Miasto unieważniło nabór wniosków o wynajem mieszkań z KTBS na osiedlu Witosa

Katowice unieważniły nabór wniosków na wynajem mieszkań w budowanym właśnie przez KTBS bloku na osiedlu Witosa. I choć nabór został już zakończony, oficjalnie ogłoszono listę szczęśliwców, to teraz całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Powód? Miasto przegrało w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z wojewodą śląski, który zakwestionował uchwałę na podstawie której przeprowadzono nabór.

wizualizacja mat. KTBS
Budynek Kossutha Katowice

Pod koniec tego roku gotowy ma być nowy blok na osiedlu Witosa w Katowicach. W budowanym przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego obiekcie ma być 75 mieszkań o różnych metrażach. Chętnych do zamieszkania tam nie brakowało – w przeprowadzonym pod koniec zeszłego roku naborze wpłynęły 152 wnioski od potencjalnych najemców. Finalnie – jak ogłoszono pod koniec marca - 84 z nich zweryfikowano pozytywnie i przyznano liczbę punktów, tworząc tym samym listę najemców (pozostałe zostały ocenione negatywnie ze względu na niespełnienie wymogów formalnych lub wymaganych kryteriów).

Już od początku kwietnia pracownicy KTBS rozpoczęli kontaktowanie się z osobami, które znalazły się na liście najemców, by rozpocząć proces wyboru mieszkania oraz zawierania umów partycypacji. Teraz wszystkim tym, którzy już cieszyli się na odbiór kluczy do wymarzonego mieszkania trzeba będzie powiedzieć: sorry, powtarzamy całą procedurę.

Katowicki ratusz poinformował bowiem w czwartek (16 maja), że podjął decyzję o unieważnieniu naboru na wynajem mieszkań w budynku KTBS przy ul. Kossutha 7.

- Decyzja związana jest z rozstrzygnięciem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – tłumaczy Sandra Hajduk, rzeczniczka katowickiego Urzędu Miasta.

Jak przypomina podjęta dwa lata temu przez radnych uchwała określająca zasady przeprowadzenia naboru została zakwestionowana przez Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zdaniem tamtejszych urzędników uchwała została wadliwie przygotowana (poszło o nieuzasadnione przekazanie prezydentowi miasta części uprawnień dotyczących przeprowadzenia naboru wniosków), łamiąc zapisy ustawą o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Miasto wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze, przywracając tym samym uchwałę do obiegu prawnego. Śląski Urząd Wojewódzki nie złożył jednak broni i skierował skargę kasacyjną do NSA, który z kolei uchylił korzystny dla miasta wyrok WSA, stwierdzając nieważność uchwały.

- Wobec wyeliminowania z obrotu prawnego uchwały, w oparciu o którą nabór został przeprowadzony, podjęto decyzję o unieważnieniu naboru. Działanie to zostało podjęte także w interesie mieszkańców – w celu zapewnienia im dopłat do czynszu. Szacuje się, że nowy nabór zostanie przeprowadzony w trzecim kwartale tego roku – zapowiada Sandra Hajduk. Jak dodaje, obecnie trwają prace nad nową uchwałą rady miasta, która będzie dostosowana do wyroku sądu.

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Katowice pozyskały 63 mln zł na nowe mieszkania. Wybuduje je KTBS. W najbliższych planach m.in. dwa osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2023

Strefa kultury katowice nowe bloki 6

Może Cię zainteresować:

Deweloperzy osaczają Strefę Kultury w Katowicach. To znaczy: żerują na przestrzeni wybudowanej przez miasto?

Autor: Katarzyna Pachelska

05/05/2023

Katowice tysiaclecie

Może Cię zainteresować:

Mieszkania najdroższe w Katowicach, domy - w Gliwicach, Zabrzu i Mikołowie. Raport z rynku wtórnego

Autor: Katarzyna Pachelska

04/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon