Marcin Kozik uzupełni Sejmik Województwa Śląskiego? "Czekam na pismo od komisarza wyborczego"

Kto obejmie mandat w Sejmiku Województwa Śląskiego po śmierci Małgorzaty Zarychty-Surówki? Liczba głosów w ostatnich wyborach samorządowych uprawnia do tego Marcina Kozika. To polityk związany z Solidarną Polską, prezes Ekoenergii Silesia, czyli spółki celowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które podlega marszałkowi województwa śląskiego.

Sejmik Województwa Śląskiego/Solidarna Polska
Marcin Kozik

Na pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w 2022 roku minutą ciszy pożegnano Małgorzatę Zarychtę-Surówkę. Radna Prawa i Sprawiedliwości zmarła 16 stycznia. Jak poinformowała jej córka, przegrała walkę z COVID-19.

Więcej: Zmarła Małgorzata Zarychta-Surówka, radna sejmiku woj. śląskiego. Przegrała walkę z COVID-19

Kto otrzyma mandat radnego Sejmiku Województwa Śląskiego?

Z powodu śmierci Małgorzaty Zarychty-Surówki Sejmik Województwa Śląskiego będzie musiał zostać uzupełniony o nową radną lub radnego. Nie będzie jednak wyborów uzupełniających, ponieważ kodeks wyborczy w przypadku okręgów wielomandatowych przewiduje wstąpienie na wolne miejsce kolejnego kandydata z tej samej listy. W tym przypadku z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

W 2018 roku w okręgu wyborczym nr 7 (Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Sosnowiec, pow. będziński oraz zawierciański) z listy PiS najwięcej głosów otrzymali:

  • Maria Materla (33206),
  • Małgorzata Zarychta-Surówka (6804),
  • Jadwiga Baczyńska (6514),
  • Marcin Kozik (6108),
  • Aleksander Wencel (5981).

To właśnie Marcin Kozik z Jaworzna najprawdopodobniej zostanie nowym członkiem Sejmiku Województwa Śląskiego. Najprawdopodobniej, bo może zrzec się mandatu na rzecz kolejnego kandydata z najwyższą liczbą głosów etc.

- Oczywiście dostałem już informację, a teraz czekam na pismo od komisarza wyborczego. Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy przyjmę mandat. Jest to sytuacja smutna, ponieważ wydarzyła się ogromna tragedia. Składam kondolencje rodzinie radnej Małgorzaty Zarychty-Surówki - mówi Marcin Kozik.

Kim jest Marcin Kozik?

Marcin Kozik ma 39 lat. Ukończył m.in. politologię na Uniwersytecie Śląskim, a także kilka studiów podyplomowych, w tym Executive Master of Business Administration.

Politycznie jest związany z Solidarną Polską. W 2014 roku uzyskał mandat w Radzie Miasta Jaworzno. Rok później niespodziewanie nie znalazł się na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu. O mandat radnego Sejmiku Województwa Śląskiego ubiegał się bez powodzenia w 2018 roku, podobnie jak rok później o mandat posła na Sejm RP.

Zawodowo zaczynał jako górnik w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, gdzie w wieku 26 lat przeżył wypadek, kiedy woda wlała się do wyrobiska. Później piął się po szczeblach kariery w branży górniczej, a obecnie jest prezesem Ekoenergii Silesia, czyli spółki celowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, podlegającego Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, na którego czele stoi marszałek Jakub Chełstowski (PiS).

- Spółka zarządza nieprodukcyjnym majątkiem Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. (....) Działalność spółki opiera się głównie na modernizacji cieplnych systemów energetycznych, zarządzaniu gospodarką cieplno-energetyczną oraz optymalizacją zużycia energii cieplnej i elektrycznej - czytamy na stronie internetowej www.ekoenergiasilesia.pl.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon