Śląscy górnicy będą protestować w Luksemburgu w sprawie kopalni Turów. Szykuje się wielka manifestacja

Wielka manifestacja szykuje się 22 października pod siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Pojadą tam też górnicy ze Śląska, z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Materiały prasowe TSUE
Budynek siedziby TSUE w Luksemburgu

Solidarność zapowiada, że w najbliższy piątek, czyli 22 października 2021 roku pod siedzibą TSUE odbędzie się protest z udziałem dwóch tysięcy górników, energetyków, a przede wszystkim polskich pracowników, którzy chcą wyrazić sprzeciw wobec ostatnich decyzji sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Decyzja o dziennej karze w wysokości 500 tys. euro nie spodobała się związkowcom z "Solidarności".

Związkowcy chcą wręczyć decyzję o zamknięciu TSUE

Przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda zapowiedział, że w pod siedzibą TSUE w Luksemburgu urzędnicy przekonają się, jaka jest siła polskiego pracownika. Jednocześnie przewodniczący zaznacza, że nie można dłużej zwlekać, przyglądając się sytuacji z boku. TSUE postanowiło, że rząd RP ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro za każdy dzień niewdrożenia środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla w turowskiej kopalni. W odpowiedzi na decyzję TSUE, Piotr Duda zapowiedział, że związkowcy wręczą postanowienie o zamknięciu trybunału w Luksemburgu.


" [...] Jedziemy pod trybunał niesprawiedliwości UE w Luksemburgu, aby wręczyć postanowienie o zamknięciu tego trybunału. Tak jak druga strona chce zamykać nasze zakłady pracy, kopalnie i elektrownie, odbierając dostęp do energii elektrycznej [...] - powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność"

Górnicy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapowiadają wsparcie w obronie Turowa

Pięćdziesięciu pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej należących do NSZZ "Solidarność" zapowiedziało, że w najbliższy czwartek, czyli 21 października 2021 roku pokonają ponad tysiąc kilometrów, aby następnego dnia wziąć udział w proteście wspierając kolegów z turowskiej kopalni i elektrowni.

W proteście wezmą udział związkowcy z każdej kopalni należącej do JSW. Sławomir Kozłowski, przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynującej "Solidarność" działającej w JSW SA., zaznaczył, że związkowcy z JSW nie mogą stać z boku i biernie przyglądać się sytuacji, która dotyczy branży wydobywczej.

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie mogą stać z boku i biernie przyglądać się sytuacji dotyczącej naszej branży! Uważamy, że interesy związane z branżą wydobywczą trzeba bezpośrednio wspierać, dlatego podjęliśmy decyzję o wzięciu udziału w proteście pod siedzibą TSUE w Luksemburgu - komentuje Sławomir Kozłowski.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu

Prezydent podpisał ustawę górniczą. To oszustwo?

Na świecie wydobywa się blisko 6 mld ton węgla rocznie - mówi Bogusław Ziętek

Co z umową społeczną dla górnictwa? Ziętek: To kpiny

Bogusław Ziętek, szef związku zawodowego Sierpień 80

Ziętek w Radiu Piekary: Koniec górnictwa w Polsce wcześniej

Wybory Ruda Śląska

Do godz. 17.00 zagłosowało ponad 60 proc. mieszkańców

Radny Józef Zawadzki chce do Sejmu bo Polska Jest Jedna

Radny Józef Zawadzki chce do Sejmu, bo Polska Jest Jedna

Maciej kopiec nowa lewica

Maciej Kopiec kandydatem paktu senackiego w Katowicach

Piotr Pyzik w Katowicach

Czy dziś nastąpi rozstrzygnięcie ws. umowy społecznej?