Luksemburg uzbroił się przed demonstracją polskich hutników i górników z Solidarności. Zobacz zdjęcia

Energetycy, w tym górnicy i hutnicy, pojechali do Luksemburga, by w piątek 22 października protestować przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kary nałożonej na państwo polskie z powodu niezaprzestania wydobycia w kopalni węgle brunatnego w Turowie. Luksemburg przygotował się na tę manifestację jak na wojnę. Zobacz zdjęcia.

Dzisiaj o godz. 9.00 (o 10.00 czasu polskiego) w Luksemburgu rozpoczęła się manifestacja związkowców z "Solidarności". Do tego państwa-miasta przyjechało około 2 tysiące polskich związkowców.

Demonstracja "Solidarności" w Luksemburgu

Do Luksemburga, a nie do Brukseli zjechali dlatego, że właśnie tu znajduje się siedziba TSUE, czyli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A to wyrok TSUE w sprawie kopalni Turów napsuł krwi związkowcom z "Solidarności".

O planach wielkiej demonstracji w Luksemburgu pisaliśmy już we wtorek: Śląscy górnicy będą protestować w Luksemburgu w sprawie kopalni Turów. Szykuje się wielka manifestacja

Luksemburg uzbrojony przed manifestacją

Zapowiedzi licznej demonstracji zrobiły na władzach Luksemburga takie wrażenie, że zdecydowały się na uzbrojenie terenu wokół siedziby TSUE. Postawiono zasieki, bariery z drutem kolczastym, metalowe bramy, których pilnowali uzbrojeni po zęby policjanci, prawie jak przed meczem piłkarskim z udziałem chuliganów jako publiczności. Na ulicach można było zobaczyć transportery opancerzone policji. Zobacz zdjęcia z Luksemburga.


" [...] Jedziemy pod trybunał niesprawiedliwości UE w Luksemburgu, aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopalnie i elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej [...] - zapowiadał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność"

Do Luksemburga pojechało też 50 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej należących do NSZZ "Solidarność" oraz związkowcy z Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice muzeum slaskie

Czy w ten sposób można budować sprawną metropolię?

Mapa wariantów linii kolejowej CPK

Szybka kolej ma przeciąć południowe dzielnice Katowic

Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa

Pracownicy urzędów skarbowych mają dość Polskiego Ładu

Bogusław Ziętek

Ziętek: Nowa ustawa o górnictwie to niedozwolona pomoc

Dzięki platformie Głównego Instytutu Górnictwa, będzie możliwy dostęp do bazy danych terenów pogórniczych

Śląskie chce przyciągnąć inwestorów do terenów pogórniczych

Wirtualna centrala TeleCube

Wirtualna centrala narzędziem wspomagającym obsługę Klienta

Strajk górników z JSW

Strajk górników JSW w Katowicach, Mikołowie i Jastrzębiu