleńsk.

Infrastruktura ma się przyczynić do wzrostu bezpieczeństwa jeży, które już za niedługo zaczną zapadać w sen zimowy. W normalnych warunkach zakopują się one w stertach liści, ale w dużych miastach nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się i tak, że wyprowadzane na spacer psy rozkopują stosiki listowia i narażają jeże na śmierć z zimna. 

Od początku roku na firmowych kanałach elektronicznych promujemy różne formy wspierania jeży, pełniących istotne znaczenie w naszym ekosystemie – tłumaczy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia. – Działania mają także konkretny wymiar, w tym roku w różne miejsca trafiło ponad 100 domków dla jeży. Otrzymali je tak pasjonaci ekologii, jak i profesjonalne ośrodki pomagające jeżom – dodaje.

Katowice na pomoc jeżom 

Pięć z domków pojawi się w miejscach wskazanych przez Zakład Zieleni Miejskiej. Zobaczymy je w: Parku Wełnowieckim, na skwerze Walentego Fojkisa (Wełnowiec), Hilarego Krzysztofiaka (Burowiec) i Janusza Sidły (Szopienice) oraz w Parku Alojzego Budnioka. To właśnie tam co roku zbierają się okoliczni mieszkańcy, by świętować Dzień Jeża.

Wydarzenie odbędzie się także w tej jesieni, 10 października. Organizatory zapraszają wszystkich chętnych wolontariuszy na wspólne grabienia liści, pod którymi jeże spędzą nadchodzącą zimę. Zbiórkę zaplanowano przy zejściu do Parku od strony MDK Koszutka pod muralem o godzinie 14:00. 

Pozostałe dwadzieścia domów zostanie postawionych w miejscach wskazanych przez samych mieszkańców naszego miasta. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W mailu, oprócz lokalizacji, należy podać także jej krótkie uzasadnienie. O rozdysponowaniu instalacji zadecyduje kolejność zgłoszeń. Zainteresowanym radzimy się pospieszyć, ponieważ, jak podają koordynatorzy projektu, pojawiły się już pierwsze wnioski. 

- Pomyśleliśmy, że warto zaangażować w akcję mieszkańców i uwrażliwić ich na los jeży w mieście oraz włączyć w opiekę nad nimi. Pod warunkiem, że staną się też społecznymi opiekunami domków i będą „mieć na nie oko” - mówi Wioleta Niziołek – Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach. - W praktyce oznacza to, że zareagują, gdyby domkom lub jeżom działa się jakaś krzywda – dopowiada. 

Jakie miejsce będzie dobre na domek dla jeża? Najlepiej takie, gdzie nie pojawia się wiele osób. Warto także poszukać terenu na wzgórku, w otoczeniu krzewów.

fot. M. Malina

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search