Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Wsiądź na rower i pomóż dzieciom. Nowa akcja charytatywna

Previous Next

Jak co roku Urząd Miasta zaprasza do włączenia się do akcji "Rower Pomaga w Katowicach". W ten sposób wesprzeć można podopiecznych z domów dziecka.

Gra o rower

Ruszyła VI edycja popularnej akcji "Rower pomaga". Jej organizatorem jest Fundacja Ekologiczna Arka. Wolontariusze rzucili uczestnikom wymagające wyzwanie. Na czym ono polega? Koordynatorzy projektu zachęcają, by podczas trwania projektu jak najwięcej przemieszczać się rowerem, a przebyte dystanse publikować TUTAJ lub w aplikacji Endomondo. Oczywiście nie chodzi o ty, by porównywać się z innymi użytkownikami, choć może to być całkiem skuteczny środek motywujący. Jednak głównym celem pozostaje wspieranie dzieci z domów dziecka. Organizacja Arka przekaże im rowery w zamian za przejechane przez nas kilometry. By pozyskać jeden pojazd wszyscy zainteresowani muszą przejechać łącznie jedyne... milion kilometrów! 

Do akcji włączyły się poszczególne polskie ośrodki, między innymi Katowice. Mieszkańcy chcą uzbierać jak najwięcej rowerów dla lokalnych stowarzyszeń charytatywnych. Inicjatywie patronuje Urząd Miasta.

- Naszym obowiązkiem jest wspieranie świetnych pomysłów. Akcja „rower pomaga" pozwala nam promować zdrowy, sportowy tryb życia. Warto podkreślić, że dla wielu uczestników dodatkową motywacją, by przejechać jak najwięcej kilometrów, była chęć pomagania innym – informuje prezydent Marcin Krupa. – Na pewno włączymy się w kolejną edycję akcji, bo wpisuje się ona także doskonale w nasze inne działania, które mają na celu stwarzanie udogodnień dla osób poruszających się rowerami. To przykładowo budowa nowych dróg rowerowych, czy rozwój największej w województwie śląskim sieci wypożyczalni jednośladów - wyjaśnia.

Dla dzieci i dla środowiska

Organizatorzy akcji podkreślają, że pomoc wychowankom domów dziecka oraz świetlic środowiskowych nie jest jedynym powodem, dla którego warto wzięć udział w rowerowym przedsięwzięciu. Dodają, że bezemisyjny środek transportu bardzo przyczynia się dla naszej planety poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Na stronie wydarzenia przy wpisywaniu osiągniętego przez nas wyniku pojawi się specjalny kalkulator. Pokaże nam on, o ile kilogramów mniej CO2 pojawiło się na świecie właśnie dla tego, że wybraliśmy rower zamiast samochodu. Co więcej, aktywność fizyczna podnosi naszą kondycję, odporność oraz wzmacnia cały organizm. Powoduj także produkcję endorfin - hormonów szczęścia. 

Dzięki inicjatywie wolontariuszy w samym tylko zeszłym roku udało się przejechać aż 62 miliony kilometrów. To z kolei pozwoliło na podarowanie rowerów 62 dzieciom. Od początku projektu, czyli od 2015 roku pojazdy otrzymało 283 potrzebujących. 

- To niesamowite że niewielkiej organizacji z Bielska-Białej udaje się już 6 rok z rzędu przygotować tak ogromne działanie ekologiczno – społeczne. A w tym roku mamy także międzynarodową edycję akcji, w której jeździmy dla dzieci - sierot wojny na Ukrainie. W akcji Bikehelps.org już bierze udział ponad 7500 tysiąca rowerzystów na całym świecie - podsumowuje Wojciech Owczarz z Fundacji Arka.  

fot. Rower Pomaga

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search