Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Wielka sadzonka w Giszowcu, czyli o otwarciu ogrodu społecznego

Tematyka ochrony środowiska stałą się ostatnimi czasy tak bardzo popularna, że każde miasto stara się jak może, żeby pokazać jak bardzo "green"i "eko" są jego działania. Najnowszym pomysłem Katowic w tej dziedzinie stanie się wielkie Otwarcie Flancy.

Ogród społeczny - co to takiego?

Brzmi dość enigmatycznie, nieprawda? Ogrody społeczne zawitały już do wielu europejskich miast. Inicjatywa znana jest także w naszym kraju. W najbliższą niedzielę nastąpi otwarcie ogrodu w dzielnicy Giszowiec. To nie kolejny park czy skwer, ale instalacja przypominająca wielka kulę z poziomymi deskami, które pełnią role grządek. Za każdy poziom odpowiadać będą mieszkańcy poszczególnych ulic. Pojawią się: flance Adama, Wojciecha, Mysłowickiej, Kolistej, Gościnnej oraz Miłej. Jak mówią organizatorzy, projekt będzie służył nie tylko promowaniu postaw ekologicznych, ale także integracji lokalnej ludności.

Wybraliśmy konkretne ulice sugerując się kryterium dużych blokowisk. Czego, jak nie kawałka ogrodu i możliwości posadzenia roślin brakuje w tych molochach - mówią pomysłodawcy. - My chcemy konkretnych ludzi, którzy włożą w ten ogród serce. Którzy będą dbali o flance i wzajemne zaangażowanie - dodają.

Każdy zainteresowany opieką nad ogrodem może stać się jego opiekunem. Organizatorzy z wielką radością powitają każde zgłoszenie i z pewnością odpowiedzą na wszystkie pytania. W niedzielę będzie można spotkać się z wolontariuszami i osobiście porozmawiać o Flancy. Miejsce imprezy: plac Pod Lipami, Giszowiec. 

Harmonogram otwarcia

15.00 – ALE FTOŚ MI WYEKLARUJE ŁO CO W TYM TYLA LARMA?

(prezentacja projektu i rozpoczęcie obsadzania ogrodu)

16.00 – JAK WYŁONACYC COŚ Z NICZEGO I PRZAĆ MATCE ZIEMI

(upcyclingowe, ekologiczne i zerowaste’owe warsztaty ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty)

17.00 – RICHTIG DOBRE KLANKI

(kameralny koncert „Dźwięków natury” w wykonaniu Innego Czasu)

18.00 - JAK WYŁONACYC COŚ Z NICZEGO I PRZAĆ MATCE ZIEMI II

(upcyclingowe, ekologiczne i zerowaste’owe warsztaty ze Stowarzyszeniem Wolnej Herbaty II)

19.00 – BIER TYN DINKS I ZMAJSTRUJ GRYFNO GRAFIKA

(warsztaty linorytu promujące projekt)

Dodatkowo imprezie towarzyszyć będą atrakcje takie jak: Ciupnymi sie flancami? (wymienialnik roślinny), Afisze na traktory! (wystawa plakatów Loesje w holu MDK), Eko sztandy (stoiska BioBazaru i Stowarzyszenia Wolnej Herbaty). O kulinarne doznania uczestników zadba Jarzyniówka BISTRO. 

Projekt wspierają wolontariusze z lokalnych organizacji: Stowarzyszenie Giszowiec, MDK, Flanca, Stowarzyszenie Wolnej Herbaty, Inny Czas, Zielono Mi. Dofinansowania przy realizacji projektu udzieliło Miasto Katowice.

fot. Flanca - giszowiecki ogród społeczny

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search