Maciej Kopiec w Sejmie zabrał głos ws. smogu. "Nieudolność rządu zagraża zdrowiu i życiu obywateli"

Do mieszkańców województwa śląskiego trafił Alert RCB z ostrzeżeniem o złej jakości powietrza. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zalecało, aby zrezygnować z aktywności na zewnątrz. - To kuriozalne, że rząd ostrzega przed nieudolnością rządu, która to nieudolność rządu zagraża zdrowiu i życiu obywateli - powiedział w Sejmie poseł Maciej Kopiec.

Nowa Lewica
Poseł Maciej Kopiec (Nowa Lewica)

W ostatnich dniach, 13 i 14 grudnia, stacje pomiarowe zarejestrowały fatalną jakość powietrza w województwie śląskim, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców regionu SMS-y z ostrzeżeniem.

- Prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - alarmował Alert RCB.

W Rybniku, Pszczynie i Bytomiu poziom zagrażającego zdrowiu i życiu pyły zawieszonego PM 10 przekroczył 500 proc. normy. Wskaźnik PM 2,5 nawet 3000 proc.

Maciej Kopiec: Rząd ostrzega przed nieudolnością rządu

Głos w sprawie smogu w Sejmie zabrał poseł Maciej Kopiec z Nowej Lewicy.

- To kuriozalne, że rząd ostrzega przed nieudolnością rządu, która to nieudolność rządu zagraża zdrowiu i życiu obywateli - powiedział o Alercie RCB.

- Program „Czyste powietrze” zaplanowany na lata 2019-2029 dysponuje 103 miliardami złotych. W ciągu 3 lat wydano zaledwie ponad 2 miliardy. Jeśli nic się nie zmieni, do końca jego trwania wydamy zaledwie 9 miliardów. Zmarnujecie państwo 90 proc. zaplanowanych środków. To jest prawdziwa miara waszej efektywności i troski o zdrowie ludzi - ocenił poseł Maciej Kopiec.

W dalszej części wspomniał o wyroku w sprawie Oliwera Palarza z Rybnika, który uzyskał od Skarbu Państwa 30 tys. złotych odszkodowania, ponieważ Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że zanieczyszczenie powietrza narusza jego dobra osobiste.

- Z wyroku wynika jasno, że państwo narusza dobra osobiste obywateli. Ponadto art. 38 Konstytucji mówi jasno o tym, że państwo polskie zapewnia wszystkim obywatelom prawną ochronę życia. Tymczasem dziecko idące do szkoły oddycha powietrzem porównywalnym do palenia papierosów - kontynuował poseł.

Przywołał także wyliczenia Polskiego Alarmu Smogowego, który w grudniu 2020 roku obliczył, że w województwie śląskim trzeba wymienić 140 tys. kotłów, które nie spełniają norm emisyjnych i przykładają się do zanieczyszczenia powietrza.

- Głównym powodem, dla którego Polacy nie zmieniają źródła ogrzewania i energii, są ceny. To nie jest tak, że oni to robią na złość. Ich po prostu na to nie stać. W budżecie Polski są tylko jedne pieniądze i to wyłącznie od PiS zależy, jak są wydawane - powiedział Maciej Kopiec.

Jak wyliczył, zamiast 35 miliardów złotych na Centralny Port Komunikacyjny i 18 miliardów złotych na TVP, można by było zapewnić Polakom 530 tys. ekologicznych źródeł ciepła.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon