Heading article

Rotator TOP - single

Lifestyle

ZTM włącza się w Tydzień Zrównoważonego Transportu. Dla gości przygotowano kilka atrakcji

Previous Next

Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował trochę niespodzianek z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Będą stoiska, punkt naprawy rowerów oraz darmowe przejazdy.

Metropolia dołącza do projektu

Wczoraj pisaliśmy o tym, jak Europejski Tygodzień Zrównoważonego Transportu będą świętować Katowice. Z pomysłami miasta można zapoznać się w naszym artykule. Wiemy co na ten tydzień zaplanował ZTM. 

Z wiadomych względów pomysły pracowników przedsiębiorstwa trzeba było nieco zmodyfikować. W zeszłym roku w Dniu Otwartym brały udział setki gości. Tegoroczna edycja została częściowo przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Organizatorzy zapowiedzieli, że na facebookowym fanpage'u ZTM pojawią się specjalne cztery filmy. Nagrania opowiedzą o tajnikach pracy oraz koordynacji systemu transportu miejskiego. Pierwsze dwa są już dostępne do obejrzenia.

- Jesteśmy wyjątkowym organizatorem transportu, ponieważ jesteśmy najmłodsi, a operujemy na największym terenie - opowiada w jednym z nich dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska. - Chcieliśmy bardzo serdecznie zaprosić wszystkich mieszkańców i gości naszej Metropolii we wspólną podróż - dodaje. 

Do akcji włącza się także spółka Tramwaje Śląskie. Na kanale YouTube jej pracownicy przeprowadzą jutro transmisję z Dnia Otwartego.

Nie tylko online

Z przedstawicielami ZTM można będzie się spotkać także osobiście. Organizatorzy odwiedzą siedem wybranych miast, gdzie rozłożą swoje stoisko. Pojawi się także mobilna stacja serwisowa dla rowerów, gdzie specjaliści bezpłatnie dokonają przeglądu dwukołowców. Dla małych miłośników autobusów przygotowano warsztaty i szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także bezpieczeństwa na drodze. Atrakcje będą dostępne od 15.00 do 19.00. W akcji wzięli już udział mieszkańcy Sosnowca oraz Świętochłowic. Gdzie jeszcze pojawią się reprezentanci ZTM?

  • 18.09. Knurów (przystanek Knurów Wojska Polskiego)
  • 19.09. Gliwice (Centrum Handlowe Agora)
  • 20.09. Tychy (plac Baczyńskiego)
  • 21.09. Katowice (plac przed Dworcem PKP)
  • 22.09. Bytom (ul. Dworcowa)

Przedsiębiorstwo przygotowało jeszcze jedną niespodziankę. 22 września świętujemy Dzień bez Samochodu. Z tej okazji wszyscy posiadacze pojazdów, którzy wtedy zdecydują się na przejazd komunikacją miejską, będą mogli podróżować autobusami za darmo. By skorzystać z tej ulgi przy kontroli wystarczy pokazać ważny dowód rejestracyjny. 

ETZT to świetna okazja do tego, aby ZTM mógł zaprezentować podejmowane działania oraz plany w ramach walki o czyste środowisko. Wystarczy tylko wspomnieć, że operatorzy ZTM kupują elektryczne i zasilane gazem ziemnym autobusy – wyjaśnia rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. - Oprócz tego dzięki specjalnym aplikacjom pasażerowie już nie muszą kupować tradycyjnych papierowych biletów. To przede wszystkim wygoda, zaoszczędzony czas i pieniądze – elektroniczne bilety jednorazowe są bowiem tańsze od swoich papierowych odpowiedników – ale także sposób na ochronę środowiska naturalnego - podkreśla. 

fot. Zarząd Transportu Metropolitalnego

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search