Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

Wycofują papierosy mentolowe? Wybieram zdrowie!

Iqos 005 Katowice

Wszystkie papierosy mentolowe (jak i te z kapsułką) od dziś znikają ze sklepowych półek. Będąc jednymi z najczęściej wybieranych (pali je aż 42% z 9 milionów palaczy w Polsce), ich wycofanie spowodować może szereg zmian. Wszyscy zostaną postawieni przed ważną decyzją – rzucić czy szukać alternatyw?

Z przeprowadzonych badań wynika, że jedynie 34% osób palących deklaruje, że wie, jaki los czeka ich od dnia dzisiejszego. Wszyscy pozostali podczas następnej wizyty w sklepie przeżyją niemiłe zaskoczenie. Polacy nie wierzą w skuteczność celu, jaki wyznaczyła sobie Unia Europejska. Nie wydaje im się, że taki zakaz może pomóc zmniejszyć liczbę osób uzależnionych od palenia. „Aromat charakterystyczny”, czyli wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania, według autorów nowych przepisów Unii Europejskiej, pomaga w maskowaniu nieprzyjemnego smaku oraz zapachu tytoniu. Jednocześnie czyni używkę atrakcyjniejszą dla palacza – jak i zachęca do spróbowania osoby młode. Zgodnie z nowymi dyrektywami, jedyną legalną alternatywą dla mentolowych papierosów od dziś stają się e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu.

Chcąc zapobiegać wzrostowi liczby nałogowych palaczy, autorzy unijnych przepisów liczą na to, że odebranie jednej z ulubionych używek zniechęci do sięgnięcia po kolejnego papierosa. Jak mówi profesor Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative - 90 proc. moich pacjentów pali tytoń i każdemu z nich na każdej wizycie mówię, by tego nie robili. Może 10 proc. z nich ma silną wolę, by zerwać z nałogiem. Przy wdrożeniu najnowocześniejszych metod walki z nałogiem tytoniowym, jedynie od 12 do 30 proc. palaczy udaje się odstawić papierosy.

Badania i analizy Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków wykazały, że po podgrzewacze tytoniu sięgać będą nie nowi, ale nałogowi palacze, a ci, którzy zrezygnują z papierosów na rzecz IQOS-a “będą mieli zmniejszoną ekspozycję toksyczną, co prawdopodobnie doprowadzi do zmniejszenia ryzyka chorób związanych z tytoniem”. Jak dodaje profesor Kuna - Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza.

Pamiętajmy, że najlepszą decyzją jaką możemy podjąć, jest całkowita rezygnacja z palenia. A w momencie, gdy Unia Europejska pomaga nam swoimi dyrektywami, może warto z tej pomocy skorzystać? Musimy pamiętać, że wszystkie wyroby tytoniowe oraz te zawierające nikotynę są szkodliwe dla naszego zdrowia.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search