Maszyna do skupu butelek plastikowych PET i puszek pojawiła się w hipermarkecie Carrefour w Katowicach. Płaci 15 groszy za sztukę

Sieć Carrefour wybrała woj. śląskie jako poligon doświadczalny w testach nowych maszyn skupujących plastikowe butelki PET i puszki aluminiowe wszystkich marek. Jeden z takich automatów pojawił się w Katowicach. Jest zielony i żarłoczny. Ale płaci sumiennie za śmieci. W bonach.

Carrefour Polska oraz EKO-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań uruchomiły w 9 sklepach Carrefour w województwie śląskim i w 1 w woj. opolskim test butelkomatów, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. Za każde oddane opakowanie sieć wypłaca klientom 15 groszy w postaci e-bonów, którymi od razu można zapłacić za zakupy.

Automat stoi na terenie hipermarketu Carrefour, od strony pasażu, w Centrum Handlowym Dąbrówka w Katowicach (al. Roździeńskiego 200).

Zielona maszyna pochłania zużyte butelki i puszki, i jeszcze za nie płaci

Jak działa taka maszyna, przekonaliśmy się 11 stycznia 2023 r., podczas hucznej inauguracji maszyny w Carrefourze w sosnowieckiej Plejadzie. Automat ma zielony kolor. Można do niego (do otworu oklejonego naklejką sympatycznego pyska) wkładać po kolei pojedynczo butelki PET po napojach wszelkich marek (ale uwaga, nie mogą być one zgniecione i muszą mieć nienaruszony kod kreskowy), a maszyna drukuje na koniec e-bon z odpowiednią kwotą. Bon jest do wykorzystania w danym sklepie Carrefour (uwaga! tylko do końca danego dnia).

Przy okazji, gdy butelka lub puszka lądują w "brzuchu" zielonego stwora, rozlega się fajny odgłos gniecenia, bo każdy odpad jest tu od razu zgniatany, by zajął jak najmniej miejsca.

Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.

350 kg śmieci produkuje rocznie statystyczny Polak

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego z ostatnich lat, Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6%). Zagospodarowanie odpadów komunalnych będzie miało szczególne znaczenie, ponieważ właśnie w odniesieniu do tych odpadów Komisja Europejska zatwierdziła 65-proc. poziom recyklingu w perspektywie do roku 2035.

W ślad za rosnącymi wyzwaniami klimatycznymi oraz zmianami w prawie unijnym, Ministerstwo Środowiska i Klimatu prowadzi obecnie prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce. Wyprzedzając planowane regulacje, Carrefour Polska we współpracy z EKO-Punktem rozpoczyna test własnego rozwiązania, w którym w zamian za zwrócone opakowania plastikowe i aluminiowe po napojach, sieć będzie wypłacać swoim klientom pieniądze w postaci e-bonów na zakupy.

Butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie-Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu (ul. Chopina).

Biura PwC Katowice KTW

Może Cię zainteresować:

9 pięter w biurowcu .KTW zajęła firma konsultingowa PwC. Zobaczcie zdjęcia i ten widok!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/01/2023

Wypadek 73 Pułku Piechoty, Katowice 13 stycznia 2023

Może Cię zainteresować:

Śmiertelny wypadek na drodze w Katowicach. Samochód rozbił się o filar wiaduktu

Autor: Katarzyna Pachelska

11/01/2023

Maszyna do losowania węgla 1

Może Cię zainteresować:

W Katowicach działa maszyna do losowania węgla. Taka sztuka

Autor: Patryk Osadnik

10/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon