Mapping 3D na budynku Urzędu Miasta w Katowicach. Głównym bohaterem będzie Wojciech Korfanty

Sztuka nowych mediów jako narzędzie do wyeksponowania postaci Wojciecha Korfantego. Taki pomysł na mapping 3D ma Instytut im. Korfantego. Widowisko odbędzie się 30 września w Katowicach.

Katarzyna Pachelska
Urzad miasta katowice

Przed nami premiera projektu multimedialnego w przestrzeni miasta pt. TU BYŁEM/JESTEM Ksawerego Kaliskiego. Artysta zaadaptuje budynek Urzędu Miasta Katowice przy katowickim Rynku, by zaprezentować mapping 3D. Sztuka nowych mediów stanie się punktem wyjścia do przypomnienia i wyeksponowania postaci Wojciecha Korfantego. W prezentacji multimedialnej zostaną wykorzystane teksty jego autorstwa oraz zdjęcia. Dopełnieniem projektu multimedialnego jest muzyka autorstwa Pawła Steczka.

  • TU BYŁEM/JESTEM
  • 30.09 2023 r. (sobota), g. 21.00 Rynek/Katowice
  • Multimedia – Ksawery Kaliski
  • Muzyka Paweł Steczek
  • Wstęp wolny
- Sztuka w przestrzeni publicznej pełni wiele różnorodnych funkcji związanych z kształtowaniem i ożywianiem przestrzeni miejskiej, które ukierunkowane są nie tylko na kontakt artysty - twórcy z miejscem działania, ale przede wszystkim na kontakt i dialog z odbiorcą - mówi autorka projektu Dorota Pociask-Frącek. - Jest ona środkiem komunikacji na tyle prostym, że nie wymaga od widza profesjonalnego przygotowania do jej odbioru. Natomiast wywołuje różne emocje, w tym te najbardziej skrajne. Dotyczy to także dzieł, które powstają na zamówienie. Tak jest w przypadku projektu TU BYŁEM/JESTEM - dodaje.

Ksawery Kaliski jest adiunktem w Pracowni Działań Multimedialnych na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Od 2003 roku prowadzi firmę Artmediale, zajmującą się szeroko rozumianym designem, rzeźbą i sztuką multimediów. Dla UNESCO stworzył opracowanie prezentacji multimedialnej Pamięć Polski – Pamięć Świata. Jest autorem koncepcji interaktywnego Muzeum Chopina w Warszawie oraz koncepcji interaktywnej wystawy nowych sal w Kopalni Soli „Wieliczka”. W ramach międzynarodowej kolekcji sztuki art+science stworzył interaktywną instalację EON dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Paweł Steczek to muzyk zespołu Button Hackers, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest autorem muzyki do inscenizacji teatralnych i filmowych. Autor muzyki do cyklu filmowego "Flota Duchów" dla Discovery. Współpracował z Agnieszką Holland w filmie nominowanym do Oscara "W Ciemności"

Krolewska huta litografia

Może Cię zainteresować:

XIX-wieczne dzieło wróciło do Muzeum Śląskiego. Przedstawia Królewską Hutę, czyli Chorzów

Autor: Patryk Osadnik

26/09/2023

Mural wodecki katowice 03

Może Cię zainteresować:

4-gwiazdkowy hotel powstaje przy Mariackiej. Epickie balkony, mural z Wodeckim, piętra górnicze i hutnicze, steampunkowy pub

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Atal olimpijska katowice 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Konstrukcja 35-piętrowego apartamentowca kompleksu Atal Olimpijska prawie gotowa. Trzy budynki tego zespołu to ponad 700 mieszkań

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon