Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

W Katowicach powstanie sklep socjalny. Na zakupy tylko ze skierowaniem

Shopping 1165437 960 720 Skalowacz Pl

Pierwszy w Polsce sklep socjalny powstanie w sercu Śląska, czyli w Katowicach. Będzie w nim można kupić produkty pierwszej potrzeby: artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. To atrakcyjna forma zakupów, ponieważ ceny będą niższe niż te rynkowe.

Nowa inicjatywa

Pomysł na utworzenie sklepu socjalnego jest świeżym pomysłem Marcina Krupy, prezydenta Katowic. To on zdecydował się na pionierską formę pomocy najuboższym. Aktualnie miasto Katowice dopiero rozstrzygnęły konkurs ofert na prowadzenie sklepu socjalnego oraz klubo-kawiarni. Miejski, otwarty konkurs wygrała fundacja Wolne Miejsca, która znana jest na całym Śląsku z corocznej organizacji Wigilii i Śniadania Wielkanocnego dla samotnych osób. Władze miasta już wcześniej ustaliły konkretną lokalizacje sklepu – na katowickim osiedlu Tysiąclecia. Aktualnie lokal jest w trakcie remontu. Miasto ma na tą inicjatywę wyłożyć 20 tys. zł.

Kto jest uprawniony do zakupów?

Poprzez panującą epidemie koronawirusa kieszenie klientów świecą pustkami. Wiele osób straciło prace a ceny produktów poszybowały w górę. Jeszcze gorsza sytuacja spotkała ludzi, którym już przed epidemią żyło się nie najlepiej. To z myślą o nich powstał ten pomysł. By kupić produkty w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce należy posiadać specjalne skierowanie wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach (jest również pomysł utworzenia list osób uprawnionych). W wyjątkowych sytuacjach takie skierowanie może wydać fundacja prowadząca miejsce. Wiadomo, że będą również limity miesięczne w przeliczeniu na jedną osobę.

Coś dla seniorów

Obok sklepu socjalnego, w tej samej lokalizacji, powstanie klubo-kawiarnia. Miejsc przeznaczonych dla seniorów jest jak na lekarstwo, więc tym razem miasto zadbało tez o nich. Klubo-kawiarnia ma za zadanie zrzeszać seniorów którzy należą do różnego typu stowarzyszeń, klubów seniora czy uniwersytetu trzeciego wieku. Będą oni mogli wspólnie spędzić czas, porozmawiać czy zrelaksować się przy dobrej kawie.

Sklep powstanie na osiedlu Tysiąclecia 82, klubo-kawiarnia będzie się znajdować tuż obok. Otwarcie ma nastąpić w październiku, aczkolwiek ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną termin może ulec zmianie.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search