Mężczyzna utonął w stawie Morawa w Katowicach w niedzielę 30 czerwca 2024 r.

Upalna niedziela nad stawem Morawa w Katowicach Szopienicach przyniosła tragedię. W stawie przy kąpielisku utonął 37-letni mężczyzna. Ratował go strażak ochotnik, który wypoczywał w tym miejscu z rodziną. Niestety, jego życia nie udało się uratować.

Jak informuje Ochotnicza Straż Pożarna z Katowic Szopienic, dzisiaj, w niedzielę 30 czerwca 2024 r., zaledwie pięć minut po rozpoczęciu dyżuru, zastęp 329[S]42 otrzymał alarm o osobie topiącej się w stawie Morawa w Katowicach Szopienicach.

Mężczyzna utonął w stawie Morawa w Katowicach

- O zdarzeniu poinformowały nas osoby postronne. Pierwsze działania ratownicze podjął nasz kolega strażak, który przebywał na plaży z rodziną i natychmiast przystąpił do ratowania topiącego się mężczyzny. Natychmiast powiadomiliśmy Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Katowicach i poprosiliśmy o dodatkowe siły i środki - relacjonują strażacy z OSP Szopienice.

Strażacy od razu podjęli działania ratownicze i błyskawicznie udało im się wyciągnąć mężczyznę spod wody (2 minuty od momentu pójścia pod wodę) i ewakuować na brzeg, gdzie prowadzili reanimację krążeniową oddechową wspólnie z ratownikami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach oraz Zespołem Ratownictwa Medycznego.

Niestety, mimo błyskawicznych działań ratowniczych i wysiłku ratowników życia mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu zdarzenia czynności wyjaśniające prowadziła policja.

- Według naszych informacji 37-letni mężczyzna wypłynął w głąb stawu po piłkę, która uciekła dzieciom. Nie wiadomo na razie, co się stało, czy zasłabł, stracił grunt pod stopami. To wykaże sekcja zwłok, tak jak to, czy ofiara była pod wpływem alkoholu - mówi aspirant sztabowy Adam Jachimczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Był to mieszkaniec Siemianowic Śląskich, który wraz ze swoją partnerką i jej dziećmi wybrał się nad wodę.

Jak 28 czerwca podawała Polska Policja, w te wakacje utonęło już 11 osób, w tym trójka dzieci (jedno z nich, 9-letnia dziewczynka to ofiara z woj. śląskiego) Od początku roku policja odnotowała aż 161 utonięć.

Kąpielisko będzie strzeżone. Od jutra

Przy stawie Morawa w Katowicach Szopienicach działa miejskie otwarte kąpielisko. Jest tu plaża oraz pomost. Kąpielisko jest strzeżone w lipcu i sierpniu. Ratownicy zaczną tu działać od jutra, 1 lipca do 1 września w godzinach 10.00-18.00.

Strażacy apelują o ostrożność i rozwagę podczas wypoczynku nad wodą.

Woda to żywioł, który wymaga od nas szczególnej uwagi i odpowiedzialności. Prosimy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nie pływaj sam – zawsze bądź w towarzystwie innych osób.
  • Unikaj alkoholu – picie alkoholu nad wodą może prowadzić do tragicznych w skutkach decyzji.
  • Obserwuj dzieci – nigdy nie zostawiaj dzieci bez nadzoru, nawet na płytkiej wodzie.
  • Poznaj swoje możliwości – nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
  • Słuchaj ratowników – stosuj się do wskazówek ratowników wodnych i przestrzegaj oznaczeń.
Vihorlatka Katowice

Może Cię zainteresować:

Jedyna taka restauracja w Katowicach zamknięta. Vihorlatka z kuchnią słowacką działała niecały rok

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2024

Wiadukt s86 katowice 01

Może Cię zainteresować:

S86 Katowice-Sosnowiec będzie zawężona do dwóch pasów od 30 czerwca 2024. Zaczyna się przebudowa dwóch wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2024

Pożar altany ul. Załęska Hałda, Katowice

Może Cię zainteresować:

Pożar w Katowicach. Wybuchł nad ranem 26 czerwca 2024 r. Altana na ogródkach działkowych spaliła się doszczętnie

Autor: Redakcja

26/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon